DOLAR 19,0615 0.05%
EURO 20,7889 0.27%
ALTIN 1.203,41-0,15
BITCOIN 521435-2,96%
İstanbul

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

‘Karaciğer yağlanması kansere kadar ilerleyen kötü sonuçlar ortaya çıkarabilir’

‘Karaciğer yağlanması kansere kadar ilerleyen kötü sonuçlar ortaya çıkarabilir’

ABONE OL
Temmuz 5, 2022 09:19
‘Karaciğer yağlanması kansere kadar ilerleyen kötü sonuçlar ortaya çıkarabilir’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Uğur Coşkun, karaciğer hücrelerinde çok ölçüde yağ depolanması sonucu ortaya çıkan karaciğer yağlanmasının, tüm dünyada olduğu üzere ülkemizde de epeyce sık görüldüğünü söz etti. Karaciğer yağlanmasının tedbir alınmadığı durumlarda daha büyük rahatsızlıklara da yol açabileceğini vurgulayan Prof. Dr. Coşkun, “Alkol dışında obezite, yüksek kolesterol seviyeleri, şeker hastalığı ve hareketsiz hayat üzere birçok faktöre bağlı gelişebilen karaciğer yağlanması, şayet tedbir alınmaz ise maalesef vakit içinde siroz ve karaciğer kanserine kadar ilerleyen berbat sonuçlar ortaya çıkarabilir” açıklamasında bulundu.

Karaciğer yağlanmasının tedbir alınmaz ise kansere kadar ilerlediğine dair çalışmalar da olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Coşkun şunları kaydetti:

“Noato Fujiwara ve arkadaşları tarafından Texas üniversitesinde gerçekleştirilen çalışmada, karaciğer yağlanması olan şahıslarda geliştirilen kan testi ile karaciğer kanseri riskinin evvelce saptanabileceği sav edildi. Birkaç hafta evvel Science Translational Medicine mecmuasında yayınlanan çalışmada, alkol dışı sebeplerle karaciğer yağlanması gelişen 409 hastada 133 farklı genin durumlarını incelediler ve bu sonuçlara nazaran hastaları yüksek riskli ve düşük riskli olarak sınıflandırdılar. Yüksek riskli olan kümede karaciğer kanserini besbelli olarak daha fazla bulundu. Pratik kullanımı açısından bu gen proteinlerini kanda ölçmeyi başaran araştırmacılar, 15 yıllık takip sonunda yüksek riskli kümede yüzde 37,6 karaciğer kanseri hadisesi olduğunu saptar iken düşük riskli kümede hiç karaciğer kanseri olayı görmediler.”

‘Olumsuz sonuçlar sinsi bir halde ortaya çıkabilir’

Karaciğer yağlanmasının günümüzün değerli sıhhat sorunlarından birisi olduğunun altını çizen Coşkun, “Başlangıçta belirti vermediği için gerek hastalar gerekse birtakım tabipler tarafından nispi olarak göz gerisi edilebilen bir sıhhat sorunu. Ama karaciğer sirozu ve karaciğer kanserine kadar varabilen olumsuz sonuçlar sinsi bir biçimde ortaya çıkabilmekte. Bu çalışmada kolay kan testi ile elde edilen sonuçlar daha büyük çalışmalar ile teyit edilebilirse, bu test pratik kullanımımıza girip, riskli hastaların evvelden tespitini sağlayabilir. Bu formda saptanan riskli hastalar hem ultrason üzere görüntüleme teknikleri ile yakından takip edilebileceği üzere hem de tedaviye yönelik teşebbüsler daha erken devreye sokulabilir” diye konuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.