DOLAR 19,0192 0.01%
EURO 20,3936 0.59%
ALTIN 1.204,10-0,99
BITCOIN 5360502,64%
İstanbul
11°

AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

‘Kadınlar erkeklere muhtaç olmayacak’

‘Kadınlar erkeklere muhtaç olmayacak’

ABONE OL
Temmuz 5, 2022 03:07
‘Kadınlar erkeklere muhtaç olmayacak’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Bayan Kolları Genel Lideri Aylin Nazlıaka öncülüğünde partisinin genel merkezinde düzenlenen programda, Bilecik, Bolu, Düzce ve Sakarya’dan gelen Bayan Kolları vilayet, ilçe liderleri ve üyeler ile bir ortaya geldi.  Program kapsamında AK Parti’den istifa ederek CHP’ye üye olan iki genç bayana parti rozetlerini de takan Kılıçdaroğlu, bayan kolları liderlerine özetle şu talimat ve tavsiyeleri verdi: 

ERKEK HÂKİM YAPI: Bir siyasetin başarılı olması için etrafında yaşayan herkesin bir formuyla o siyasetin içinde olması, siyasete taraf vermesi lazım. Bizde siyaset biraz erkek hâkim yapı içerisinde, aslında bütün dünyada biraz bu türlü lakin bu belirli kademelerde kırılıyor. Bayanlar da siyasetin içerisinde ana özne olarak yerlerini alıyor.

POLİTİKALARIMIZI AKTARIN: Sizden isteğim şu, stratejik çalışmayı öğrenin. Yani kiminle konuşmalıyız, kiminle sohbet etmeliyiz, kimi partiye kazandırmalıyız. Tahminen hayatında hiç politik söylemi dinlememiş yahut meskeninde hiç siyaset konuşulmayan bir ailede, bir bayanla oturup konuştuğunuz vakit dünyanın kederini dinleyebilirsiniz. Aslında o kederleri çözecek olan siyaset, diğer bir şey değil. Onlara politikalarımızı aktarmak, siyasetin ne kadar kıymetli olduğunu ve şayet kendi haklarını arayacaklarsa, arama yolunun da siyasetten geçtiğini bir formuyla de anlatmanız gerekiyor. Bir meskende yaşanan dramı en derinden hisseden meskendeki bayandır. Şiddete uğrayan, baskı altında olan, fikrini özgürce tabir edemeyen bayanlar var. Bunları da sizin bir halde kucaklamanız ve tahlilleri anlatmanız lazım. Aile Takviyeleri Sigortası; kız çocuğunun okuması, yurt meselesinin çözülmesi, konutta huzurun olması, minimum bir gelir teminatının konuta sağlanması, o gelir garantisi içerisinde annenin gelecekten bir kaygı hissetmemesi için gereklidir. Bu vazifenin toplumsal devlete ilişkin olduğunun, Anayasa’nın değiştirilmesi dahi teklif edilemeyen unsurlarından birisinin de toplumsal devlet olduğunu, toplumsal devletin de yoksulun fukaranın yanındaki devlet tarifi olduğunu, bütün dünya Anayasalarında da devletin toplumsal devlet olması gerektiğinin yazıldığını bir biçimiyle anlatmamız lazım.

AİLE TAKVİYELERİ SİGORTASI: Ev bayanlarının sıkıntılarını dinlememiz, onların problemlerinin nasıl çözüleceğini anlatmamız gerekiyor. Düzce’de konuşurken bütün bayanlara söylemiştim; sizi erkeklere muhtaç etmeyecek bir nizamı kuracağım. Aile Dayanakları Sigortası’nın temelinde de bu yatıyor. Bayanları erkeklerin getireceği 3-5 kuruşa muhtaç etmeyeceğimiz, onların getirebileceği 3-5 kuruşla yahut yalnızca besinle bayanın geçinemeyeceğini  kadının da bir toplumsal güvenliğinin olmasını ve bunu da Aile Takviyeleri Sigortası ile hayata geçirebileceğimizi söyledim. En büyük alkışı da buradan aldığımı tabir edeyim. Demek ki bayanlar bu hususta sıkıntılı.

ADALET YÜRÜYÜŞÜ BAŞLANGIÇTI: Adalet Yürüyüşü bir başlangıçtı, şimdi sonuç vermiş değil; iktidar olduğumuzda adaleti sağladığımızda, asıl o vakit bitecek. Büyük adaletsizliklerin olduğunu, bir konutta üç, dört çocuğun işsiz olduğunu biliyorum. Annenin, babanın ne kadar sıkıntılı olduğunu biliyorum. Meselelerin büyük olduğunu biliyorum. Birileri çocuğuna iş bulamazken oburlarının dört, beş yerden maaş aldığını biliyorum. Bütün bunların hepsini biz çözeceğiz, kadınıyla erkeğiyle, yaşlısıyla genciyle birlikte çözeceğiz. Bu çabayı verdiğimiz vakit bu ülkeye karşı vazifemizi hakikaten yapmış oluruz. Asıl amacımız de bunu sağlamak. Sizin gücünüz var, gücünüzü kullandığınız vakit göreceksiniz ki pek çok sorun da bizatihi çözülmüş olacaktır.

BİZ GÜNDEME GETİRDİK: Biz bazen iktidarı eleştirerek, tahlil yolları ortaya koyarak da politikalarımızı hayata geçiriyoruz. Taşeron çalışanlara takım verilmesi, emekliye bayramda ikramiye verilmesi üzere pek çok uygulama bizim ısrarlı tenkitlerimiz üzerine ve ‘biz bunları çözeceğiz’ dememiz üzerine geldi. EYT’lilerin meselelerinin çözülmesi, 3600 ek gösterge üzere birçok sorunu biz iktidarın gündemine aldırdık.

KIRSALDA HER BAYAN VE HER GENÇ SİGORTALI OLACAK: Kırsalda şunu yapacağız; her bayan ve her genç sigortalı olacak ve sigortasını devlet ödeyecek. Bu kıymetli, bunu anlatın. Kırsal boşalıyor, kırsalın boşalması demek 84 milyonun aç kalması demek. Oradaki insanların desteklenmesi gerekiyor. Gençler çalışıyorsa, devlet her ay toplumsal güvenliklerini sistemli yatıracak. Bayan zati erkekten daha fazla çalışıyor. Bilhassa Karadeniz’de bunu görüyorum. Onların da toplumsal güvenliği olacak. Toplumsal güvenlik primlerini devlet ödeyecek. Münasebetiyle kendi emeklilik haklarını kazanmış olacaklar. Bunu sağladığınız vakit kırsalda daha güçlü bir yapılanma, daha güçlü bir üretim ve çalışıp alın teri dökenin hakkını aldığı bir nizamı inşa etmiş olacağız.

TÜİK’e tepki

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, memur ve emekli aylıklarını da belirleyen haziran ayı enflasyon sayılarını açıklayan TÜİK’e toplumsal medyadan reaksiyon gösterdi. Kılıçdaroğlu, Twitter hesabından, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı da etiketleyerek yaptığı paylaşımda, “ENAG yıllık %176 enflasyon açıkladı, TÜİK %79. Pazar, market ortada. TÜİK’in bu palavrası, emeklinin, memurun cebinden çalmak demektir. Erdoğan için kabahat işlemeyi bırakın, sorumlusu siz olacaksınız” tabirlerini kullandı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.