DOLAR 20,9783 0.73%
EURO 22,5975 -0.26%
ALTIN 1.312,07-0,73
BITCOIN 567682-0,29%
İstanbul
21°

PARÇALI BULUTLU

03:30

İMSAK'A KALAN SÜRE

Ömür uzadı, 80 yaşına kadar yaşıyoruz ancak… 58 yılını sağlıklı yaşıyoruz
  • Gazete Deva
  • Gündem
  • Ömür uzadı, 80 yaşına kadar yaşıyoruz ancak… 58 yılını sağlıklı yaşıyoruz

Ömür uzadı, 80 yaşına kadar yaşıyoruz ancak… 58 yılını sağlıklı yaşıyoruz

ABONE OL
Haziran 15, 2022 04:53
Ömür uzadı, 80 yaşına kadar yaşıyoruz ancak… 58 yılını sağlıklı yaşıyoruz
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hande Atılgan / Ortalama ömür mühleti 78-80’e uzadı lakin bu kâfi değil. Zira Halk Sıhhati Genel Müdürlüğü (HSGM) Kronik Hastalıklar ve Yaşlı Sıhhati Daire Lideri Banu Ekinci, 80 yılın yalnızca 58’inin sağlıklı bir birey olarak geçtiğini söylüyor. Çalışmalarına başlayan TBMM Yaşlıların Sıkıntılarını Araştırma Komisyonu’nda sunum yapan Ekinci, yaşlı nüfusta bayan hissesinin arttığını belirtirken “Şu an doğan bir kız bebek 80 yaşına kadar yaşıyor, şu anda doğan bir erkek bebek 78 yaşına kadar yaşıyor, beklenen hayat süremiz lakin biz sağlıklı olarak 58 yaşına kadar yaşayabiliyoruz. 58 yaşından sonra kronik hastalıklar başlıyor, sıhhatimizi kaybederek süreci hastalıklarla uğraşarak tamamlıyoruz” dedi.

23 bin yaşlı incelenecek

Her 3 şahıstan 1’inin en az bir kronik hastalığı olduğu bilgisini paylaşan Ekinci, yaş kümelerine nazaran ise 45-54 yaş kümesinde birden çok kronik hastalığı olan kişi sayısının yüzde 31 iken 65 yaş üzerinde 3’ten fazla kronik hastalığı olan kişi sayısının yüzde 14.3 olduğunu söyledi. Aile doktorları aracılığıyla yaşlılar için kapsamlı bir çalışmanın hazırlandığı bilgisini veren Ekinci, ekim ayında alana inerek 23 bin yaşlı bireyin problemlerini tespit edeceklerini söyledi. Ekinci, araştırmayla geçen yıl temmuzda uygulanmaya konan “Çok İstikametli Yaşlı Değerlendirmesi” çerçevesinde yaşlı bireylerin mental ve fizikî sıhhatlerini 3 kademeli olarak inceleyeceklerini bildirdi. Ekinci, “Hekimler, yaşlıların bağımlılık düzeyini tespit edecek. Sonuçları gelecek yıl ocak ayından itibaren raporlaştırılacak. Araştırmayla, toplum çapında yaşlılarla ilgili ayrıntılı bilgiye ulaşılması hedefleniyor. Ağır bakım yatak sayılarımız, artan ambulans sayısı, hemodiyaliz aygıt sayımız, hastalığa nazaran yapılan gün sayısı yani sıhhat istatistikleri yıllığımızda izlediğimiz her parametre yaşlılarla ilgili. Zira hizmetlerimizin yüzde 30’unu yaşlılar kullanıyor. Tüm topluma üretilen hizmetlerin yüzde 32’sini yaşlılarımız kullanıyor” dedi.

Her ay 267 bin ziyaret

Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü Sıhhat Hizmetleri Daire Lideri Pınar Koçatakan da komite sunumunda, yükle yaşlılara verilen “evde sıhhat hizmetlerine” ait sayıları paylaştı. Koçatakan, yüzde 49’u 65-85 yaş ortasına, yüzde 26 oranında da 86 yaş ve üzerine verilen konutta sıhhat hizmetlerinde, her ay 110 bin şahsa ulaşıldığını bildirdi. Bu şahıslar için aylık 267 bin ziyaret gerçekleştirildiğini bildiren Koçatakan, meskende sıhhat hizmeti alan hastaları, nörolojik ve kardiyovasküler, ortopedi travmatoloji ve kronik endokrin hastaları olarak sıraladı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.