DOLAR 23,3860 1.18%
EURO 25,2104 0.35%
ALTIN 1.473,630,88
BITCOIN 597331-4,02%
İstanbul
20°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Tüketici markadan samimiyet bekliyor

Tüketici markadan samimiyet bekliyor

ABONE OL
Eylül 24, 2022 08:22
Tüketici markadan samimiyet bekliyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AYLİN RANA AYDİN – DataExpert ve Milliyet Executive iş birliğinde BMI tertibiyle CMO Summit 2022 bu yıl dördüncü defa düzenlendi. ‘Reshape’ temasıyla düzenlenen tepede, iş dünyasının önderleri bir ortaya gelirken, pazarlamanın bugünü ve geleceği, pandemi sonrası dijital dönüşüm, pazarlamada sürdürülebilirlik bahisleri ele alındı. Dorukta pandemiyle birlikte iş yapış biçimlerinin değiştiği belirtilirken, tüketicilerin markalardan samimiyet beklediği tabir edildi.

Zirvede düzenlenen ‘Sınırları Olmayan Markalardan Pazar Deneyimleri’ isimli panel ise Publicis Groupe Türkiye CEO’su İnanç Dedebaş moderatörlüğünde gerçekleştirildi. DeFacto Mağazacılık ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Barış Sönmez, omnichannel (çok kanallı) tecrübesinin çok farklı bir yere geldiğini belirterek, “Zamandan, yerden bağımsız bütünleşik ve kesintisiz bir iş yapma modeli yapmak zorunda olduğunuz bir kas haline geldi. Benim tüm ülkelerde gözlemlediğim şu; artık müşteriler tecrübesi bütünleşik olarak görmek istiyor. Omnichannel tecrübesini çok âlâ vermelisiniz. DeFacto olarak küresel bir moda markası olmak üzere yola çıkarken, kendimize fijital bir moda markası olarak tanımlıyoruz” diye konuştu. TFI TAB Besin Yatırımları CMO’su Sinan Ünal, paket servisi geliştirme konusunda çalışmalarının sürdüğünü kaydederken, “Şirket olarak yaptığınız şeylerde artık tüketiciler tarafından samimiyet bekleniyor” dedi.

İnovasyonda hız

Hayat Kimya Küresel Pazarlama Yöneticisi Ertunga Kut, pandemiyle birlikte şirket olarak adaptasyon sürecine geçtiklerini aktardı. Sahayı anlayıp, süratle aksiyon alarak tüketicilerin gereksinimlerine yönelik inovasyonlarını hızlandırdıklarını anlatan Kut, “Maske yatırımı yaptık, 100’lerce bireye de istihdam sağladık. Burada alışılmış avantajımız vardı, hammaddesini üretiyorduk. Marka büyüdü ve bu da bize önemli bir kar sağladı” sözlerini kullandı. Philips Şahsî Sıhhat Orta Doğu, Türkiye ve Afrika Pazarlama Yöneticisi Hatice Vanlıoğlu ise şirketin sıhhat teknolojilerini odağına aldığını belirterek, “Pandemi sonrası sıhhat öteki bir yere evrildi. Herkes günlük olarak sıhhatinin çok yeterli olmasını istiyor ve sıhhatini takip ediyor. Tüketiciler aslında kendi sıhhatinin iplerini kendi eline aldı” dedi.

Gıdada israfa çözüm

‘Türkiye’de Dijitalleşme: Dönüşürken Büyümek’ isimli panel ise NielsenIQ Afrika ve Orta Doğu Analitik Lider Yardımcısı & Türkiye Genel Müdürü Didem Şekerel Erdoğan moderatörlüğünde gerçekleşti. Migros Ticaret AŞ Pazarlamadan Sorumlu İcra Heyeti Üyesi Ekmel Nuri Baydur, online cirolarının total cironun yüzde 16’sına ulaştığını kaydetti. Baydur, müşterilerin farklı satış kanallarıyla taleplerinin olduğunu da söyledi. Son iki yıldır pandemiyle birlikte ziraî arz ve lojistik meselelerinin domino tesiriyle devam ettiğini açıklayan Baydur, “Bu nedenle ziraî arzı da garanti altına almak zorundayız. Tarımın arz güvenliği çok kıymetli bir başlık. Üretimin devamlılığı, yeni jenerasyon neslin yeni jenerasyon üretim tekniklerine de adapte olması çok önemli” dedi.

Gıda imhalarını yüzde 50 azaltmak için amaçlar belirlediklerini kaydeden Baydur, şöyle konuştu: “Ürünün tarladan toplandıktan sonra satışına kadar değerli bir süreç hazırlıyoruz. Hakikat eseri, hakikat mağazamıza, yanlışsız kilogramda göndererek yanlışsız stoklama ve manzaralı izlenme ile besinleri takibe alıyoruz. Tarihi yaklaşan besin eserlerimizi indirimli bir formda müşterilerimize sunuyoruz. Yanı sıra dijital platformlarla da muhtaçlığı olanlara toplumsal teşebbüsler aracılığıyla paylaşıyoruz. Organik atıkları biyogaz ve komposta dönüştürmek konusunda da çalışmalarımız var. Besin israfını üreticiler, tedarikçilerle birlikte yapmamız lazım.”

Müşteri talep ediyor

Aras Kargo Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Billur Burkutoğlu, bugün gelinen noktada pazarlamanın bir tanıtım işi olmaktan çıktığını belirterek, “Müşteri tecrübesi ve pazarlamanın birlikte çok değerli olduğunu düşünüyorum. Şirket olarak günde 1 milyon adrese uğruyoruz. Amacımız; geleceğe geç kalmamak, daima gerisinden koşmak yerine önüne geçmek” dedi.

Müşterilerden gelen talepleri de dinlediklediklerini söyleyen Burkutoğlu, müşterinin esnek teslimat modelleri istediğini ve buna uygun olarak uçtan uca yeni bir kargo tecrübesi tasarladıklarını anlattı.

Yapı Kredi Genel Müdür Yardımcısı Serkan Ülgen ise, pandemi başlamadan evvel neredeyse tüm eserlerini dijitalleştirdiklerini söyleyerek, “Açıkçası son üç yıldır temel konsantrasyon alanımız da bu tarafta oldu. 860 şube var günde yaklaşık 120 bin müşteri giriyor şubelerimize. Yüklü olarak süreçlerin yüzde 98’i mobilden gerçekleşiyor lakin müşterimiz hala şubelerimizden hizmet alıyor. Müşteriler daha uzmanlık, yönlendirme gerektiren durumlarda şubeleri ziyaret etmeyi tercih ediyor” dedi. Sürdürülebilirlik alanında çalışmalar da yürüttüklerini kaydeden Ülgen, “Sürdürülebilirlik komitemiz var. Bu komite idare şurası üyelerimizin de iştirakiyle oluşturulmuş, faal olarak toplanan ve aksiyon alan bir komite. Biz müşterilere de sürdürülebilir eserler sunuyoruz. Örneğin, tabiat dostu taşıt, konut kredisi üzere. Tabiat dostu yatırım fonumuz var” diye konuştu.

Pazarlama yöneticilerinin bir ortaya geldiği CMO Summit 2022’de, ‘En Faal 50 CMO Ödül Töreni’ de gerçekleşti ve CMO’lara mükafatları verildi. FOTOĞRAF: HAKAN AKGÜN

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.