DOLAR 19,1906 0.04%
EURO 20,8128 -0.7%
ALTIN 1.220,04-0,04
BITCOIN %
İstanbul
15°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

TİM Başkanı İsmail Gülle: ‘Türkiye ekonomisinin ve ihracatının hizmetkarı olmaya devam edeceğim’
  • Gazete Deva
  • Ekonomi
  • TİM Başkanı İsmail Gülle: ‘Türkiye ekonomisinin ve ihracatının hizmetkarı olmaya devam edeceğim’

TİM Başkanı İsmail Gülle: ‘Türkiye ekonomisinin ve ihracatının hizmetkarı olmaya devam edeceğim’

ABONE OL
Haziran 13, 2022 18:59
TİM Başkanı İsmail Gülle: ‘Türkiye ekonomisinin ve ihracatının hizmetkarı olmaya devam edeceğim’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iştirakiyle “İhracatın Şampiyonları Ödül Merasimi ve TİM 29.Olağan Genel Kurulu’nu İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirdi.

İhracatın Şampiyonları Ödül Töreni’nde 2021 yılının en fazla ihracat yapan birinci 10 firmaya mükafatları, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından takdim edildi. TİM 29.Olağan Genel Kurulu’nda Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından hazırlanan, ‘Türkiye’nin Birinci 1000 İhracatçısı 2021 İtibar Kitabı’nın tanıtımı da gerçekleştirildi. Yapılan araştırmanın sonuçları kamuoyu ile paylaşıldı. Buna nazaran; 2021 yılındaki toplam ihracat bir evvelki yıla nazaran yüzde 32,8 artış kaydederek 225 milyar 220 milyon dolar oldu. Birinci 1000’de yer alan şirketlerin 2021 yılındaki ihracatı bir evvelki yıla nazaran yüzde 33,2 artışla 123,3 milyar dolar olurken, toplam ihracattan aldıkları hisse ise yüzde 54,7 oldu. 2021 yılında birinci 1000’de 827 firma yer alırken 173 firma birinci kere 1000’in ortasına girmeyi başardı. Birinci 1000’in yüzde 80’i ise yerli firmalardan oluştu. Bu firmalar, birinci 1000 firmanın toplam ihracatının yüzde 63’ünü gerçekleştirdi. Birinci 1000 firmanın yüzde 57,7’si Marmara Bölgesi’nde yer aldı. 2021 yılında listede en fazla firması yer alan vilayet ise 429 firma ile İstanbul oldu.

“Türkiye’nin ihracatta atılım yaptığı bir periyodu daima bir arada inşa ettik”

Etkinlikte veda konuşması yapan TİM Lideri İsmail Gülle, 4 yıllık misyon devrinde tarihi bir sürece tekabül ettiklerini, ticaret savaşlarına, pandemiye ve sıcak çatışmalara şahitlik ettiklerine dikkat çekti. TİM Lideri İsmail Gülle, “Tüm bunlara karşın, Türkiye’nin ihracatta atılım yaptığı bir devri daima birlikte inşa ettik. Türkiye ihracatla yükselecek dedik. Dış Ticaret Fazlası Veren Türkiye’yi hedefledik. Hamd olsun, böylesi kuvvetli bir periyotta dahi, hükümetimizin aldığı tesirli tedbirlerin yanında adeta ulusal bir vazife şuuruyla hareket eden biz ihracatçılar, krizi bir fırsata çevirerek dünyada emsal gösterilen bir muvaffakiyete imza attık. Global ticaretten aldığımız hissesi yüzde 1’in üzerine taşıdık. Son 21 ayın 19’unda ihracat rekorları kırdık. Tüm bu muvaffakiyetlerde, kuşkusuz, hükümetimiz ile yaptığımız ağır iş birliği belirleyici oldu” diye konuştu.

“İhracat ailemize yaklaşık 40 bin yeni ihracatçı firma kattık”

Pandemi süreci de dahil olmak üzere, ihracatçıların karşılaştığı meselelere süratli ve tesirli tahliller ürettiklerini ve ihracat ailesine ismine ilettikleri 223 sorunun hükümet tarafından hızla tahlile kavuşturulduğunu aktaran TİM Lideri Gülle, “Bizler, bu zorlukların üstesinden gelmenin lakin güçlü bir vizyon ile, birlik ve beraberliğimizi güçlendirerek mümkün olacağına inandık. Bu emelle istişareyi, diyaloğu ve güçlü bağlantısı yaptığımız işin merkezine aldık. İhracatçıları büyük bir aile olarak gördük, tüm ihracatçılara ve ihracatçı adaylarına meclisimizin kapısını sonuna kadar açtık. Bu seferberlikte ailemize yaklaşık 40 bin yeni ihracatçı firma kattık. Bilhassa bayanlarımızın ve gençlerimizin ağır iştiraki bizler için büyük bir gurur vesilesi oldu. Gelen hiçbir telefonu yanıtsız bırakmadık. Bölümlerimizden ve vilayetlerimizden gelen tüm davetlere icabet ettik, ülkemizi karış karış dolaştık. Her yere yetişmek için uğraş sarf ettik. Zira bu yola çıkarken bunun kelamını vermiştik. Biz de bu kutlu göreve başlarken ailemizle vedalaştık. Ailemiz, Türkiye İhracatçılar Meclisi çatısı altındaki ihracatçılar oldu. Onlar için çalışırken varlığımızı ihracata adadık” dedi.

