DOLAR 20,7166 1.06%
EURO 22,2730 0.98%
ALTIN 1.313,281,99
BITCOIN %
İstanbul
22°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Sorumluluktan kimse kaçamaz

Sorumluluktan kimse kaçamaz

ABONE OL
Haziran 21, 2022 02:58
Sorumluluktan kimse kaçamaz
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ANKARA Milliyet – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da düzenlenen Global Parlamenter Göç Konferansı’na görüntü bildiri gönderdi. Erdoğan, özetle şunları söyledi:

5 MİLYON MÜLTECİ EKLENDİ: Son 2.5 yılımıza damga vuran Koronavirüs salgınıyla birlikte nefret telaffuzlarının global ölçekte ürkütücü boyutlara vardığını görüyoruz. Ekonomik külfetlerin başta Batılı ülkeler olmak üzere tüm dünyada yabancı aykırılığını ve mülteci düşmanlığını körüklediğini gözlemliyoruz… Şu an dünya genelinde göçmenlerin sayısı 275 milyona, yerlerinden edilenlerin sayısı 85 milyona, mültecilerin sayısı ise 30 milyona yaklaştı. Rusya-Ukrayna ortasında devam eden çatışmalarla mevcut mülteci sayısına 5 milyon kişi daha eklendi.

YUNAN ZULMÜNE ŞAHİT OLUYORUZ: Bu insan hareketliliğinde maalesef içimizi acıtan pek çok görüntü ile de karşılaşıyoruz. Zulümden, baskıdan, açlıktan kaçarak inançlı bir gelecek kurma ümidiyle çıkılan seyahatler, kimi vakit felaketle neticeleniyor. Geride bıraktığımız periyotta, birden fazla bayan ve çocuk olmak üzere 30 bine yakın göçmen Akdeniz’de hayatını kaybetti. Avrupa’ya sığınan on binlerce Suriyeli çocuğun ise nerede olduğunu, kimler tarafından kaçırıldığı, akıbetlerinin ne olduğunu bilinmiyor. Çabucak her gün Yunan güvenlik güçleri tarafından zulmedilen, soyulan, darp edilen, hatta katledilen mültecilerin dramlarına şahit oluyoruz.

REKLAM GERECİ YAPIYORLAR: Esasen göç ve mülteciler sorununda asıl yükü sesi çok çıkan gelişmiş toplumlar değil, kriz ülkelerine komşu, bizim üzere ülkeler çekmektedir. BM sayılarına nazaran yüksek gelirli ülkeler bin kişi başına ortalama 2.7 mülteci barındırırken, orta ve düşük gelirli ülkelerin 5,8 mülteciye konut sahipliği yapıyor. Kabul ettikleri birkaç yüz mülteciyi reklam gereci olarak kullananlar, derinleşen insani krizler karşısında hiçbir sorumluluk üstlenmiyor. Kıtaların ve kültürlerin kavşağında bir ülke olarak göç olgusu tarih boyunca beşeri ve toplumsal hayatımızın bir modülü olmuştur. Engizisyondan kaçan Yahudiler başta olmak üzere son 500 yılda zulme uğrayan milyonlarca beşere kapılarımızı açtık.

KİMSEYİ GERİ ÇEVİRMEDİK: Kafkasya’daki kardeşlerimiz de Balkanlar’daki soydaşlarımız da başları dara niyet inançlı liman olarak daima Türkiye’ye sığındı. 1. Körfez Savaşı’nda Irak’tan kaçan yüz binlerce Kürt kardeşimize sahip çıktığımız üzere Suriye’deki çatışmalardan kaçan 3,6 milyon Suriyeli sığınmacıyı da topraklarımıza kabul ettik. Kapılarımıza gelen hiç kimseyi etnik kimliği, dini, kültürü, meşrep ve mezhebi sebebiyle geri çevirmedik. Son 7 yıldır dünyada en fazla mülteciye konut sahipliği yapan ülkeyiz. Tarihimizin, kültürümüzün ve inancımızın bize yüklediği bu vazifesi inşallah bundan sonra da yerine getirmeye devam edeceğiz. 2. Dünya Savaşı’ndan sonraki en büyük insan hareketliliğinin yaşandığı günümüzde hiç kimse sorumluluklarından kaçamaz. Milletlerarası toplum, göç olgusunun temelinde yatan problemlerle yüzleşme yüreği göstermedikçe bu problemin önüne geçilemez.

Erdoğan, Guterres ile telefonda görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede Rusya-Ukrayna savaşıyla yaşanan krizin tahliline dair teşebbüsler ele alındı. Erdoğan, global besin krizinin önüne geçme noktasında etken olacak Ukrayna tahılının Karadeniz üzerinden ihracı için müşterek gayretlere devam ettiklerini belirtti. Erdoğan, muhataplarına barış müzakerelerinin canlandırılması ve savaşın diplomasiyle sonuçlandırılması istikametindeki telkinlerini sürdürdüğünü söz etti.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.