DOLAR 20,7166 1.06%
EURO 22,2730 0.98%
ALTIN 1.313,281,99
BITCOIN %
İstanbul
22°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Savunma sanayiisinde kadın gücü! TCG İstanbul, Kargu ve pek çok önemli projede çalıştılar
  • Gazete Deva
  • Gündem
  • Savunma sanayiisinde kadın gücü! TCG İstanbul, Kargu ve pek çok önemli projede çalıştılar

Savunma sanayiisinde kadın gücü! TCG İstanbul, Kargu ve pek çok önemli projede çalıştılar

ABONE OL
Haziran 23, 2022 21:57
Savunma sanayiisinde kadın gücü! TCG İstanbul, Kargu ve pek çok önemli projede çalıştılar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Son yıllarda yerli ve ulusal üretim projeleri ile büyük atılım içindeki savunma endüstrisinde; bayan mühendisler de inovasyondan araştırma-geliştirmeye, dizayndan üretime kadar pek çok çalışma ile muvaffakiyete imza atıyor. STM’de sürü zekası, siber güvenlik ve tekne donatım alanlarında çalışan 3 bayan mühendis, ’23 Haziran Dünya Bayan Mühendisler Günü’nde savunma endüstrisinde bayanın gücünü anlattı.

14 yıldır savunma endüstrinde misyon yapan ve Türkiye’nin birinci ulusal fırkateyni ‘TCG İstanbul’ ile Türkiye’nin birinci küçük vurucu İHA’sı ‘Kargu’ya kadar pek çok kıymetli projede çalışan Burcu Sarısoy, aviyonik sistemler, komuta-kontrol sistemleri ve siber güvenlik alanlarında değerli projeler yönettiğini söyledi.

STM Siber Güvenlik Müdürlüğü’nde proje yöneticisi olarak vazife yapan Sarısoy, “Savunma endüstrisinde sayıca az olduğumuzu kabul ediyorum lakin hem şirketlerin hem üniversitelerin bu mevzuyu stratejik amaçlarına alarak, bayan mühendis sayısının artırılmasına yönelik burs, eğitim ve staj programları ya da mentorluk ile takviye vermesi gerektiği kanaatindeyim. Bayan mühendisler, her vakit projelere çok taraflı bir perspektif katabiliyor. Sorun çözme yeteneklerimiz daha gelişmiş olabiliyor ve analitik zekamız da bu bölüm için çok uygun. O yüzden bayanların hiçbir eksiğinin olduğunu düşünmüyorum. Bu tarafta desteklenmeleri gerektiğini düşünüyorum. STM’de de genç mühendis adaylarımıza mentorluk veriliyor. Hatta bir örnek uygulamamız da var; STM, anne mühendislerin işe erken dönebilmesi için kreş uygulamasına sahip. Bu usul uygulamalar ile bayan mühendislerin desteklenmesi gerekiyor” diye konuştu.

‘MÜHENDİSLİĞİN CİNSİYETİ YOK’

STM’nin ‘Togan’, ‘Kargu’ ve ‘Alpagu’ üzere ulusal İHA sistemlerinin sürü halinde hareket etmesini sağlayan bayan mühendislerden Gülşah Gedikli (28), “Tek bir platformun tesir alanı daha düşük oluyor. O nedenle farklı donanımlar ile donatılmış İHA’ların bir ortada, farklı vazifeleri ortaklaşa icra etmesini sağlıyoruz” dedi.

Bir şeyler geliştirmeyi, matematiği, algoritmik düşünmeyi seven ve vatanına, savunma endüstrisine katkı vermek isteyen tüm gençlere mühendisliği tavsiye ettiğini, SSB’nin de bayan istihdamını artırmak için çalışmalar yaptığını vurgulayan Gedikli, “Aslında birçok mesleğin olduğu üzere mühendisliğin de cinsiyeti yok. O yüzden kız öğrencilerin de bu dalı tercih etmesi, bu kısımlarda okuması, kesimdeki bayan popülasyonunu artıracaktır. Farklı fikirlerin, farklı cinsiyetlerin bir ortada çalışması projeye katkı sağlıyor. Bu yüzden patronlara de bayan çalışan bulundurmalarını tavsiye ederim” diye konuştu.

‘TÜRKİYE’NİN BİRİNCİ ULUSAL KORVETİ MİLGEM’DE ÇALIŞTIM’

10 yıldır savunma kesiminde olan ve STM’nin Deniz Projeleri Direktörlüğü’nde tekne donatım mühendisi olarak çalışan Gülce İnce (32) de “Hem yurt içinde yerli ve ulusal projeler Ulusal Gemi (MİLGEM) ada sınıfı korvetler, test ve eğitim gemisi ‘TCG Ufuk’ hem de yurt dışındaki ihraç projelerinde örneğin Pakistan Denizde İkmal Tankeri üzere bedelli projelerimizi tamamlayıp, teslim etmenin gururunu yaşadık. Şu anda da devam ettiğimiz, Türkiye’nin birinci ulusal fırkateyni ‘TCG İstanbul’, Türk tipi hücumbot üzere projelerimizde de özveri ile çalışmaya devam ediyoruz” dedi.

Tekne donatım mühendisi olarak askeri gemilerin genel ve ayrıntı mahal yerleşim yerlerini tasarladığını, gemilerin aşikâr kesimlerini modellediğini ve testlerini gerçekleştirdiğini aktaran İnce, işinin bir kısmının ofiste bir kısmının da tersane, gemi yahut fabrikada geçtiğini söyleyerek, “Ofis dışında olduğum vakitlerde bayan olmanın hiçbir dezavantajını yaşamadım. Bayanların ayrıntıcılık, titizlik üzere özelliklerinin yaptığım işte ve bu dalda çok büyük avantajı olduğunu düşünüyorum. Ben ve birebir ofisi paylaştığım onlarca bayan arkadaşım gururla projelerimize katkıda bulunuyor; bayan ve erkek mühendis ayrımını hissetmiyoruz. Türk bayanı her alanda cinsiyet ayrımına karşı olup, başarılı olacak güce sahip” diye konuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.