“2021 yılında birinci 1000 firmamızın ihracatı, yüzde 33 artışla 123 milyar doları aştı”

Geçen dört senede, ihracatın Türkiye’nin ana iktisadi faaliyeti haline geldiğini ve Türkiye’nin büyümesinin artık ihracat öncülüğünde gerçekleştiğini belirten TİM Lideri Gülle, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Hem 2021 yılında hem de bu yılın birinci çeyreğinde, büyümenin yarısı ihracatla geldi. İhracatımızın lokomotifi de, toplam ihracatımızın yüzde 55’ini gerçekleştiren birinci 1000 ihracatçımız oldu. 2021 yılında birinci 1000 firmamızın ihracatı, yüzde 33 artışla 123 milyar doları aştı. Geçen sene listede olmayan 173 firmamız, bu sene birinci 1000 ortasına girmeyi başardı. Bu yıl tam 15 firmamızın ihracatı 1 milyar doları aştı. Listede yer alan firmalarımızın yüzde 80’i, yüzde 100 yerli firmalardan oluşuyor. Ayrıyeten birinci 1000 ihracatçımız ortasında 52 farklı vilayetten firmamız bulunuyor. 7 bölgemizin tamamının temsil edildiği, tüm Türkiye’ye yayılmış bu tablo, ihracatımızın geleceği ismine bizleri heyecanlandırıyor. Yaptıkları işlerle bu muvaffakiyetleri mümkün kılan, her gün birinci günkü heyecanla, büyük bir aşkla, pandemiye karşın, gece-gündüz demeden, uzak-yakın demeden, 6 kıtada ayak basmadık tek bir ülke, tek bir bölge bırakmadan bayrağımızı gururla dalgalandıran ihracat ailemizin her bir ferdini ve bugün mükafatlarını takdim edeceğimiz şampiyonlarımızı, cân-ı gönülden tebrik ediyorum. İhracat ailemizin tüm meseleleriyle ilgilenen Bakanlarımıza başka ayrı teşekkür ediyorum. Ortaya koyduğu vizyon ve irade ile üretim ve ihracatı iktisat modelimizin merkezine yerleştiren, Cumhurbaşkanımıza şükranlarımı sunuyorum”.

“4 yıllık kısa bir müddette 8 yıllık icraat yaptık”

TİM Lideri olarak son defa hitap ettiğini ve bundan ötürü hem sevinçli hem de hüzünlü olduğunu belirten TİM Lideri İsmail Gülle, “Sevinçliyim zira çıtayı devraldığımız yerden çok daha üst çıkardık ve bu bayrağı o denli teslim ediyoruz. Misyona başladığımızda, ihracat ailesinin “Hâkimi değil, hâdimi olmaya” geldiğimizi tabir etmiştik. İhracat ailesinin, ihracatın tek çatı kuruluşu olan TİM’in Başkanlığına beni seçmesinden sonra vakit su üzere akıp geçti. Lakin biz, su üzere akıp geçen vakte bakıp oturmadık. Vakit ile bir arada, hatta bazen vaktin önünde koştuk. Çalışma arkadaşlarımla birlikte vakit, yer ve imkanları zorlayan çok kıymetli işlere imza attık. 4 yıllık kısa bir müddette 8 yıllık icraat yaptık. TİM’de ‘En’lerin ve ‘İlk’lerin periyodunda, 100’ü aşkın yeniliği hayata geçirdik. Cumhuriyetin 100’üncü yılına çok az kala, Cumhurbaşkanımızın yürüdüğü yolda yorulmayan yoldaşı olduk. Hükümetimiz ve Bakanlarımızla ahenk içinde çalıştık ne sevgide eksik kaldık ne de hürmette kusur ettik. Bizler için temel olan, Türkiye’de üretimin ve ihracatın artmasına hizmet etmek, bu sayede ülkemizin daha güçlü bir iktisada sahip olması için çalışmaktır. Başkanlığım öncesinde de hayatımın şiarı buydu, misyon süremde de tek gayem bu oldu. TİM Başkanlığı misyonum bitse de Türkiye iktisadının ve ihracatının hizmetkarı olmaya devam edeceğim” biçiminde konuştu.

