DOLAR 20,0115 0.19%
EURO 21,3833 -0.24%
ALTIN 1.248,570,48
BITCOIN %
İstanbul
18°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

‘Karşılıklı ticaret kolaylaştırılacak’

‘Karşılıklı ticaret kolaylaştırılacak’

ABONE OL
Haziran 23, 2022 03:39
‘Karşılıklı ticaret kolaylaştırılacak’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ANKARA  Milliyet Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ortasında yaklaşık 2 saat süren baş başa görüşmenin akabinde açıklanan ortak bildiride karşılıklı ticaretin kolaylaştırılması ve geliştirilmesi, yatırımların ve turizmle ilgili ortak faaliyetlerin teşvik edilmesinin ele alındığı belirtildi.

Ortak açıklamada özetle şu tabirler yer aldı:

Samimiyet ve kardeşlik ortamı: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Veliaht Prens Muhammed bin Salman bin Abdülaziz Al Saud ortasındaki resmi görüşmeler, iki ülke ortasındaki eksiksiz bağların derinliğini bünyesinde barındıran samimiyet ve kardeşlik ortamında gerçekleştirilmiştir.

Yeni iş birliği: Görüşmelerde Türkiye Cumhuriyeti ile Suudi Arabistan Krallığı ortasındaki ikili bağlar çeşitli taraflarıyla ele alınmış; siyasi, ekonomik, askeri, güvenlik ve kültürel münasebetler dahil olmak üzere iki ülke ortasındaki ikili bağlarda yeni bir işbirliği periyodunun başlamasına yönelik ortak kararlılık en güçlü biçimde vurgulanmıştır.

Ticarette Kolaylık: Taraflar, karşılıklı ticaretin geliştirilmesi ve çeşitlendirilmesi imkanlarını, iki ülke ortasındaki karşılıklı ticaretin kolaylaştırılmasını ve önündeki zorlukların üstesinden gelinmesini, yatırım fırsatlarının araştırılması ve çeşitli alanlarda somut iştiraklere dönüştürülmesi için iki ülkenin kamu ve özel kesimindeki irtibatın artırılmasını ele almışlardır.

Enerji ve teknoloji: Taraflar, güç alanında bilhassa petrol ve rafinesi, petrokimya, güç verimliliği, elektrik, yenilenebilir güç, inovasyon, hidrokarbon kaynakları için pak teknolojiler, hidrojen de dahil olmak üzere düşük karbonlu yakıtlar alanlarında işbirliği beklentilerini; güç kesimi ve ilgili tedarik zincirlerinin yerelleştirilmesi ve bu alanlarda ilgili projeler geliştirilmesi konuları üzerinde çalışılması dileğini tabir etmişlerdir.

Türkiye’deki startup’lara yatırım: Türk tarafı, Suudi Arabistan girişimcilik ekosisteminde faaliyet gösteren yatırım fonlarını Türkiye’deki startup’lara yatırım yapmaya ve onlarla iştirakler kurmaya davet etmiştir.

Savunma ve İsimli işbirliği: Taraflar, savunma konusunda iki ülkenin çıkarlarına hizmet edecek ve bölgede güvenlik ve istikrarın sağlanmasına katkıda bulunacak formda savunma işbirliği alanlarında iki ülke ortasında imzalanan mutabakatların aktif hale getirilmesi konusunda mutabık kalmışlardır. İki taraf, isimli işbirliğini geliştirme; tüzel ve isimli alanlardaki uzmanlar ortasında deneyim paylaşımı konusunda mutabık kalmışlardır.

Turizm, sivil havacılık ve sıhhat: Taraflar turizm, ulusal sivil havacılık, sıhhat alanında iki ülke ortasındaki mevcut işbirliğini geliştirme kararlılıklarını vurgulamışlardır.

Türkiye’ye EXPO 2030 teşekkürü: Suudi tarafı, Riyad’ın EXPO 2030 adaylığına Türkiye’nin verdiği takviyeden dolayı şükranlarını tabir etmiştir. 

Bölge meselelerine siyasi tahlil bildirisi: Taraflar, bölge ülkelerinin egemenliğinin ihlal edilmemesini vurgulamışlar ve bölge ülkelerindeki tüm krizlere siyasi tahlil bulunmasına, bölgeyi tansiyondan uzak tutacak ve bölgede güvenliği ve istikrarı sağlayacak çalışmalara takviyelerini vurgulamışlardır. Taraflar, başta İslam İşbirliği Teşkilatı ve Birleşmiş Milletler olmak üzere bölgesel ve memleketler arası kuruluşlar çerçevesinde ortalarındaki işbirliğini ve faal uyumu artırma; bölgede barış, istikrar ve güvenliğin sağlanması için yakın işbirliği sürdürme konusundaki kararlılıklarını vurgulamışlardır.

Erdoğan’a teşekkür: Veliaht Prens ve Başbakan Yardımcısı Prens Muhammed bin Salman bin Abdülaziz Al Saud, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın nazik konut sahipliğinden ve ziyaretleri sırasında kendisine ve heyetine gösterilen yakınlık ve muhabbetten dolayı şükranlarını lisana getirmiştir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.