DOLAR 19,1906 0.04%
EURO 20,8128 -0.7%
ALTIN 1.220,04-0,04
BITCOIN %
İstanbul
15°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Pilot uygulama başladı! Acil durum araçlarına ‘yeşil’ yanacak
  • Gazete Deva
  • Gündem
  • Pilot uygulama başladı! Acil durum araçlarına ‘yeşil’ yanacak

Pilot uygulama başladı! Acil durum araçlarına ‘yeşil’ yanacak

ABONE OL
Temmuz 4, 2022 11:01
Pilot uygulama başladı! Acil durum araçlarına ‘yeşil’ yanacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İBB iştiraklerinden İstanbul Bilişim ve Akıllı Kent Teknolojileri (İSBAK) A.Ş., dünyada da kullanılan ‘V2x’ teknolojisini geliştirerek, acil durum araçlarını trafikte önceliklendirecek bir projeye imza attı. Ağır trafikte ambulans ve itfaiye üzere acil durum araçlarının geçişi sırasında yaşanan karmaşaya son verecek projenin pilot uygulaması Fatih’te başladı. Acil durum araçlarının trafik ışıklarına takılmadan hareket edebilmesini sağlayan sistemle, araçlara kırmızı yanan trafik ışığı, itfaiye ya da ambulansı algıladığında yeşile dönecek. Öteki şoförler de yol vermeye çalışırken riske girmeden yeşil ışıkta geçiş yapabilecek.

“EN AZ GECİKME HEDEFLENİYOR”

Proje, trafik idare sistemleri konusunda uzman mühendisler tarafından, V2x donanımlarının ulaşım idare sistemlerine entegre hale getirilmesiyle gerçekleştirdi. Projeyle ilgili bilgi veren İSBAK Akıllı Şehircilik ve Coğrafik Bilgi Sistemleri Şefi Emine Aygün, “V2x dünyada akıllı ulaşım sistemleri ve otonom araç uygulamalarında yaygın olan bir teknolojidir. Biz de bu teknolojiyi alanla entegre ederek kullanmayı amaçlıyoruz. Proje, acil durum araçlarını sinyalize kavşaklarda önceliklendirilerek, en az gecikmeyle kavşağı terk etmelerini amaçlıyor” dedi.

ARAÇLARIN POZİSYON BİLGİSİ YOL KENARI ÜNİTESİNE İLETİLİYOR

Pilot uygulama için itfaiyenin en çok kullandığı güzergahın seçildiğini belirten Aygün, “Afet Uyum Müdürlüğü ve Fatih İtfaiye Müdürlüğü ile yaptığımız görüşmeler sonucunda pilot bölge olarak Fatih’i seçtik. İtfaiyenin en çok kullandığı güzergah olduğu için bu kavşakta çalışma planladık. İtfaiye, ambulans üzere acil durum araçları üzerinde bulunan ünite, pozisyonlarını yol kenarındaki sisteme iletiyor. Buradan da kavşak denetim aygıtına iletilerek, acil durum araçlarına özel program devreye giriyor” diye konuştu.

CAN GÜVENLİĞİNİ ARTIRMASI KAZA RİSKİNİ AZALTMASI AMAÇLANIYOR

Aygün, sistemin yaklaşık 400 metre geriden gelen acil durum aracını kavşak denetim aygıtına ilettiğini söz ederek “Trafik ışığı kırmızı yanıyorsa, itfaiye aracı için yeşile dönüyor. Kavşak başka kolları kapatarak inançlı geçişi tamamlıyor. Bu sistem can ve mal güvenliğini artırıyor. İtfaiyenin yahut ambulansın gaye bölgeye ulaşırken, kavşakta yaşayacağı karmaşaya mahzur olarak, kaza riskini ortadan kaldırıyor. Bu çalışma ambulans ve itfaiye özelinde, bölge bölge yapılabilir” dedi.

YOL VERMEK İÇİN GÖSTERİLEN EFOR KAOSA DÖNÜŞÜYOR

Projenin değerli bir vakit kaybını önleyeceği görüşünü paylaşan itfaiye eri Serkan Çolak, 16 yıllık meslek hayatında, trafikten ötürü çok sorunlar yaşadıklarını söz etti. Çolak “Kırmızı ışıklarda bilhassa araçların bize yol vermek için gösterdiği uğraş bazen kaosa dönüşebiliyor. Bu yüzden yangına geç kalıyoruz. Bu türlü bir proje bize inanılmaz derecede vakit kazandırır” dedi.

KIRMIZI IŞIKTAKİ GEÇİŞ ÜSTÜNLÜĞÜMÜZ DEZAVANTAJ OLABİLİYOR

Abdullah Tosun ise, 17 yıldır itfaiye eri olarak çalıştığını söz ederek, trafik nedeniyle müdahalelerde gecikme olduğunu söz etti. Tosun şunları söyledi; “İstanbul kalabalık bir kent ve ağır bir trafiği var. Bu trafikte de birçok vakit olaylara müdahalede gecikme olabiliyor. Bunun önüne geçilebilmesi için insanların daha hassas olması gerekiyor ancak, bizim için de kırmızı ışıklarda geçiş üstünlüğü bazen avantaj yerine dezavantaj yaratabiliyor. Beşerler bize yol vermek isterken, kaza olabiliyor. Bizim için saniyelerin değeri var. Bu yüzden bir an evvel olay yerine varmak istiyoruz. Beşerler kavşaklarda bize yol vermek isterken, öbür taraftan karşı şeritteki araçlara yeşil yanıyor. Araçlar önümüze çıkıyor, öbür araçlar da kırmızı ışıkta yol vermeye tereddüt ediyor. Bu sistem bize vakit kazandırır.”

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.