DOLAR 20,0115 0.19%
EURO 21,3833 -0.24%
ALTIN 1.248,570,48
BITCOIN %
İstanbul
18°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

TBMM Başkanı Şentop: Göç sorununun Türkiye’nin omuzlarına yıkılması haksızlıktır

TBMM Başkanı Şentop: Göç sorununun Türkiye’nin omuzlarına yıkılması haksızlıktır

ABONE OL
Haziran 20, 2022 19:58
TBMM Başkanı Şentop: Göç sorununun Türkiye’nin omuzlarına yıkılması haksızlıktır
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) konut sahipliğinde Parlamentolar Ortası Birlik (PAB) ile ortaklaşa Global Parlamenter Göç Konferansı düzenlendi. Şişli’deki bir otelde düzenlenen “Parlamentolar ve Göç ve Mültecilere Ait Global Mutabakatlar: Daha Güçlü Memleketler arası İş birliği ve Ulusal Uygulama Nasıl Sağlanabilir?” bahisli global konferansa TBMM Lideri Mustafa Şentop, PAB üyesi Parlamento Liderleri ve milletvekillerinin yanı sıra göç konusunda çalışan uzmanlar, akademisyenler ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı. Yarın devam edecek konferans için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da görüntü ileti gönderdi. 

“DÜZENSİZ GÖÇ SORUNU BÜTÜN DÜNYANIN SORUNU HALİNE GELMİŞTİR”

Konferansın açılış konuşmasını gerçekleştiren TBMM Lideri Mustafa Şentop, “Düzensiz ve zarurî göç olgusu bugün ülkelerin yahut bölgelerin sorunu olmaktan çıkmış, bütün dünyanın sorunu haline gelmiştir. Göç problemi bize bütün insanlığın mukadderatının, geleceğinin ortak olduğunu gösteren bir sıkıntıdır. Karşı karşıya olduğumuz bu ortak sorunun tahliline katkıda bulunmak ve ortak bir gelecek, ortak bir istikbal için birlikte, dayanışma içinde ve iş birliğini temel alarak içtenlikle çaba etmek mecburiyetindeyiz” dedi.

“TÜRKİYE EN ÇOK SIĞINMACIYI BARINDIRAN BİR ÜLKE KONUMUNDADIR”

Şentop, “Bugün sığınmacıların çok azı Avrupa’da bulunuyor. Bu insanların çok büyük bir kısmı gelişmekte olan ülkelere yahut komşu ülkelere sığınıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin bilgilerine nazaran, sığınmacıların yaklaşık yüzde 85’i gelişmekte olan ülkelere gitmektedir. Yeniden, mültecilerin yaklaşık yüzde 73’ü komşu ülkelerde konuk edilmektedir. 10 yıldır ağır bir göç dalgasıyla karşı karşıya kalan Türkiye, halihazırda en çok sığınmacıyı barındıran bir ülke pozisyonundadır. Halihazırda 4 milyona yakın insan ülkemize sığınmış bulunmaktadır. Türkiye olarak, biz bu insanların başta insani, toplumsal, barınma ve eğitim olmak üzere her türlü muhtaçlıklarını tek başımıza karşılamaya çalışıyoruz. Bu insanların kederlerine derman olmaya çalışıyoruz” sözlerini kullandı.

“ÇÖZÜM STRATEJİLERİ İÇİN EFOR GÖSTERMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

TBMM Lideri Şentop, “Türkiye olarak, insanlığın onurunu, haysiyetini ve vicdanını tek başımıza da olsa koruyacağız kararlılığı içerisinde bunu tabir etmek isterim. Dünyanın neresinde olursa olsun, bir mazlumun kaygısına deva olmak için, insan onuru için elimizden gelen her şeyi yapmaya devam edeceğiz. Global göç sorununa ve göçmenlerin problemlerine yönelik tahlil stratejileri için uğraş göstermeye devam edeceğiz. Türkiye bu manada, global göç sorununun nasıl ele alınması gerektiği konusunda bütün ülkelere örnek teşkil etmektedir” diye konuştu. 

