DOLAR 19,1906 0.04%
EURO 20,8128 -0.7%
ALTIN 1.220,04-0,04
BITCOIN %
İstanbul
15°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

“Tarımsal girdiler içinde fiyatlarını en az artıran sektör biziz”
  • Gazete Deva
  • Ekonomi
  • “Tarımsal girdiler içinde fiyatlarını en az artıran sektör biziz”

“Tarımsal girdiler içinde fiyatlarını en az artıran sektör biziz”

ABONE OL
Haziran 11, 2022 09:17
“Tarımsal girdiler içinde fiyatlarını en az artıran sektör biziz”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) İdare Konseyi Lideri Savaş Akcan, hububat alım fiyatlarının açıklanmasının akabinde her yıl olduğu üzere tohumluk fiyatlarının gündeme geldiğini ve bu yıl girdi fiyatlarındaki yüksek oranlı artışlar nedeniyle sertifikalı tohum kullanım dayanaklarının her zamankinden daha yüksek oranda artması gerektiğini söyledi.

“Sertifikalı tohumun sağladığı en az yüzde 25 verimlilik artışı her zamankinden çok daha önemli”

TÜRKTOB Lideri Savaş Akcan, alım fiyatları artsa da hububat ekim alanlarının daralma süreci ve kuraklık riskinin devam ettiğini belirterek, “Sertifikalı tohumun sağladığı en az yüzde 25 verimlilik artışı her zamankinden çok daha kıymetli. Hububat fiyatlarının tohumluk fiyatlarını da direkt etkilediği unutulmamalı. Hububat alım fiyatları bu yıl geçtiğimiz yıla oranla yaklaşık 3 kat arttı. Çiftçimiz sertifikalı tohum kullanım dayanağının de tıpkı oranda artmasını ve vaktinde ödenmesini bekliyor. Sertifikalı tohum kullanımının azalması randıman ve kalitenin düşmesi demektir ve bunun faturası ülkemiz için çok ağır olur’’ dedi.

“Tarımsal girdiler içinde fiyatlarını en az artıran kesim biziz”

Akcan, Türkiye’de sertifikalı tohum üretiminin her yıl arttığını, TÜRKTOB’un ve Tarım ve Orman Bakanlığı’nın siyaset ve takviyeleriyle TÜRKTOB’un kurulduğu 2008 yılından bu yana sertifikalı tohum üretiminin yüzde 460 artarak 1 milyon 325 bin tona yükseldiğini kaydederek, kelamlarına şöyle devam etti:

‘’Ayrıca eğitim ve yayım çalışmalarımız sonucunda çiftçimizin sertifikalı tohum kullanım şuuru de artmıştır. Besin güvenliği ve garantisi açısından vazgeçilmez ögelerden biri olan sertifikalı tohumun üretimi ve kullanımında mevcut artışın devamı için fiyat siyaseti çok kıymetlidir. Artan hububat alım fiyatları doğal olarak tohumluk fiyatlarını da üst taraflı etkileyecektir. Üreticimizin sertifikalı tohumdan vazgeçmemesi için biz özel kesim olarak her vakit olduğu üzere üzerimize düşeni yapacağız. Ziraî girdiler içinde fiyatlarını en az artıran dal biziz.’’

Tohumculuğun ek maliyetleri var

Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nün (TİGEM) açıklayacağı hububat tohumluğu fiyatlarının hür piyasa ve rekabet kurallarıyla faaliyet gösteren tohumculuk özel dalının her yıl artan üretim şevkini kırmaması için girdi maliyetlerinin artışı da dikkate alınarak belirlenmesi gerektiğinin altını çizen TÜRKTOB Lideri Savaş Akcan, “Tohumluk üretim maliyetleri, başka ziraî eserler üzere mazot, gübre, ilaç, su, güç, personellik üzere tüm üretim faktörlerindeki artışlardan tıpkı oranda etkilenmektedir. Bunlara ek olarak eleme, paketleme, ilaçlama, etiketleme üzere tohum hazırlama süreçleri yüzde 35 üzere ek bir maliyeti tohumcumuzun sırtına yüklemektedir. Ayrıyeten, sertifikalı tohum yetiştiriciliği uzmanlık isteyen özel bir iştir. Bunun kesinlikle fiyat siyasetiyle da desteklenmesi gerekir. Bu durum tohum üreticilerine yaklaşık yüzde 10 ek maliyet olarak yansımaktadır. Hububat tohumluğu fiyatları belirlenirken tüm dallar için kabul gören yüzde 20’lik kar hissesinin da eklenmesi tohumculuğun devamlılığı açısından kıymetlidir.’’ sözlerini kullandı.

TİGEM’in referans kabul edilen fiyatları bölüm için önemli

TİGEM’in açıkladığı tohumluk fiyatları piyasada referans olarak kabul edildiğinin altını çizen Akcan, “Kamu kurumları gerektiğinde ziyan edebiliyor, lakin özel dalın bu türlü bir talihi yok. Ayrılmaz bir bütünün modülleri olan çiftçimizi tarlasında, tohumculuk kesimimizi üretimde tutacaksak, randımanın en kıymetli ögesi olan sertifikalı tohumu yaygınlaştıracaksak ve TİGEM illaki bir fiyat belirleyecekse bu hassasiyetleri göz dardı etmemeli.’’ biçiminde konuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.