DOLAR 19,0577 0.03%
EURO 20,7981 0.25%
ALTIN 1.204,88-0,03
BITCOIN 520748-3,11%
İstanbul

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Kemal Kılıçdaroğlu: O yürüyüş 6 lideri bir araya getirdi

Kemal Kılıçdaroğlu: O yürüyüş 6 lideri bir araya getirdi

ABONE OL
Haziran 14, 2022 19:47
Kemal Kılıçdaroğlu: O yürüyüş 6 lideri bir araya getirdi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM’de partisinin küme toplantısında konuştu. Kılıçdaroğlu, Ankara’dan İstanbul’a yaptığı Adalet Yürüyüşünü hatırlatarak, “Adalet Yürüyüşü yaptık. Bu ülkenin artık adaletsizliğe tahammülü yok. Adaletsizliğe artık tahammül edemiyoruz. Tüyü bitmemiş yetimin hakkını savunmamız gerekiyor. Hiçbir hatası günahı olmadığı halde hapishanelerde çürütülen insanların hakkını savunmamız gerekiyor. Geçinemediği için, evladına bir şeyler alamadığı için intihar eden babaların, annelerin hakkını, hukukunu savunmak için bir şey yapmak lazım. Adalet Yürüyüşü yalnızca bizim tarihimizde değil, dünya siyaset tarihinde değerli bir yürüyüş. İnsanların kanıları, inançları, kimlikleri farklı olabilir. Üreten çiftçinin, alın terinin, iş bekleyen üniversite mezununun hakkını, hukukunu savunmak hata olmaya başladı. Babaları, anneleri mahpusta; o çocukların hakkını savunmak cürüm olmaya başladı” dedi.

‘BU YÜRÜYÜŞ BİTMİŞ DEĞİL’

Kılıçdaroğlu, Adalet Yürüyüşü’nün bir başlangıç olduğuna işaret ederek, “Adalet Yürüyüşü bitmiş değil, sürdürüyoruz onu. Hakkımızı ala ala ve milletin dayanağını ala ala sürdürüyoruz, sürdürmeye de devam edeceğiz. O yürüyüş 6 önderi bir ortaya getirdi, 6 önderi buluşturdu. Bu yürüyüş bitmiş değil. En son kişi adaletsizlikten şikayet etmeyinceye kadar bu yürüyüşümüz devam edecek. Bu işin ideolojisinde o var. Hepimiz hukuku, adaleti, hakkı istiyoruz. O yürüyüş sonucunda büyük kentlerin şu anda Türkiye’nin nüfusunun yüzde 54’ü CHP’li belediyeler tarafından yönetiliyor. Başka partileri de katınca yüzde 65’leri buluyor. Bu yürüyüş bitmiş değil” dedi.

‘CHP ESKİ CHP DEĞİL’

Kılıçdaroğlu, Pençe-Kilit Operasyonu’na değinerek, “Şehitlerimiz geliyor. Acılarını bile hakikat dürüst yaşayamıyorlar. Bölücü örgüte karşı uğraş eden kahraman ordumuz, güvenlik güçlerimiz hayatlarını veriyorlar. Niçin? Bu ülkenin bağımsızlığı için, ‘terör olmasın bu topraklarda’ diye. Bütün bunları düşünerek bütün vatandaşlarıma seslenmek isterim; ben size ‘bize katılın’ derken bu iki sözün sıradan bir söz olmadığını, bu davetin de sıradan bir davet olmadığını bilmenizi isterim. Adalet istiyorsanız bu topraklarda ‘hiçbir çocuk yatağa aç girmesin’ diyorsanız, ‘bu topraklarda birlikte yaşayalım’ diyorsanız, ‘her meskende tencere kaynasın’ diyorsanız, ‘çiftçi alın terinin karşılığını alsın’ diyorsanız bize katılın. ‘Haksızlığa dur demeniz gerekiyor’ diyorsanız bize katılın. Biz bunu istiyoruz. Düşünün, lütfen elinizi vicdanınıza koyun. Geçmişte; ‘a partisi’, ‘b partisi’ diyebilirsiniz. Bugün farklı bir noktadayız. Olay bir parti olayı olmayı çoktan aştı. Olay artık Türkiye olayıdır, Türkiye geleceğidir. Onun için bize katılın. CHP eski CHP değil” dedi.

‘TÜİK’E TALİMAT VERİLİYOR’

Hükumetin, enflasyon sayılarına ait, Türkiye İstatistik Kurumu’na (TÜİK) talimat verdiğini savunan Kemal Kılıçdaroğlu, “TÜİK’e talimat veriliyor, ‘enflasyonu düşük göster’ diye. Beşerler bir devlet kurumunun önüne gidiyor. ‘Rakamları yanlış yayımlıyorsun’ diyorlar. ‘Birilerinin hakkını yiyorsunuz’ diyorlar. Dul ve yetime ne veriyorsun? Çalışana memure ne veriyorsun? Ona bile göz dikiyorsun. Bir taraftan da bu olurken öbür taraftan da çetelere Avrupa’daki enflasyon farkını da ödüyorsun. İnsaf. Bu mudur adalet? ‘Bu haksızlık, kâfi artık’ diyorsanız; bize katılın birlikte olalım. Dünya Besin Örgütü’ne nazaran Türkiye’de 15 milyon kişi yetersiz besleniyor. Son 3 ayda 15 milyon şahsa 500 bin kişi daha ek edilmiş. 5 yaş bebeklerin yüzde 6’sı yetersiz besleniyor. Bunun farkındalar mı? Mazlumun dünyasında kıyamet kopuyor, zalim ise sarayında keyif içinde yaşıyor” diye konuştu.

‘MİLLETE DE İFTİRA ATIYOR’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kullandığı üslubu da eleştiren Kılıçdaroğlu, “Erdoğan küfürbazdır. Kişi kendinden bilir ya, ‘Milletimizin lisanından konuşuyorum’ diyor. Millete de iftira atıyor. Bu millet zulmün karşısında duran bir millettir. Kendi küfrünü millete alet edemezsin. Bu küfür üzerine Türkiye’nin genç muhafazakar bayanlarına bir sefer daha seslenmek istiyorum; Bugün bunu söyleyen yarın size hayat üslubunuz üzerinden küfredecektir. İstanbul Kontratı sizin yapıtınız. Lakin Erdoğan birtakım radikal başların baskısıyla mukavelenizi elinizden aldı” dedi.

Kılıçdaroğlu, kimi köşe muharrirlerinin kendisine yönelik tenkitleriyle ilgili de “Son vakitlerde sureti kendinden menkul kimileri türedi. Kimileri gazeteci, kimileri araştırmacı olarak karşımıza çıkıyor. Bana muhalefeti öğretmeye çalışıyorlar. Muhaliflik dersi verenler, biz daha ölmedik, sizin ne mal olduğunuzu biz pek yeterli biliyoruz. Muhalefet ahlakla yapılır. Yazı yazmayan, konuşmayan adam bize muhalefet dersi veriyor. Biz kelle koltukta muhalefetimizi sonuna kadar yapacağız” tabirlerini kullandı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.