DOLAR 19,0560 0.02%
EURO 20,7759 0.28%
ALTIN 1.204,19-0,10
BITCOIN 523329-2,65%
İstanbul

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Trakya Birlik ayçiçeğine ton başına bin yüz lira fiyat farkı verecek
  • Gazete Deva
  • Ekonomi
  • Trakya Birlik ayçiçeğine ton başına bin yüz lira fiyat farkı verecek

Trakya Birlik ayçiçeğine ton başına bin yüz lira fiyat farkı verecek

ABONE OL
Haziran 12, 2022 12:47
Trakya Birlik ayçiçeğine ton başına bin yüz lira fiyat farkı verecek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Trakya Birlik İdare Konseyi tarafından gerçekleştirilen toplantıda fiyat farkı olarak ortaklarına verilecek toplam fiyatın yaklaşık 325 milyon lira olduğunu açıkladı.

Trakya birliğin yaptığı açıklamalarda şu sözlere yer verdi:

“Yönetim Heyetimizce gerçekleştirilen toplantıda, 31 Temmuz 2022 tarihinde sona erecek 2021/2022 iş yılı faaliyetleri çerçevesinde gerek ortaklarımızdan mütalaaya edilen ayçiçeği stoklarının Birliğimize bağlı fabrikalarda çok büyük oranda işlenerek mamul olarak satışının gerçekleştirilmesi gerekse de ticari faaliyetler çerçevesinde bütçelendirilmiş satış gayelerine büyük oranda ulaşılması sonucunda, Birliğimiz iş yılına ait bilanço ve gelir tabloları 3’üncü süreksiz vergi devri Nisan 2022 mali tablolarıyla çok büyük oranda katılaşmıştır.”

“YÜZDE 40 YAĞLI BİRTAKIM ESERE TEMEL OLMAK ÜZERE TON BAŞINA BİN YÜZ LİRA FİYAT FARKINA KARAR VERİLDİ”

Açıklamada, “İş yılının bütününe ait yapılan değerlendirmede idare şurası, mali tablolarda ortaya çıkan müspet farkın son beş iş yılında uygulandığı üzere önümüzde ki Ocak ayında gerçekleştirilecek Birlik genel konseyini müteakiben ortaklarımıza kar hissesi dağıtımı yapılması konusunu da mütalaa etmiştir. Yapılan kıymetlendirme sonucunda, bu iş yılına has olmak üzere; periyot içerisinde eser fiyatlarında yaşanan yüksek artış, ortaklarımızın ziraî üretimlerini sürdürmek konusunda karşılaştıkları yüksek dengeli girdi gereksinimi ve artan üretim maliyetleri, paranın zamansal olarak satın alma gücünün korunması üzere kritik konular kurumsal sürdürülebilirlikle birlikte kıymetlendirilerek, 1 Ekim 2021 tarihinde açıklanan ön alım fiyatına fark fiyatı uygulanarak alım fiyatının kesinleştirilmesinin mevcut sosyoekonomik şartlarda ortaklarımız ismine daha büyük yarar sağlayacağı mülahaza edilmiştir. Bu çerçevede 2021 kampanya devrinde eser teslim eden tüm ortaklarımıza yüzde 40 yağlı baz esere temel olmak üzere bin yüz lira fiyat farkı verilmesi karar altına alınmıştır. Bu vesileyle kooperatifçiliğin en hoş örneğini göstererek Birliğine güvenmiş ve eser teslim etmiş tüm üretici ortaklarımıza teşekkür ve şükranlarımızı sunarız” dendi.

“ORTAKLARIMIZA 2022-2023 ÜRETİM DÖNEMİNDE KİŞİSEL SATIŞ FORMÜLÜYLE ESER TESLİM İMKANI”

Açıklamada ayrıyeten, “Üretici ortaklarımızın ziraî faaliyetlerinden elde ettiği yararı olabildiğince artırabilmek ismine, kurumsal imkanlar ve tabi olunan mevzuat doğrultusunda Birliğimizce alternatif alım modelleri üzerinde çalışılmaktadır. Bu çerçevede pandemi süreciyle başlayan, iklimsel tesirler ve jeopolitik gelişmelerle artarak devam eden ziraî emtiaların arz talep istikrarı içerisinde yüksek bedel kazanımlarından ek yarar elde etme eğiliminin tüm çiftçilerimizde tartı kazanan ekonomik tercih haline geldiği görülmektedir. Bu prestijle İdare Konseyimiz ortaklarımızın üretimini gerçekleştirdikleri eserleri hasat devri sonrasına taşıyarak daha yüksek fiyatla satışa sunma gaye ve isteğini karşılamak ve bu yolla zirai çıkarlarını yükselterek paydaşlık bağlarının da güçlendirilmesine katkı sağlamak gayesiyle Kesin Fiyat Prosedürüyle Alım Sistemine ek olarak Emanet ( Kişisel Satış) yoluyla eser satış imkanı sağlayan alım modelini ortaklarımızın tercihine sunma kararı almıştır. Yeni alım modeli temel ve uygulamaları konusunda ortaklarımız ortağı oldukları kooperatiflerden gerekli bilgilere ulaşarak rekolte beyan periyodunda eser teslim ölçü ve metodunu belirleyebileceklerdir. Ortaklarımıza ve Birliğimize iyi olsun” bilgilerine yer verildi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.