DOLAR 19,0577 0.03%
EURO 20,7981 0.25%
ALTIN 1.204,88-0,03
BITCOIN 520748-3,11%
İstanbul

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

‘Lafla işimiz olmaz icraatla konuşuruz’

‘Lafla işimiz olmaz icraatla konuşuruz’

ABONE OL
Haziran 12, 2022 03:35
‘Lafla işimiz olmaz icraatla konuşuruz’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Van Beşyol Meydanı’nda toplu açılış merasiminde Van’a yapılan hizmetleri anlatarak “Birileri evlatlarını dağa götürüp onların kanı üzerinden kendi çocuklarına müreffeh bir gelecek kurarken, biz eğitimiyle, sıhhatiyle, istihdamıyla onlara yeterli bir gelecek kurmanın gayreti içindeyiz” dedi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar: 

VAN’IN DAİMA YANINDA OLDUK: Havalimanından buraya kadar caddenin kenarlarında on binlerin bizi bağırlarına bastığını görmek sahiden bizim için başka bir memnunluk oldu. Ben inanıyorum ki Van, bu gidişiyle, attığı bu adımla o birilerini işte yolda bırakacaktır. Sarsıntı yaralarının sarılmasından terör belasının define kadar Van’ın tüm uğraşında daima yanında olduk. Allah aşkına soruyorum, Van’ı susuz bıraktılar mı? Pekala Erdoğan, Devlet Su İşleri’ni görevlendirmek suretiyle Van’ın su sıkıntısını çözdü mü? Niçin? Ben şuna inanıyordum; Van, benim burada Kürt kardeşlerimi susuz bırakmaya kimsenin hakkı yok diyordum, su meselesini da biz Kürt, Türk ayırt etmeksizin çözdük. Geçmişte birçok hükümetler geldi geçti, kaç siyasi takımlar idarede bulundu. Hangisi Van’ı bu düzeyde eser ve hizmetlerle kalkındırdı, geliştirdi? Hiçbiri… Bizim kuru lafla, istismarla, palavrayla, iftira ile işimiz olmaz. Biz, daima somut sayıyla, somut icraatla konuşuruz. Bugün de o denli yapacağız. 

38 MİLYAR LİRALIK YATIRIM: Son 20 yılda Van’a 38 milyar liralık yatırım yaptık. Bunlar kamu yatırımı. Bu bütçeyle eğitimde 9 bin 682 yeni derslik inşa ettik Van’da. Gençlik ve sporda 8 bin 279 kişi kapasiteli yükseköğrenim yurt binaları açtık. Toplam 54 spor tesisi inşa ettik. Toplumsal yardımlarda Vanlı muhtaçlık sahibi vatandaşlarımıza toplam 11 milyar lira fiyatında kaynakla dayanak olduk. Aç açık bırakmamak için elimizden geleni yaptık. 2011 yılındaki sarsıntı sonrası 25 bin konut, kamu binası, okul, cami, toplumsal tesis inşa ederek sahiplerine teslim ettik.. 

KÜRT’ÜM DİYENLER NEREDEYDİ?: Van’da 1.5 milyon metrekare büyüklüğündeki riskli alanda zelzeleye hazırlık çalışmalarımız da devam ediyor. Bütün bu adımları atarken Van Depremi’nin gecesinde Erdoğan buradaydı. Ben Kürt’üm diyenler neredeydi? Benim için Kürt kardeşlerimle Türk kardeşlerim ortasında rastgele bir fark yok. Zira biz yaradılanı yaradandan dolayı seviyoruz. Ayrım yapmayız, dün yapmadık, bugün yapmıyoruz, yarın da yapmayacağız.. 

VAN DENİZİ KORUNUYOR: Bu Van Gölü’müz adaları, koyları, kıyıları, mavi ve turkuaz rengiyle bütün dünyayı kendisine hayran bırakıyor. Biz zati Van Gölü demiyoruz, Van Denizi diyoruz. Bu hoşluğu Van Denizi’ni koruyarak daha da geliştirmek için çok kapsamlı bir projeyi hayata geçiriyoruz. Program kapsamında Van ve Bitlis’te mevcut atık su arıtma tesislerini güzelleştiriyoruz, yeni tesisler yapıyoruz. Van Gölü taban tarama çalışmalarını da sürdürüyoruz. Van Gölü’nü kirleten ahırları da yıkıyoruz. Göl etrafında Mavi Bayraklı plaj sayısını artıracak çalışmalara devam ediyoruz. Turizmin, ulaşımın ve lojistiğin kenti Van’ımızda 8 millet bahçesi projemiz var. İnşallah önümüzdeki devirde Van’ı daha büyük eser ve hizmetlerle kavuşturmayı sürdüreceğiz. Bugün de Van’a son yıllarda kazandırdığımız toplam yatırım bedeli 4 milyar 175 milyon lirayı bulan yüzlerce yapıtı resmen hizmete açıyoruz. Yeniden elimiz dolu geldik. Van bunlara layık. 

DİYARBAKIR ANNELERİ: Van’daki kardeşlerimizin her sıkıntısına sahip çıktık. Birileri bölücülük naraları atarken, biz kardeşlik türkülerini bunun için söyledik. Birileri anne babaların gözyaşlarını, çocuklarımızın canlarını, sizlerin sorunlarını kendi sapkın ideolojilerinin mezesi haline getirmeye uğraşırken biz yaşatmanın peşinde olduk. Biz niye Diyarbakır annelerinin yanında olduk? Diyarbakır anneleri Kürt değil miydi? Batılı o demokrasiden bahsedenler bir sefer gelip de Diyarbakır annelerini ziyaret ettiler mi? Etmediler. Onların kaygısı öbür lakin bizim kederimiz değişik. İşte 13-14 yaşındaki Diyarbakır annelerinin yavrularını Kandil’e kaçıranlara bu işin hesabını soruyoruz, soracağız. Birileri evlatlarını dağa götürüp onların kanı üzerinden kendi çocuklarına müreffeh bir gelecek kurarken, biz eğitimiyle, sıhhatiyle, istihdamıyla onlara âlâ bir gelecek kurmanın gayreti içindeyiz. Birileri terörden, zulümden, kandan beslenirken biz  Van’daki insanlarımızın en ileri demokrasi ve kalkınma atılımlarından nasibini almasını istedik. 

YAKALARINA YAPIŞIN: Ağızlarını her açtıklarında sizlerin kimliğinin istismarını yapanları gördüğünüz her yerde yakalarına yapışın ve ‘yeniden silaha sarılarak tahlil sürecini bitirmenizi sizden kim istedi’ diye sorun. Yeniden bunlara ‘insanlara sokaklara dökülme daveti yapıp günahsızların kanını dökerek ülkeyi karıştırmanızı sizden kim istedi?’ diye sorun. Bakalım ne karşılık verecekler. Biz her ne yaptıysak ve yapıyorsak sizinle birlikte yaptık, sizin için yaptık. Vesayete karşı verdiğimiz hengame sizin için, terör örgütlerine karşı verdiğimiz gayret sizin için, darbecilere karşı sergilediğimiz direniş sizin için, eser ve hizmet siyasetimizin önüne çıkan pürüzleri aşmak için döktüğümüz ter sizin için. 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.