“MADDİ VE MANEVİ KÜLFETİN TÜRKİYE’NİN OMZUNA YIKILMASI HAKSIZLIKTIR”

Şentop, “2014 yılından bu yana en fazla sığınmacı nüfusuna mesken sahipliği yapan ülke olarak bu yükün memleketler arası toplum tarafından maalesef hakkaniyete uygun formda paylaşılmadığını görüyoruz. Göçe sebep olanlar sebep oldukları sıkıntılara sırtını dönmektir. Türkiye bu göçün müsebbibi bir ülke değildir. Bu beşerler, kendi ülkelerini yaşanmaz hale getirenlerin sebep oldukları yıkımlardan kaçıp yaşanabilir bir ülke olan Türkiye’ye gelmektedirler. Türkiye bu insanlara kucak açmaktadır. Göç sorunu Türkiye’nin sorunu olmadığı üzere, bu sorunun maddi ve manevi külfetinin de Türkiye’nin omuzlarına yıkılması büyük bir haksızlıktır. Bu sorunun külfetini birkaç ülkenin sırtına yüklemeye çalışmak büyük bir insafsızlıktır” tabirlerini kullandı. 

“AVRUPA BİRLİĞİ’NİN İNSANLIK DIŞI MUAMELELERE GÖZ YUMDUĞUNU GÖRÜYORUZ”

Şentop, “Komşumuz Yunanistan’ın yaptığı hak ve hukukun öznesi olarak görmedikleri göçmenlerin botlarını batırmaktan çekinmediklerini görüyoruz. Savunmasız insanlara silah doğrultulduğunu, açlığa, soğuğa, vefata terk etmekten geri durmuyorlar. Avrupa Birliği’nin de bu insanlık dışı muamelelere gözlerini kapattığını ve hatta vakit zaman aleni ve üstü örtülü bir biçimde bunları desteklediğini görüyoruz.  Vicdan sahibi insanların, son yıllarda Akdeniz’de olan bitene şöyle bir göz atması kâfi olacaktır. Avrupa’da son yıllarda karşı karşıya olduğumuz geri itme hadiseleri maalesef yaygın bir uygulama haline gelmiş durumda.  Ege Denizi’nde 2020 yılından bu yana yaklaşık 40 bin sistemsiz göçmen geri itmelerden ötürü Türkiye tarafından kurtarılmıştır. Avrupa’nın, Yunanistan’ın göçmenlere yönelik bu insanlık dışı ataklarına göz yumması ve hatta FRONTEX üzere sistemlerle bu şekil uygulamaları desteklemesi bir ihmalkarlık olarak görülmemelidir” sözlerini kullandı. 

Şentop, “Birleşik Krallık ülkesindeki sığınmacıları Afrika’daki ülkelere göndererek göç sıkıntısını öteki ülkelere ihraç etmeye çalışıyor. Avrupa ülkeleri Ukrayna’daki savaşla birlikte ortaya çıkan ani göç hareketi ve mülteci dalgası karşısında, bu riyakar, ikiyüzlü ve ayrımcı siyasetlerini bir defa daha dünya kamuoyunun gözleri önüne koydular” dedi. 

“25-50 YIL SONRA GÖÇLE İLGİLİ DAHA BÜYÜK PROBLEMLERLE KARŞI KARŞIYA KALACAĞIZ”

Gittikçe artan ve sayıca da çoğalan göç dalgasıyla karşı karşıya olduklarını belirten Şentop, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Dünyada önemli bir demografik hareketlenme var. 1750 ile 1950 yılları ortasında dünya nüfusunun yüzde 20’si Avrupa’da yaşıyor, yüzde 9-12 ortası bir nüfus Afrika’da yaşıyor. Yüzde 55-50 ortası bir nüfus da Asya’da yaşıyor. 1950’den günümüzde dünya nüfusunun yüzde 10’u Avrupa’da yaşıyor. Afrika yüzde 16’lar civarında. Asya tekrar yüzde 50-55 ortası.  Önümüzdeki 50 yıl için yapılan nüfus projeksiyonlarında dünya nüfusunun yüzde 5’inin Avrupa’da yaşayacağı, Afrika’da yüzde 45’e yakın bir nüfusun olacağı söz ediliyor. Ortaya çıkan bu demografik değişimin bir ekip sonuçları olacak. İnsan nüfusunun hareketliliği daha çok dünyanın varlıklı kesitlerine gerçek eğilim içerisinde. Göçle ilgili tartıştığımız hususların hepsi büyük kitabın giriş kısmından ibarettir. Önümüzdeki 25-50 yıl sonra göçle ilgili dünyanın daha büyük problemlerle karşı karşıya kalacağını düşünüyorum.”  (DHA)

 

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.