DOLAR 20,0115 0.19%
EURO 21,3833 -0.24%
ALTIN 1.248,570,48
BITCOIN %
İstanbul
18°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

MÜSİAD IBF 2. Türk-Arap İş Zirvesi yüzlerce yatırımcı iş insanını Gaziantep’te buluşturdu
  • Gazete Deva
  • Ekonomi
  • MÜSİAD IBF 2. Türk-Arap İş Zirvesi yüzlerce yatırımcı iş insanını Gaziantep’te buluşturdu

MÜSİAD IBF 2. Türk-Arap İş Zirvesi yüzlerce yatırımcı iş insanını Gaziantep’te buluşturdu

ABONE OL
Haziran 12, 2022 07:47
MÜSİAD IBF 2. Türk-Arap İş Zirvesi yüzlerce yatırımcı iş insanını Gaziantep’te buluşturdu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Uluslararası İş Forumu (IBF) 2. Türk-Arap İş Doruğu, Gaziantep’te gerçekleştirildi. Ticaret Bakanlığı katkılarıyla, Müstakil Endüstrici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) uyumunda, Gaziantep Valiliği, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Şahinbey Belediyesi, Şehitkamil Belediyesi ve MÜSİAD Gaziantep iş birliği ile gerçekleştirilen tepede bölgesel yatırım fırsatları ve ticari gelişmeler kapsamlı biçimde ele alındı. Programda 30’dan fazla ülkeden bin 600’e yakın iş insanı buluşurken, Irak Ticaret Bakanı Ala el-Cuburi ve beraberindeki 300 kişilik iş heyeti doruğa iştirak sağladı.

“ENERJİ VE TORYUM REZERVLERİ TÜRKİYE’NİN GÜCÜNE GÜÇ KATACAK”

Programda konuşan IBF Lideri Erol Fayda, Türkiye’nin çok farklı bir boyutta kalkınma atağı yaptığını işaret etti. Fayda konuşmasında, “Şu anda Türkiye’nin ihracatı dünyanın gitmediği ülkesi olmayacak boyuta geldi” dedi.

Başkan Fayda ayrıyeten, Türkiye’nin güç kaynakları açısından zenginliğine değinerek, “Türkiye’nin güç ve toryum rezervinin nakdî karşılığı yalnızca katılaşmış 350 bin ton için söylüyorum. 80 trilyon dolardır. Türkiye bir güç madeninin üzerinde” değerlendirmesinde bulundu.

Başkan Fayda kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Türkiye çok farklı bir boyutta kalkınma atağı yapıyor. Gerek ihracatta, üretimde istihdamda çok büyük atılımların içinde. 32 yıldır MÜSİAD olarak bu gelişmeleri yakından izliyoruz. Ama kson 20 yılda okadar büyük bir sürat kazandı ki ülkemizin potansiyeli açısından çok büyük bir düzeye geldi. Şu anda Türkiye’nin ihracatı dünyanın gitmediği ülkesi olmayacak boyuta geldi. 22 tane Arap ülkesinin toplam ithalatı 1,2 trilyon dolar. Türkiye’nin toplam 22 Arap ülkesine ihracatı da bunun yüzde 2’si kadar yalnızca 25 milyar dolar. Bugün bu toplantı ile bu sayıları artırmanın uğraşı içindeyiz. Türkiye’nin güç açığı yok. Bizim petrole de muhtaçlığımız yok. Doğalgaza da gereksinimimiz yok. O denli bir hammadde var ki petrol ve doğalgazdan daha değerli. Dünyada en çok toryum rezervi Türkiye’de bulunuyor. Mutlaklaşmış rezerv 350 bin ton. Kestirimi rezerv 800 bin ton. Bir ton tormuyumun eş bedeli, 3,5 milyon ton kömürdür. 3 milyon ton petroldür. Türkiye’nin güç ve toryum rezervinin nakdî karşılığı yalnızca katılaşmış 350 bin ton için söylüyorum. 80 trilyon dolardır. Türkiye bir güç madeninin üzerinde. 10 sene içinde toryum üzere yeşil nükleer denilen etrafa ziyan vermeyen yeşil güç Türkiye’nin altından daha kıymetli madenidir ve Türkiye bunun üzerinde oturmaktadır. Bu rezervler Türkiye’nin gücüne güç katacak. 10 yılda yapılacak çalışmalarla, bunların nakdî dönüşümleri çok hızılı olacaktır. Geleceğin gücü denen hidrojen de bunun yan çıktısıdır. Türkiye’ye itimadın. Türkiye koşmaktadır. Türkiye’nin önünde hiçbir mani duramayacaktır.”

