DOLAR 23,3061 0.21%
EURO 25,5226 1.98%
ALTIN 1.459,410,60
BITCOIN 6160482,79%
İstanbul
21°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Merkez Bankası faiz kararını bugün açıklıyor: İşte piyasanın tahmini!
  • Gazete Deva
  • Ekonomi
  • Merkez Bankası faiz kararını bugün açıklıyor: İşte piyasanın tahmini!

Merkez Bankası faiz kararını bugün açıklıyor: İşte piyasanın tahmini!

ABONE OL
Haziran 23, 2022 04:51
Merkez Bankası faiz kararını bugün açıklıyor: İşte piyasanın tahmini!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Piyasalar Merkez Bankası’nın faiz kararına odaklandı. Para Siyaseti Konseyi, bugün yılın altıncı faiz kararını açıklayacak. Merkez Bankası bu yılın birinci 5 toplantısında faizi sabit bıraktı. Peki Merkez Bankası faiz değişikliğine gidecek mi? Ekonomistlerin beklentileri neler? İşte yanıtı…

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Ekonomist Enver Erkan açıklamalarında şu sözleri kullandı: “Birkaç aydır para siyasetini sabit tutan Merkez Bankası, bu evrede artan enflasyon oranlarına karşı rastgele bir ana siyaset aracını devreye koymamıştır. Bu doğrultuda, para siyasetinin bütün işlevlerini liraizasyon stratejisine devreden Merkez bankasının ortaya bir reaksiyon düzeneği koyması tarafında bir U dönüşü atılımı yapmasını beklemiyoruz. Merkez Bankası’nın 23 Haziran toplantısında faiz oranlarında bir değişim yapmamasını ve gevşek para siyaseti yerini sürdürmesini öngörüyoruz.

Konjonktürel olgular çok lehte işliyor üzere görünmüyor. Son gelişmeler liranın daha da zayıflamasına taban oluşturmuş durumda ve Türkiye’nin düşük faiz oranlarına bakılacak olursa, bu durum çok büyük bir değişime uğramayacak üzere. Bu evrede enflasyonun denetim bandının dışındaki belgisiz ve yüksek imajı, Türkiye’nin faiz oranları da ekonomik şartlardan bağımsız halde düşük kaldığından kırılganlık tesirini muhtemelen artıracak ve döviz talebinin artmasına neden olacaktır. Dünyanın geri kalan Merkez bankaları değişen finansal şartlar ve bu doğrultuda enflasyon problemine karşı proaktif olma yolunda Fed’in ayak izlerini takip ederek faiz oranlarını artırmakta, Türkiye ise bu nakdî ve finansal trendlerin dışında kalmaktadır.

“ALTERNATİF ÖNLEMLER ALINMAKTADIR”

Ekonomi idaresi bir genel uygulama içinde liraizasyon sağlama, faiz oranlarını düşük tutma ve büyüme odaklı iktisat stratejisine bağlı kalmayı tercih ediyor. Bu uygulama kapsamında da faiz oranlarını yükseltmek yerine, lirayı desteklemek için gelire dayalı tahvillerin getirilmesi, kimi kredi kanallarının daraltılması ve ihracatçıların döviz gelirlerini satmaya teşvik edilmesi üzere alternatif önlemler alınmaktadır. 

Genel iktisat etrafları ise, faiz artırımları gerçekleştirmeden fiyat istikrarına işaret eden göstergeleri sürdürülebilir dengelerde tutulmasının imkan dahilinde olmadığını düşünmektedir. Türkiye, 20 Aralık’ta döviz getirisini garanti altına alan yeni liraz bazlı mevduat eserini devreye soktuktan sonra meydana gelen birkaç aylık fiyat stabilitesi, ortadan geçen müddette emtia fiyatları nedeniyle cari istikrarın berbatlaşması, bozulan yatırım ortamı, Rusya – Ukrayna savaşının olumsuz küresel ekonomik tesirleri, global enflasyon dalgası ve Fed üzere merkez bankalarının faizleri süratle artırmaya yönelmesi üzere faktörler ve bu küresel konjonktüre gerekli halde verilmeyen para siyaseti yansısı itibariyle yine aşınmış bir manzara içindedir.

Bu kapsamda da USDTRY kurunun yakın devirde artış eğilimine sürat verdiği görülmekle bir arada, mevcut faktörlerin ilerleyen periyotta küresel resesyon tehdidi itibariyle azalan ihracat performansı üzere aksilikler itibariyle de tartısını artırması beklenebilir. Finansal ortam, iç ve dış talebi etkileyen ögeler ve büyüme – enflasyon dinamiklerinin genel istikrar yokluğu itibariyle daha zorlayıcı kaideleri içinde bulunduracaktır.

Bu kıymetlendirme ve risklerin yoğunluğuna karşın, biz Merkez Bankası’nın planında rastgele bir faiz artırımı olmadığını ve faizlerde bir hareket olacaksa da bunun aşağı gerçek olması istikametinde çalışacağını kıymetlendiriyoruz.

MERKEZ BANKASI’NIN FAİZ KARARI NE OLUR?

Dumlupınar Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Zeki Yılmaz ise hususla ilgili şu sözleri kullandı: “Özellikle ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artırması muhakkak bekleniyor. Önümüzdeki süreçte 75 baz puan faiz artışı bekleniyor. Bizim de faiz artışına gitmemiz lazım. Merkez Bankası Para Siyaseti Konseyi (PPK) toplantısında faizi sabit bırakılacak üzere gözüküyor.

Fed önümüzdeki toplantıda faiz artırmasıyla altın fiyatlarında bir düşüş olabilir. Bugün Fed Lideri Jerome Powell’ın açıklamalarıyla ons altın yükseldi. Bizim Merkez Banka’mızın faiz kararı sonrasında ise gram altın yükselebilir.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.