DOLAR 19,1118 0.12%
EURO 20,7375 0.54%
ALTIN 1.211,880,94
BITCOIN 5228210,93%
İstanbul

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Vali Yerlikaya duyurdu! İstanbul’da ormanlık alanlara girişler yasaklandı
  • Gazete Deva
  • Gündem
  • Vali Yerlikaya duyurdu! İstanbul’da ormanlık alanlara girişler yasaklandı

Vali Yerlikaya duyurdu! İstanbul’da ormanlık alanlara girişler yasaklandı

ABONE OL
Temmuz 4, 2022 00:31
Vali Yerlikaya duyurdu! İstanbul’da ormanlık alanlara girişler yasaklandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yapılan açıklamada, “İçinde bulunduğumuz yaz mevsimiyle birlikte bölgemizin hava sıcaklıklarında görülen artışlar, ormanlık alanlarda ağırlaşan insan ve araç hareketliliği ile taammüden ya da kusurlu davranışlar sonucunda orman yangınları meydana gelebileceği bedellendirilmektedir. Belirtilen nedenlerle; 6831 sayılı Orman Kanununun 74. unsuru ve 5442 sayılı Vilayet Yönetimi Kanununun 9. ve 66. unsurları uyarınca ormanlık alanlara girişlerin 5 Temmuz 2022-31 Temmuz 2022 tarihleri ortasında yasaklanması kararı alınmıştır.

Madde 1- İstanbul Vilayet hudutları dahilinde ve ekli listede yer alan piknik ve mesire alanları, tabiat parkları, korular, parklar ve ekoturizm alanlarında ateşsiz piknik yapmak, spor, yürüyüş vb. faaliyetlerde bulunmak özgürdür. Bu alanlarda mangal yapmak, tüp kullanmak, nargile ve her türlü ateş yakmak mutlaka yasaklanmıştır.

Madde 2 – Orman Yasasının 31 ve 32. Hususu kapsamında olan köyler/mahalleler başta olmak üzere; orman içi, orman bitişiği ve ormanla ilişiği olmayan köyler/mahallelerde anız, bağ­bahçe, zeytinlik ve tarla paklığı üzere nedenlerle ağaç, kol ve her türlü bitki örtüsünün yakılması yasaktır.

Madde 3 – Orman alanı civarındaki tesisler ile sanayi kuruluşları, orman alanlarını etkileyebilecek her türlü faaliyet nedeniyle oluşabilecek yangın riskine karşı, önleyici bütün önlemleri eksiksiz alacaklardır.

Madde 4 – Güç Nakil Sınırlarının imali ve bakımı ile ilgili kuruluşlar (BEDAŞ, AYEDAŞ ve TEİAŞ) güç sınırlarının bilhassa ormanlık alanlardan geçen bölmelerinde gerekli bakımları gerçekleştirecek, yangın riskine karşı her türlü önlemi alarak, gerektiğinde güç kesintisi uygulayacaklardır.

Madde 5 – Tüm belediyelerimiz, orman içi, orman kenarı ve bitişiğinde bulunan çöp toplama alanları etrafında muhafaza bandı oluşturacak ve yangın riskine karşı gerekli iş makinelerini (Dozer, Loder, Kepçe) hazır bulunduracaklardır.

Madde 6 – İlçe Kaymakamlıklarımız ve Orman Bölge Müdürlüğü uyumunda genel kolluk ve orman kolluğundan oluşturulan kontrol takımları aktif bir halde nezaret ve kontrol yapacaklardır.  Gerekli hallerde ilçe kaymakamlarımızın buyruğuyla tüm kamu ve özel kesim imkanları kullanılarak yangına karşı tesirli müdahale edilmesi sağlanacaktır.

Madde 7- Bu karar İstanbul İli hudutları içerisindeki tüm ormanlık alanlarda uygulanır.

Madde 8 – Yukarda belirtilen karar ve tedbirlere karşıt hareket edenler hakkında 6831 sayılı Orman Kanunu, Türk Ceza Kanunu ve Kabahatler Kanunu uyarınca idari ve isimli süreç yapılacaktır.

Madde 9 – Bu karar kararları 05.07.2022 ­ 31.07.2022 tarihleri ortasında uygulanır.

Madde 10 – Bu karar kararları İstanbul Valiliği tarafından yürütülür” sözlerine yer verildi

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.