DOLAR 20,7285 1.12%
EURO 22,1894 0.64%
ALTIN 1.309,611,70
BITCOIN %
İstanbul
22°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Karar toplumun vicdanını yaraladı

Karar toplumun vicdanını yaraladı

ABONE OL
Haziran 22, 2022 03:33
Karar toplumun vicdanını yaraladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çiğdem Yılmaz – Muğla’nın Ula ilçesinde üniversite öğrencisi Pınar Gültekin (27), Cemal Metin Avcı (32) tarafından 16 Temmuz 2020 tarihinde katledildi. Avcı, genç bayanı evvel boğdu, daha sonra çöp varilinde yakıp üzerine beton döktü. Genç bayanın cesedi olaydan beş gün sonra bulundu. Aylar sonra gelen İsimli Tıp İhtisas Kurumu raporunda ise Gültekin’in, şimdi hayattayken yakıldığı ortaya çıktı. Gültekin’in katili Cemal Metin Avcı, “canavarca hisle ve eziyet çektirerek adam öldürmek” cürmünden tutuklandı.

Asılsız iddialar

Muğla 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edilen iddianamede, tutuklu sanık Cemal Metin Avcı’nın “canavarca hisle yahut eziyet çektirerek öldürme” cürmünden ağırlaştırılmış müebbet istendi. Avcı, 11 duruşma boyunca farklı farklı temelsiz savlarda bulundu. Sanık, haksız tahrik indiriminden faydalanmak için evvel “Benim evli olduğumu öğrendi, şantajda bulunup para istedi” dedi. Lakin ortada bir bildiri, tehdit beyanı, menfaat temennine ait bir şey yoktu. İddianamenin kabulünden sonra cezaevinden bir mektup yazarak, Gültekin tarafından hemcinsileriyle uygunsuz bir görüntüsünün çekildiğini ve Gültekin’in bu görüntüyle kendisini tehdit ettiğini tez etti. Lakin ortada bu türlü bir görüntü ve kanıt de yoktu. Gültekin’in olay günü kendini bıçaklamaya çalıştığını, kolunu bıçak kestiğini söyleyip, panikleyip cinayeti işlediğini sav etti.

Adli Tıp sanığı yalanladı

Ancak İsimli Tıp tabibi, Avcı’nın kolundaki sıyrık için “Bu bir bıçak kesiği değildir” dedi ve olay yerinde de bir bıçak yoktu. Gültekin’in eskort olduğunu ve kendisinden tehdit yoluyla para istediğini öne sürdü lakin tezleriyle ilgili tek bir kanıt yoktu. Tüm bunlara karşın, evvelki gün çıkan karar duruşmasında mahkeme heyeti, 23 aydır tutuklu olan Avcı’ya ağırlaştırılmış müebbetten indirime giderek 23 yıl mahpus, tutuksuz sanık kardeşi Mertcan Avcı, annesi Ayten Avcı, babası Selim Avcı, boşandığı eşi Eda Karagün ve ortağı Şükrü Gökhan Orhan’ın ise beraatine karar verdi. Karar katılaşırsa 14.5 yıl sonra özgür kalacak olan Avcı’ya verilen “haksız tahrik indirimi”ni bayan hakları savunucuları Milliyet’e kıymetlendirdi:

‘Haksız tahrik nerede?

Türkiye Bayan Dernekleri Federasyonu Lideri Canan Güllü: “Şule Çet’in, Emine Bulut’un ve son olarak Pınar Gültekin kararı önemli manada Türkiye’de bayana şiddetle ilgili yasal mevzuat boşluğunun yansımalarını gösteriyor. Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden geri çekilmesi, yasal mevzuatın oluşturduğu boşluklar ve toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin yargıdaki bakışı, bugünkü bu kararın alınmasındaki en büyük etkenlerden biridir. Bir insan canlıyken, yakılarak, boğularak, darp edilerek, çimentolayarak toprağa gömülür ise buradaki haksız hareket, haksız tahrik nedir? Haksız tahrikin aslı cürmün işlenmesi, fiilin işlenmesiyle ortaya çıkan şeyse, bugün alınan haksız tahrik hangi hareketten evvel ya da sonradır? Pınar darp edilirken mi haksız tahrik yaratmış, yakılırken mi, boğulurken mi, çimentolanırken mi, gömülürken mi? Yargı bu soruların karşılığını vermeli. Yıllardır söylediğimiz ve sizlerin de tekraren yazdığı şeyi tekrar söylüyoruz, bayana karşı şiddetin tarifi yasa unsurunda olmayışıdır buna sebep. Bugün Türkiye’de onlarca fail daha güçlenmiştir, bayanlar ise çaresiz bırakılmıştır.”

‘Hukuka uygun değil’

İstanbul Barosu Bayan Hakları Merkezi Lideri avukat Şükran Eroğlu: “Haksız tahrikten bahsetmek için birebir ölçüde bir hücumun olması lazım ve burada o denli bir taarruz yok. Bu katil, planlayarak, tasarlayarak, canavarca hisle ve eziyet ederek Pınar’ı öldürüyor. Ortada Gültekin’in yaptığı bir şey yok. Katil bir atak altında değil. Haksız tahrik indirimleri burada kelam konusu edilemez. Öteki taraftan kardeşi hakkında ağırlaştırılmış müebbetle hazırlanmış bir mütalaadan sonra beraat etmesi de kabul edilir değil. Bu karar katiyen hukuka uygun değildir.”