“ANADOLU’NUN MARKA KENTLERİ BÜYÜK TÜRKİYE’NİN İNŞASINDA DEĞERLİ BİR ROL ÜSTLENECEK”

MÜSİAD Genel Lideri Mahmut Asmalı ise Gaziantep’in yatırım potansiyeline dikkat çekerken marka kentlerin ehemmiyetini vurguladı. Lider Asmalı, “Anadolu’nun marka kentleri büyük Türkiye’nin inşasında değerli bir rol üstlenecek” dedi.

Genel Lider Asmalı değerlendirmesinde şu sözlere yer verdi:

“Türkiye, dünyada stratejik pozisyonu ve yatırımcı güvenliği açısından değerli bir cazibe merkezi olarak konumlanıyor. Yatırım teşvikleri ve yenilikçi iş fırsatları, yabancı yatırımcıların Türkiye’ye yönelik ilgisini sürekli gündemde tutuyor. Direkt yabancı yatırımların büyük bir ivmeyle artış göstermesi ise bu potansiyeli açıkça gözler önüne seriyor. Ülkemiz; salgın süreci boyunca tedarik zincirlerini aksatmadan ilerleyerek emniyetli bir lojistik kavşak olduğunu tüm dünyaya ispat etti. Bu inançtan yola çıkarak Türk-Arap İş Zirvesi’ni İstanbul’dan Gaziantep’e taşıdık. İhracat vizyonumuzda bölgesel dinamiklerle şekillenen yeni bir tertibe imza atıyoruz. Gaziantep, Tarihi İpek Yolu’nda stratejik bir pozisyona sahiptir. Dünden bugüne uygarlıkların uğrak yeri olma misyonunu koruyan, kültür ve ticaret merkezi olarak yıllara meydan okuyan kıymetini sürdüren Gaziantep, yüzlerce yıllık esaslı tarihi, gelişmiş endüstrisi ve lojistik altyapısıyla dünyaya meydan okuyor. Dünya Bankası tarafından milletlerarası alanda en rekabetçi 7 kent ortasında gösterilen Gaziantep vilayetimize bu başarıyı kazandıran en değerli iti güç ise güçlü bir lojistik merkez olarak konumlanması… Ulaşım imkanları ve liman kentlerine yakınlığı Gaziantep’in ihracat gücünü süratle artırıyor. Gaziantepli üretici, endüstrici ve yatırımcılarımız, 2021 yılında 10 milyar doların üzerinde ihracat gerçekleştirerek değerli bir rekora imza attı. Üretim ve ihracat potansiyeliyle hudutlarını her geçen gün genişleten Gaziantep, milletlerarası ticaret hacmiyle yepisyeni başarılara koşuyor. Tepe ile bu adımları destekleyecek yeni fırsatları değerlendirmeyi hedefliyoruz. Türkiye büyüyor ve gelişiyor, münasebetiyle Anadolu’nun marka kentleri büyük Türkiye’nin inşasında değerli bir rol üstlenecek.”

IBF 2. Türk-Arap İş Tepesi kapsamında düzenlenen B2B görüşmeler, iş toplantıları, ticaret fuarı ve panel oturumlar bölgesel ticaret ve yatırım fırsatlarına yönelik kapsamlı değerlendirmelere sahne oldu. Tepeye ayrıyeten 30’dan fazla ülkeden ticari alım heyetleri iştirak sağladı. Program çerçevesinde 5 milyar dolarlık iş hacminin oluşturulması hedefleniyor.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.