“Çok şükür bugün “Biz İsmail Başkan’a ulaşamadık” diyecek hiçbir ihracatçı yoktur”

Makamların gelip süreksiz olduğunu, temel olanın güçlü ve müreffeh Türkiye olduğunu vurgulayan TİM Lideri Gülle, “Merhum Muhsin Yazıcıoğlu’nun dediği üzere “Bir saniyesine bile hükmedemediğimiz, hâkimi olamadığımız bu dünya için fırıldaklık yapmadan” doğruca, dürüstçe misyonumu yerine getirmeye uğraş ettim. Bu makama bu türlü geldim, bundan sonra da bu türlü devam edeceğim. Çok şükür bugün “Biz İsmail Başkan’a ulaşamadık” diyecek hiçbir ihracatçı yoktur. Geride kalan 4 yılın akabinde, gök kubbede güzel bir sedâ bırakabilmişsem benim için kafidir. İstemeden kırdığımız, üzdüğümüz, yetişemediğimiz kardeşlerimiz varsa, onlardan da haklarını helal etmelerini rica ediyorum” diye konuştu.

İstişare ile bu vazifeye layık arkadaşlarımız ortasından Mustafa Gültepe’yi tek aday olarak belirledik”

Bugün vardıkları noktanın ve muvaffakiyetlerinin ortada olduğunu söz eden TİM Lideri Gülle, “Bu başarıyı biz daima bir arada sağladık. Tüm bunları ülkemiz, bayrağımız, milletimiz için yaptık. Bizler toplumda parmakla gösteriliyorsak yalnızca ihracat artışından değil, her işimizi doğruluktan ayrılmadan yaptığımız içindir” sözlerini kullandı.

TİM Lideri Gülle, gerçekleştirilecek olan TİM Başkanlık seçiminin ihracat ve Türkiye açısından hayırlara vesile olmasını dileyerek konuşmasını şöyle tamamladı:

“Bizden sonrasını da planladık, istişare ile bu vazifeye layık arkadaşlarımız ortasından Mustafa Gültepe’yi tek aday olarak belirledik. İnanıyorum ki adaletli, karakterli, hakikat, verdiği kelamların ardında duran bir idare sergileyecektir. Bu misyona seçilmeden evvel, vazifedeyken ve bugün yanımda olan, bu uzun yürüyüşte sevgisini sadakatini eksik etmeyen arkadaşlarıma şükranlarımı sunuyorum. Her vakit söyledim, yeniden söylüyorum bu büyük aileyi temsil etmekten gurur duyuyorum. Uğraş bizden, takdir ihracat ailemizden, tevfik Allah’tandır.”

İlk 1000 ihracatçının katkısı 123 milyar dolar oldu

29. TİM Olağan Genel Heyeti’nde ‘Türkiye’nin Birinci 1000 İhracatçısı 2021’ araştırmasının sonuçları da açıklandı. TİM tarafından gerçekleştirilen araştırma, ihracatın en büyük kuruluşlarının yıllık performanslarının gözlemlenmesine ve birçok ayrıntılı tahlil yapılmasına imkan sağlayarak ihracatçı firmalara yol gösterirken, ihracatın gelişimi için yapılan çalışmaların sonuçlarını da gözler önüne seriyor. Araştırmaya nazaran, 2021 yılındaki toplam ihracat bir evvelki yıla nazaran yüzde 32,8 artış kaydederek 225 milyar 220 milyon dolar oldu. (2020 yılı 169 milyar 637 milyon dolar). Birinci 1000’de yer alan şirketlerin 2021 yılındaki toplam ihracatı bir evvelki yıla nazaran yüzde 33,2 artışla 123,3 milyar dolar oldu. (2020: 92 milyar 576 milyon dolar)

Bu şirketlerin toplam ihracattan aldıkları hisse yüzde 54,7 olurken, 1 milyar dolar ve üzeri ihracat yapan firma sayısı ise 15 oldu.

İlk 1000’in yüzde 80’i yerli firma

Araştırmaya nazaran, 2021 yılında birinci 1000’de 827 firma yer alırken bu yıl 173 firma birinci defa 1000’in ortasına girmeyi başardı. Yerli firmalar birinci 1000’in yüzde 80’nini oluşturdu. Bu firmalar, birinci 1000’in toplam ihracatının yüzde 63’ünü gerçekleştirdi. Ayrıyeten birinci 1000’in yüzde 66,5’i üretici-ihracatçı firmalardan oluştu. Birinci 1000 firmanın yüzde 57,7’si ise Marmara Bölgesi’nde yer aldı.

İlk 1000 İhracatçı Listesi’nde 52 vilayetten firmalar yer aldı. 2021 yılında listede en fazla firması yer alan vilayetler; İstanbul (429 şirket), İzmir’den (78 şirket), Gaziantep’ten (71 şirket), Kocaeli (65 şirket), Bursa (52 şirket) ve Ankara (46 şirket) oldu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.