‘14.5 yıl yatacak’

Ailenin avukatı Kübra Deniz Çelik: “Geldiğimiz noktada, savunmasını üç kere değiştirmiş bir beşere haksız tahrik indirimi yapıldı. Bu karar bir hukuk garabeti, vicdanen de kabul edilir bir tarafı yok. Kararın mutlaklaşması durumunda sanık 14.5 yıl yatacak.”

‘Kabul edilir değil’

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu avukatlarından Rukiye Leyla Süren: “Karar bayanlarda büyük hayal kırıklığı yarattı. Zira tekrar yalnızca erkeğin kanıta dayanmayan argümanlarından oluşan birtakım suçlamalar var. Canavarca katledildiği evrakta sabit olmasına karşın bu türlü bir indirim verilmesi ne hukuken ne de insan olarak kabul edilir değil. Bu karar başka erkekleri de cesaretlendirecek.”

‘Adalet duygusu zedelenmiştir’

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) ise toplumsal medya hesabında yaptığı paylaşımda, “Bu vahşet dolu olayda, sanığın tabirleriyle haksız tahrik indirimi uygulanması, toplumun adalet hissini zedelemiştir. Canavarca hisle taammüden öldürmenin haksız tahriki olmaz, olamaz. Bugüne kadar olduğu üzere bundan sonra da yargı sürecini takip edeceğiz” sözlerine yer verdi.

Bakan: İstinafa götüreceğiz

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, yaptığı açıklamada “Pınar Gültekin’i canavarca katleden sanık hakkında verilen cezaya “ağır tahrik” sebebiyle indirim uygulanmasını kabul etmemiz mümkün değildir. En başından itibaren müdahil olup yakından takip etmekte olduğumuz davada, tasarlayarak ve taammüden Pınar Gültekin’i genç yaşında hayattan ve sevdiklerinden koparan bu kişinin, indirim olmaksızın en ağır cezayı alması için kararı bakanlık olarak istinafa götüreceğiz. Kamu vicdanını ve adalete olan itimadı zedeleyici bu karara itiraz etmek, hepimiz için bir vatandaşlık hakkıdır” dedi. Gültekin ailesinin avukatı Rezan Epözdemir de “Hukuk garabeti mahiyetindeki bu karara hem biz, hem de Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı istinaf mahkemesi nezdinde itiraz etti. ” açıklamasında bulundu. l DHA

SİYASETİN HER KANADINDAN İSİMLER KARARA REAKSİYON GÖSTERDİ: BU BİR CEZA DEĞİL, ÖDÜLDÜR

ANKARA Milliyet – CHP önderi Kemal Kılıçdaroğlu: Evvel yakılan sonra parçalanan Pınar Gültekin’in katiline yargıç haksız tahrik indirimi sağladı. Müebbeti 23 yıla indirdi. Hangi vicdan kabul eder? Bayanların susmaması lazım.

MHP önderi Devlet Bahçeli: Cinayet davalarında “iyi hal indirimi” imkanı tanınmamalı. Çocuk istismarı, bayan cinayetleri, tecavüz hatalarında caydırıcı, kalıcı ve kapsayıcı sonuçlar alabilmek için gerekiyorsa idam cezası bile tartışmaya açılmalıdır.

DEVA Partisi önderi Ali Babacan: Çok üzgünüm. Genç bir bayanı canlı diri yakan sanığa “haksız tahrik indirimi” uygulandı. Bu bir ceza değil, ödüldür. Bayan cinayetleri, cezada caydırıcılık azaltılarak durdurulamaz.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik: Mahkemelerin eksik ya da yanlış bulduğumuz kararlarının tekrar kıymetlendirilmesi için yargının kendi düzenekleri ve süreçleri vardır. Tüzel süreç devam etmektedir. Tüzel süreçleri hassasiyetle takip edeceğiz.

AK Parti MKYK Üyesi Şamil Tayyar: Yakılarak katledilen Pınar Gültekin’in katiline verilen ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezasının “haksız tahrik” gerekçesiyle 23 yıla indirilmesi, hukuk cinayetidir. Yazıklar olsun. 

İYİ Parti Genel Lider Yardımcısı Bahadır Fazilet: Bu davada nasıl indirim olur? Ortada azap var, cinayet var! Canın hiç mi değeri yok?

Erdoğan yakından takip ediyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Pınar Gültekin davasını yakından takip ediyor. Erdoğan, yırtıcı cinayetin gündeme gelmesinin akabinde yaptığı açıklamada, “Bu canilerin ve işledikleri bu rezil cinayetlerin bizim medeniyetimizde de anlayışımızda da yaşantımızda da tek bir kum tanesi kadar yeri ve mazereti yoktur, olamaz. Pınar Gültekin’i katleden caninin hak ettiği en ağır cezayı alacağından kuşkum yoktur. Davanın şahsen takipçisi olacağız” demişti.

‘Adalet çadırı kuracağım’

Acılı baba Sıddık Gültekin kararın akabinde evvelki akşam bağlandığı televizyon yayınında hukuk gayretini bırakmayacağını vurgulayarak, Adalet Bakanı’na seslendi. Baba Gültekin, “Şu ana kadar hani ağır tahrik yoktu? Ben bunu hakime, bütün hukukçulara soruyorum. Bu paklığı yapan, kanıtları karartan insanlara ceza yok mu? Benim hukuk çabam bitmedi. 4 Temmuz’da Adalet Bakanlığı’nın önünde ‘Adalet Çadırı’ kuracağım. Ya orada kendimi yakacağım ya da adalet yerini bulana kadar çabam devam edecek” dedi.

 

 

 

 

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.