DOLAR 19,1121 0.12%
EURO 20,7415 0.56%
ALTIN 1.212,470,99
BITCOIN 5220160,94%
İstanbul

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Üç gündür başımızı kaldıramıyoruz

Üç gündür başımızı kaldıramıyoruz

ABONE OL
Temmuz 6, 2022 05:49
Üç gündür başımızı kaldıramıyoruz
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mert İnan – ABD, İngiltere, Fransa, Portekiz, İsrail, Hindistan ve Çin’in de ortalarında bulunduğu birçok ülkede Kovid-19 hadise sayıları arttı. Fransa, toplu taşımada, İsrail’de kapalı alanlarda maske takılmasını önerdi. Koronavirüsün Omicron varyantı ve alt varyantlarının tesiriyle hadise sayısının tırmandığı belirtiliyor. Türkiye’nin de ortalarında bulunduğu birçok ülkede toplu taşıma ve kapalı alanlarda maske zorunluluğunun kaldırılması da Kovid hadise sayısında artışı beraberinde getirdi.

Bir haftada 57 bin…

Sağlık Bakanlığı’nın evvelki gün paylaştığı Kovid-19 olay tablosuna nazaran, evvelki hafta 26 bin 635 olan koronavirüs olay sayısı son 1 haftada 57 bin 113’e çıktı. Vefat sayısı ise 17’den 25’e yükseldi. Türkiye’de bugüne kadar toplam 15 milyon 180 bin 444 olay saptandı. Toplam 99 bin 57 kişi de Kovid’den ötürü hayatını kaybetti. Milliyet’in konuştuğu uzmanlar, olay sayısının tespit edilenin çok üzerinde olduğunu ve salgında 6’ncı dalganın kapıda olduğunu söyledi. Yeniden uzmanlar toplu taşıma ve kapalı alanlarda maske takılmamasının bu artışı tetiklediği vurgulanırken, 4. hatta 5. doz aşı sırası randevularının açılmış olmasına rağmen, 3. doz aşı olanların sayısının aylardır 27 milyonun üzerine çıkamadığına da dikkat çekti.

‘Maske olmazsa olmaz’

Milliyet’e bilgi veren İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek “Ne yazık ki yeni bir Kovid-19 dalgasıyla karşı karşıyayız. Yalnızca Çapa’da her gün 100 bireye Kovid-19 tanısı konuluyor. Bizim iddiamız ülke genelindeki günlük hadise sayısının 10 binin üzerine çıktığı istikametinde. Yatan hasta sayımızda bir ölçü artış kelam konusu. Kronik hastalar enfekte olunca mecbur yatarak tedaviye alınıyor. Korunmamız gerekiyor. Maskeyi zorunluluktan değil, gerekli olduğundan takıyoruz. Birçok vatandaşımız hastaneye bile maske takmadan geliyor. Artış eğrisi hepimizi endişelendiriyor. Yatan hasta sayısında bir ay içinde önemli artışlar görebiliriz. Çapa’da test müspetlik oranımız yüzde 25’e ulaştı. Kovid-19’e karşı kapalı alanda maske olmazsa olmaz” dedi.

‘Tedbire muhtaçlık var’

Enfeksiyon hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Bülent Ertuğrul da yeni bir olay patlaması ile karşı karşıya olduklarını belirtirken, yalnızca toplu taşıma araçları değil, kalabalık kapalı ortamlarda da virüsün tehdidine değindi:

“Vatandaşlar, pandemi şartlarını büsbütün bırakmış durumda. Önemli olarak önlem almalıyız. Altıncı dalganın esas nedenlerinden biri de sıhhat otoritesinin verdiği bildiriler. Halkta yanlış bir algı oluşturuldu. Bizler haftalar öncesinden ikazlarımızı yapmıştık. Kapalı alanlarda maskesiz dolaşılmaması gerektiğini lisana getirmiştik. Meslektaşlarımızla konuştuğumuzda test olumluluk oranının yüzde 30’lara dayandığı belirtiliyor. Kovid-19 toplu taşıma kullanan, kalabalık fabrikalarda çalışan düşük gelirli insanları daha çok etkiliyor. Maske kullanımının kıymetli olduğu unutulmamalı. Kronik hastalar başta olmak üzere eksik dozların kesinlikle yaptırılması gerekiyor. Kurban bayramından sonra olay sayıları ve hastaneye yatışlarda önemli artış olacaktır. Sıhhat çalışanlarına da virüs bulaşıyor. Sıhhat Bakanlığı’nın yeni önlemleri hayata geçirmesi gerekiyor.”

‘Endişeliyiz’

Enfeksiyon hastalıkları uzmanı Prof. Dr. İftihar Köksal da “6’ncı dalga berbat geldi beklentilerimizin çok daha üzerinde bir hadise artışı var” derken, kaygılı olduklarını belirtti:

“Son 3 gündür, Kovid-19 hastası bakmaktan başımızı kaldıramaz durumdayız. Hastalık hafif seyretse de artış eğrisinin yeni ve ağır klinik seyirli varyanta yol açmasından telaşlıyız. Hastaların neredeyse büyük kısmı sırt ve bel ağrısı ile başvurup, klima çarptığını söylese de test sonucunda olumlu oldukları ortaya çıkıyor. Yeni dalganın tek nedeni büsbütün maske takmama ve aşı ihmalinden kaynaklanıyor. Bu tedbirsizlik devam ederse yaz sonu bitmeden önemli meşakkat yaşayacağız. Bayram öncesi kapalı ortamlarda maske önleminin alınması kaçınılmaz olmuştur. Açık hava tamam fakat kapalı ortamda maske takmayan şahısların Kovid-19 olmaması mümkün görünmüyor.”

‘Aşısızlar riskli’

Sosyal medya hesabından kıymetli ikazlarda bulunan KLİMİK Derneği İdare Şurası Lideri Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz “Marmaray da maskeli oranı yüzde 30 civarı ve havalandırma ve soğutma çalışmıyor. Tam aşılılar (4 aşı) yahut hastalığı geçirip üstüne bir, iki aşı olmuş olanlar yahut aşılandıktan
sonra hastalananlar BA/4-5 enfeksiyonunu nezle, ateş, bazen öksürükle, ağırlaşmadan geçiriyor. Ağır hastalık riski aşısızlar, eksik aşılılar ve bağışıklığı baskılanmışlar için var” dedi.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.