DOLAR 19,1166 0.14%
EURO 20,7334 0.51%
ALTIN 1.212,470,99
BITCOIN 514277-0,28%
İstanbul

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Türk gıda ihracatçıları ABD’deki nüfuzunu artırıyor

Türk gıda ihracatçıları ABD’deki nüfuzunu artırıyor

ABONE OL
Haziran 19, 2022 06:28
Türk gıda ihracatçıları ABD’deki nüfuzunu artırıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

12-14 Haziran tarihlerinde New York’ta gerçekleşen Summer Fancy Food Show Fuarı, bu yıl 68’inci sefer kapılarını açtı. Tıpkı vakitte Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) bünyesindeki 6 besin ihracatçı birliği tarafından ABD’de yürütülen TURQUALITY projesi çerçevesinde, Las Vegas Üniversitesi (UNLV) ve Nevada Restaurant Association (NvRA) partnerliğiyle hazırlanan “Turkish Tastes” referans kitabına ait lansman toplantısı, UNLV Turizm Otelcilik Kısmı Dekanı Dr. Stowe Shoemaker, Milletlerarası Mutfak ve Kültür dersi veren akademisyen Dr. Murray Mackenzie, NvRA Eğitim Koordinatörü Michelle Vietmeier’in iştirakleri, Ege Mobilya, Kağıt ve Orman Eserleri İhracatçıları Birliği İdare Heyeti Üyesi Kazım Gürel’in moderasyonuyla düzenlendi. New York Ticaret Ataşeleri Filiz Köseyener ve Bilgehan Ramazan Caner ile New York Başkonsolosu Reyhan Özgür de firmaların stantlarını ziyaret etti.

“BEKLENENDEN FAZLA GÖRÜŞME GERÇEKLEŞTİRİLDİ”

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Lideri Jak Eskinazi, Summer Fancy Food Show Fuarı’nın Türkiye Ulusal İştirak Organizasyonu’nu 25 yıldır başarılı bir formda organize ettiklerini söyleyerek “ABD’nin besin ithalatı 2021 yılında artış göstererek 175 milyar dolara ulaşmış durumda. Besin dalımız 2021 yılında birinci kere 1 milyar doların üzerinde ihracat gerçekleştirdi. Önümüzdeki 4 yıllık periyotta bu sayısı 2 milyar dolara çıkaracağız. Fuarda Türkiye olarak 473 metrekarelik alanda 30 firmamızla yer aldık. Toplamda 2 bin 400 civarı iştirak vardı. 21 ülkenin stantları yer aldı. Fuar pandemiyle nedeniyle 2 yıldır düzenlenememişti ve bu 2 yılın akabinde ağır geçti. Beklenenin üstünde görüşme gerçekleştirildi” dedi.

TURKİSH TASTES REFERENCE COOKBOOK TANITILDI

Eskinazi, 2019 yılından bu yana Ticaret Bakanlığı dayanağıyla 6 besin ihracatçı birliği ile ABD’de Türk besin eserlerinin tanıtıldığı TURQUALITY projesini yürüttüklerini hatırlatıp “TURQUALITY projemiz sayesinde Türk mutfağını eğitim manasında birinci sefer milletlerarası arenaya taşıdık. Dünyanın en büyük besin ithalatçısı ABD başta olmak üzere Türk mutfağının yurt dışındaki tesirini artıracak, gastronomi turizmi açısından ülkemizi geliştirecek projemizi çok önemsiyoruz ve üzerinde 4 yıldır titizlikle çalışıyoruz. Projemiz çerçevesinde Las Vegas Üniversitesi partnerliği ile ortaya çıkarılan Turkish Tastes Reference Cookbook tanıtımı yapıldı” diye konuştu.

TÜRKİYE STANDI PEK ÇOK FARKLI ÜLKEDEN ZİYARETÇİNİN İLGİ ODAĞI OLDU

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Lider Yardımcısı Hayrettin Uçak, New York Summer Fancy Food Show Fuarı’na 30 firma ile sektörel manada güçlü bir iştirak gerçekleştirdiklerinin altını çizerek şöyle konuştu: “Kuru meyveler, konserve besinler, turşular, atıştırmalılar, infüze besinler, soslar, zeytin ve zeytinyağı, makarna, peynir çeşitleri, dondurma ve tatlılar, unlu mamuller bölümlerinden geniş eser gamıyla iştirakleri ve tanıtımlarıyla firmalarımız pek çok farklı ülkeden ziyaretçinin ilgi odağı oldu. Şef Hasret Oğuzcan ABD için hedeflenen ihraç eserlerinin yer aldığı menüler oluşturdu. 3 günlük fuar boyunca günde 3 sefer ‘Türkiye Markası Standı’nda menüler hazırlandı ve ziyaretçilere tadım yaptırıldı. Menüdeki kimi yemeklerde Turkish Tastes Reference Cookbook’dan da tarifler kullanıldı.”

ABD’DEKİ LİSELERDE DE TÜRK MUTFAĞI OKUTULUYOR

Uçak, “Türk besin eserlerinin zenginliği, ülkemizin bereketli topraklarında yetişen eser çeşitliliği, ayrıyeten Akdeniz diyetine uygunluk, UNLV ve NvRA ile güçlü ortaklığımız-uluslararası çalışmalarımız, öğrencilerin Türk mutfağı hakkındaki olumlu kanıları, lansmanda konuşulan başlıklar ortasındaydı. Türk mutfağının Las Vegas Üniversitesi William F. Harrah Turizm Otelcilik Okulu müfredatında 5 yıl mühletle ders olarak okutulmasını sağlamıştık. Las Vegas Üniversitesi ile yapılan çalışmanın yanı sıra Nevada Restaurant Association aracılığıyla liselerde de Türk mutfağına yer verilmeye başlandı” tabirlerini kullandı.

“TÜRKİYE DERİN BİR BESİN KÜLTÜRÜNE SAHİP”

TURQUALITY projesiyle 2019 yılından bu yana çok büyük bir efor harcadıklarını anlatan Ege Mobilya, Kağıt ve Orman Eserleri İhracatçıları Birliği İdare Heyeti Üyesi Kazım Gürel kelamlarına şöyle devam etti: “İlk sefer müşterinin perspektifinden Las Vegas Üniversitesi ve Nevada Restaurant Association işbirliğiyle programlar gerçekleştirdik. Lansmanını gerçekleştirdiğimiz Turkish Tastes Reference Cookbook hem eğitici hem tarihi hem kültürümüzü içeren tesirli bir çalışma. Türkiye kebap ülkesinden çok öte, derin bir besin kültürüne sahip. Yalnızca Türk yemekleri değil her türlü yemeğe son derece elverişli olan besin eserleri olan bir ülke olduğumuz şuurunu oturtmaya çalışıyoruz.”

“BİLİNÇ OLUŞTURMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Gürel, “Las Vegas Üniversitesi William F. Harrah Turizm Otelcilik Okulu’nda Osmanlı kültürünün Türkiye yemekleri ve komşu Akdeniz ülkelerinin aslında kökü olduğunu içeren dersler müfredata girdi. Liseden başlayan ve üniversitede devam eden dersler sayesinde uzun vadeli ve sağlam temellerden oluşacak bir şuur oluşturmaya çalışıyoruz. Projemiz uzun soluklu, tam desteklenmesi ve genişletilmesi gereken bir çalışma” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.