DOLAR 19,1184 0.14%
EURO 20,7419 0.55%
ALTIN 1.211,610,92
BITCOIN 515944-0,43%
İstanbul

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Vatandaştan TBMM ve CİMER’e ilginç başvuru: Atatürk’ün nüfus kaydı düzeltilsin

Vatandaştan TBMM ve CİMER’e ilginç başvuru: Atatürk’ün nüfus kaydı düzeltilsin

ABONE OL
Temmuz 6, 2022 03:13
Vatandaştan TBMM ve CİMER’e ilginç başvuru: Atatürk’ün nüfus kaydı düzeltilsin
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Önder Yılmaz – Milliyet’in ulaştığı bilgi ve evraklara nazaran; İstanbul’da yaşayan, Y.D. ve arkadaşları TBMM Dilekçe Komisyonu’na başvurarak, Atatürk’ün dört farklı nüfus kaydı bulunduğunu, kayıtların birinde ‘Gazi’ başkasında ‘Paşa’ isimlerinin kullanıldığını, gerçek ismi ‘Mustafa Kemal Atatürk’ dışında resmi bir isminin bulunmaması gerektiğini belirtti.

4 ADET NÜFUS KAYDI

Başvuruda şöyle denildi: “Yine 26.11.1934 tarih ve 2590 sayılı Kanun ile ‘Paşa’ tabirinin kullanılması yasaklanmıştır. Atatürk tarafından kanun ile yasaklanmış bir payenin tekrar Atatürk tarafından isim olarak kullanılması akla uygun değildir. Fakat Atatürk’e ilişkin dört adet nüfus kaydından iki adedinde Atatürk’ün isminin ‘Gazi Mustafa Kemal Paşa Atatürk’, bir adedinde, ‘Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ ve bir başkasında ise ‘Mustafa Kemal Atatürk’ olarak geçtiği görülmektedir. Öteki taraftan gerçek şahsa ilişkin yalnızca bir nüfus kaydının bulunması gerekirken Atatürk’e ilişkin dört adet (Altındağ, Şahinbey, Konak ve Çankaya olmak üzere) nüfus kaydı bulunması dikkate bedeldir. Büyük Başkan Mustafa Kemal Atatürk’ün isminin aslına ve resmi kayıtlara uygun olarak nüfus kayıtlarının düzeltilmesini, Büyük Lider Mustafa Kemal Atatürk’ün isminin kim tarafından, ne vakit ve neden Gazi Mustafa Kemal Paşa Atatürk olarak kayıtlara geçirildiğinin tarafıma bildirilmesini talep ederim.”

‘YETKİNİZ BULUNMUYOR’

Y.D. ve arkadaşlarının birebir başvuruyu CİMER’e de yaptıkları belirtirken, İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, “Atatürk’ün nüfus kayıt bilgilerine ait bilgi alma ve değişiklik isteme üzere yetkilerinin bulunmadığı” bilgisinin verildiği kaydedildi.

TBMM Dilekçe Kurulu başvuruyu İçişleri Bakanlığı’na ileterek, bahse ait incelemenin bildirilmesini istedi. Bakanlık, Türk Uygar Kanunun 39’uncu unsurundaki ‘Mahkeme kararı olmadıkça, şahsî durum sicilinin hiçbir kaydında düzeltme yapılamaz’ ve 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunun 35’inci hususundaki ‘Kesinleşmiş mahkeme kararı olmadıkça nüfus kütüklerinin hiçbir kaydı düzeltilemez ve kayıtların manasını ve taşıdığı bilgileri değiştirecek şerhler konulamaz’ hükümlerini anımsattı. TBMM Dilekçe Kurulu da Y.D. ve arkadaşlarına bu etapta yapılacak diğer bir süreç olmadığını bildirdi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.