DOLAR 19,0560 0.02%
EURO 20,7759 0.28%
ALTIN 1.204,19-0,10
BITCOIN 523329-2,65%
İstanbul

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Prof. Dr. Ertuğrul: Kapalı alan ve toplu taşımada maske takılmalı

Prof. Dr. Ertuğrul: Kapalı alan ve toplu taşımada maske takılmalı

ABONE OL
Temmuz 4, 2022 07:55
Prof. Dr. Ertuğrul: Kapalı alan ve toplu taşımada maske takılmalı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ertuğrul, dünyada pandeminin bitmediğini, Türkiye’ye de de son periyotlarda olgu sayılarının arttığını söyledi. Önlemlerin kaldırıldığını ve ferdî tedbirlere yönlenildiğini lisana getiren Ertuğrul, “Yeni alt varyantlar insanları hasta etmeye devam ediyor. Olgu sayıları Almanya, Kuzey Amerika, İngiltere dahil olmak üzere birçok ülkede çok önemli sayılara ulaştı ve 100 binlerin üzerine çıktı. Ne yazık ki can kayıpları da her ülke bazında bakarsak örneğin; Almanya’da 100’ün üzerinde, Amerika Birleşik Devletleri’nde 300’ün üzerinde. O nedenle de bunun bir toplumsal halk sıhhati sorunu olduğu şuuruyla davranılması gerekiyor ve sıhhat otoritesinin bu işin sorumluluğunu tekrar bireylerden alıp kendisinin tedbirlerle yürütmesi gerekiyor. Şayet biz bunu yapmazsak ne yazık ki sonbahara hakikat çok daha makus bir biçimde girebiliriz. Ben zati kapalı alanlarda ve toplu taşımlarda maskemi hiçbir vakit çıkartmamıştım. O nedenle ben yeniden birebir öneriyi yapıyorum. Evet açık alanlar risksiz olabilir yaz periyodu hepimiz birbirimizden daha uzak aralarda açık alanlarda bulunabiliyoruz ancak bir alışveriş merkezine girdiğimizde, bir kapalı alana girdiğimizde, toplu taşıma kullanmak zorunda kaldığımızda bireylerin kesinlikle ve kesinlikle maske takması gerekir” diye konuştu.

‘YOĞUN BAKIMLARDA ARTIŞ VAR’

Wuhan’da çıkan birinci varyantın şu anda değişikliğe uğradığını belirten Ertuğrul, şunları kaydetti:

“Wuhan’dan çıkan virüs aslında çok değişikliğe uğradı ve şu anda dünyada Omicron varyantının BA 4 ve 5 alt varyantları dediğimiz varyantlar yaygın olmaya başladı. Klinik tablo açısından bir defa dünyada bir değişiklik var. İnsanların büyük bir kısmı aşı oldu. Bilhassa ülkelerde bir kümesi hasta oldu ve geçirdi ve muhakkak bir bağışıklık oranı oluştu. Bu manada onlar yine yakalandıklarında aşılılar yahut geçirenler tekrar yakalandıklarında daha hafif geçiriliyor. Yani üst teneffüs yolu enfeksiyon bulguları üzere fakat aşı olmamış risk kümesinde olan bireyler hastalığa yakalandıklarında aslına bakarsanız orjinal varyantla yepyeni virüsle yani Wuhan’dan çıkan virüsle şimdiki virüsler ortasında klinik tablo oluşturması açısından o denli büyük farklılıklar yok. Hala risk kümesinde ağır hastalık oluşturabilme yeteneğine sahip. Hala risk kümesinde ağır bakıma girişlerde artış var ve hala yeniden risk kümesi dediğimiz bireylerde mevt oranları da ne yazık ki neredeyse orjinal virüsle çabucak hemen birebir.”

Türkiye’de maymun çiçeği hastalığının görülmesiyle bu olay sayılarında artış beklendiğini de söyleyen Ertuğrul, “Bu olayın olması aslında Türkiye’de olasılıkla öbür olguların da olduğunu gösterir lakin bizim tespit edebildiğimizi de gösterir zira maymun çiçeği hastalığı bizim ülkemizin yanı başındaki ülkelerde görülen, dünyada da şu anda 50 civarında ülkede görülen bir hastalık. Bunun zahmeti şu; bugüne kadar daima Afrika’da, 1970’lerden beri Afrika’da görülen hastalığın dünyanın başka ülkelerinde de görünüyor olması ve yayılıyor olması. Bizim en büyük problemimiz bu. Türkiye’de görülmüş olması bundan sonra da artık maymun çiçeğinin bizim ülkemizde de görüleceği manasına gelir” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.