DOLAR 19,0187 0.01%
EURO 20,4117 0.67%
ALTIN 1.204,77-0,94
BITCOIN 5359002,56%
İstanbul
11°

AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Meme ağrısı kanser belirtisi mi?

Meme ağrısı kanser belirtisi mi?

ABONE OL
Temmuz 5, 2022 00:13
Meme ağrısı kanser belirtisi mi?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Meme ağrısı, tıbbi ismiyle ‘mastalji’, göğüs başında ya da göğsün tamamında hissedilen ve bayanlar ortasında yaygın olan bir şikayet.   Her yaşta görülebilse de bayanların 3’te 2’sini doğurganlık periyodunda etkilemekte. Mastaljinin şiddeti, ekseriyetle orta düzeyde ve hastalar tarafından tolere edilebiliyor. Lakin birtakım bayanların günlük hayatını kıymetli ölçüde etkilemesi yahut göğüs kanseri kaygısı yaratması sebebiyle tıbbi yardım ihtiyacı oluşturuyor. Ayrıyeten göğüste ağrı şikayetleri bulunan hastaların neredeyse yarısında cinsel hayat olumsuz etkileniyor. Göğüs ağrısı dönemsel (siklik) ve dönemsel olmayan (nonsiklik) olarak iki tipe ayrıldığına dikkat çeken Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Bülent Çitgez, göğüs ağrısının yaklaşık yüzde 70’inin dönemsel, yüzde 30’unun dönemsel olmayan tip olduğunu söylüyor.

AĞRILA  NE VAKİT ORTAYA ÇIKAR?

Dönemsel mastalji doğurganlık periyodunda görülürken, dönemsel olmayan mastalji çoklukla menopoz sonrası ortalama 40 yaşından sonra ortaya çıkıyor. Dönemsel mastalji, menstruasyon bağlantılı her iki göğüste hissedilen ağrı formundayken; dönemsel olmayan mastalji, menstruasyon ilgisiz tek göğsün ağrısı halinde oluyor.  Menstruasyon öncesi devirde ortalama 1 hafta süren ve menstruasyonun başlangıcına kadar devam eden göğüs ağrısının ‘dönemsel mastalji’ olarak tanımlandığını söz eden Çitgez, “Özellikle siklik mastalji, hormonal değişim ile göğüs parankiminde ödem ile ilişkilendirilir. Nonsiklik göğüs ağrısı göğüs duvarında lokalize bölgesel bir ağrıdır. Ekseriyetle düzgün huylu göğüs hastalıkları olmak üzere o bölgede bulunan başka organlardan da kaynaklanabilir” diyor.

MEME KANSERİNDE ENDER GÖRÜLÜR

Mastajinin sebebinin tam olarak ortaya konmadığını lisana getiren Çitgez, şunları anlatıyor: “Ağrıdan hormonal, hayat şekli ve ruhsal üzere birçok sebep sorumlu tutulmuş. Sigara, kahve-kola üzere kafeinli içecekler alımı, yağlı beslenme ve gerilim ile ortasında ilişkiler bulunuyor.  Kas, eklem ve omurga üzere göğüs kaynaklı olmayan nedenlere bağlı olarak da mastajli görülebiliyor. Göğüs ağrısı nadiren göğüs kanserinde görülür lakin mastalji ile kanser alakasını ortaya koyan çalışmalar mevcut. Bilhassa ‘inflamatuar göğüs kanseri’ ağrılı olur. Bu sebeple göğüs kanserinin teşhisten dışlanması çok değerli.”

PSİKOLOJİK FAKTÖRLERE DE ARAŞTIRILMALI

Sebebin bulunması için hastanın tabibine başvurusu birincil değere sahip. Doktor tarafından hasta şikayetlerinin dinlenmesi ve göğüs muayenesi teşhisin birinci adımı.. Mastaljinin tipini belirlemek ve sonraki periyotta öteki teşhis sistemleri kullanarak ağrının altında yatan sebebi ortaya çıkarmak çok kıymetli. Hastanın yaşına nazaran mamografi ve göğüs ultrasonografisi hastaların teşhis ve takibinde sıklıkla kullanılan görüntüleme metotlarından. Mastaljide en büyük kümesi organik bir patoloji saptanmayan hastaların oluşturduğunu söyleyen Çitgez, “Bu hastalar tedaviye cevapsız ise kesinlikle ruhsal faktörler araştırılmalı” diye ekliyor.

NASIL BİR YOL İZLEMELİ?

*Mastalji tedavisinde göğüs ağrısının sebebi düzgün ya da berbat huylu tümör ise buna yönelik cerrahi yahut onkolojik tedavi planlanabilir.

*Meme ağrısı için organik bir sebep mevcut değilse; ağrıyan göğse sıcak ya da soğuk kompres uygulamak, güçlü takviye sağlayan vücuda uygun sütyen kullanmak, kafein alımını azaltmak ve yağ oranı düşük beslenmek yararlı olabilir.

*Ancak bu uygulamalara karşın göğüs ağrısı günlük hayatı olumsuz etkiliyorsa ilaç tedavisi uygulanabilir.

*İlaç tedavisi iki basamaklı oluyor.  İlk basamak olarak parasetemol ve nonsteroid antiinflamatuar ilaçlar tercih edilebiliyor. Bu ilaçlar ile tertipli 6 aylık tedaviye karşın göğüs ağrısı rahatsız edici boyuttaysa ikinci basamak tedavi olarak tamoksifen ve danazol ile hormonal casuslar kullanılabilir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.