DOLAR 19,1184 0.14%
EURO 20,7419 0.55%
ALTIN 1.211,610,92
BITCOIN 515944-0,43%
İstanbul

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Milyonlarca çalışana güzel haber! Kıdem tazminatına eklenecek

Milyonlarca çalışana güzel haber! Kıdem tazminatına eklenecek

ABONE OL
Temmuz 3, 2022 08:19
Milyonlarca çalışana güzel haber! Kıdem tazminatına eklenecek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yargıtay’dan milyonlarca çalışanı ilgilendiren çok kıymetli bir karar geldi. Bölge Adliye Mahkemesi, fiyatsız izinde geçen müddetlerin kıdem tazminatı hesabına eklenmesi gerektiğine hükmetti.

Pandemi sebebiyle fiyatsız müsaadeye çıkarılan milyonlarca emekçi, mecburiyetten ötürü çalışılmayan müddetin kıdem tazminatı hesabına eklenip eklenmeyeceği tartışmalarını yakından takip ediyor.

Ücretsiz müsaade konusunda 4857 sayılı İş Kanunu’nun 55’inci unsurunun ‘j’ bendinde yer alan “işverenler tarafından verilen başka izinler” sözünün pandemi fiyatsız müsaadesi de kapsayacağı konuşuluyordu.

Bazı uzmanlar, fiyatsız müsaadenin mevcut yasal düzenlemeler çerçevesinde kıdem mühletine dâhil olmadığını tabir ederken; aykırı görüştekiler de pandemide geçen fiyatsız müsaade müddetlerinin yıllık müsaadeye hak kazanmak için gerekli kıdemin hesabında dikkate alınacağını lisana getiriyordu. Mevzuyla alakalı Bölge Adliye Mahkemesi 11. Hukuk Dairesi, emsal nitelikte bir karara imza attı.

YARGITAY SON NOKTAYI KOYDU! KIDEM TAZMİNATI İÇİN KIYMETLİ KARAR

Oy birliği ile alınan kararda şöyle denildi: “Yargıtay 9. ve 22. Hukuk dairelerinin yerleşik kararlarına nazaran emekçinin fiyatsız izinde bulunduğu müddetlerde iş akdi askıdadır. Çalışanın 6 aylık kıdem hesabına deneme ve askıda kalan müddetlerde dahil edilir. Öbür bir anlatımla bu hesapta fiili çalışma müddetleri mutlak olarak aranmaz. Bu kararlar da dikkate alındığında 7244 sayılı kanun ile 4857 sayılı kanuna eklenen süreksiz 10.madde çerçevesinde tek taraflı müsaade uygulaması sonucunda kullandırılan fiyatsız müsaade mühletleri 6 aylık kıdem müddeti hesabında dikkate alınması gerektiği anlaşılmaktadır. Bu nedenle İş Mahkemesi’nce yargılamaya devam edilerek davanın aslı hakkında karar kurulması gerekirken dava koşulu yokluğundan davanın reddine dair karar verilmesi kusurludur.”

YARGITAY’DAN MİLYONLARCA ÇALIŞANI İLGİLENDİREN AVANS KARARI

Öte yandan geçtiğimiz günlerde Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, patronun avans vermemesi üzerine istifa eden personele kıdem tazminatı ödenmeyeceğine hükmetti. Emsal kararla birlikte işçi-işveren ortasındaki avans tartışmaları yeni bir boyut kazandı.

Çalıştığı işyerinden avans talebinde bulunan personel, ‘hayır’ yanıtı alınca istifa etti. Haklarını alamayınca İş Mahkemesi’nin yolunu tutan personel, kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı alacaklarının tahsilini talep etti.

Davalı işveren davanın reddini istedi. Mahkeme; ispatlar ve uzman raporuna dayanılarak ihbar tazminatı talebinin reddine, kıdem tazminatı talebinin kabulüne karar verdi. Kararı hem davacı hem de davalı temyiz edince devreye Yargıtay 9. Hukuk Dairesi girdi. Emsal nitelikte bir karara imza atan Daire, avans tartışmalarına yeni bir boyut kazandırdı.

HER İSTEDİĞİNDE AVANS ALAMAZ

Kararda şöyle denildi: “Davacının avans talebi karşılanmayınca iş akdini feshettiği anlaşılmakta olup mahkemenin buna ait kabulü yerindedir. Mahkemece patronun geçerli bir neden göstermeden davacının avans talebini karşılamaması davacı bakımından haklı fesih nedeni kabul edilerek kıdem tazminatı talebi karar altına alınmıştır. Lakin 4857 sayılı İş Kanunu’nun personelin haklı nedenle derhal fesih hakkını düzenleyen 24. unsurunda patronun personele avans vermemesi halinde bir sebep bulunmamaktadır. Taraflar ortasında patronun davacıya her istediğinde avans vereceğine yönelik bir kontrat de mevcut değildir. Bu nedenlerle personel tarafından yapılan fesih haklı nedene dayanmadığından kıdem tazminatı talebinin reddi yerine yasal olmayan münasebet ile kabulü kusurludur. Mahkeme kararının bozulmasına oy birliği ile karar verildi.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.