DOLAR 19,1190 0.15%
EURO 20,7356 0.52%
ALTIN 1.212,711,01
BITCOIN 514372-0,66%
İstanbul

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

‘Kadın-erkek eşittir nokta’

‘Kadın-erkek eşittir nokta’

ABONE OL
Haziran 13, 2022 04:11
‘Kadın-erkek eşittir nokta’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

MELTEM GÜNAY İSTANBUL – Mert Fırat’ın sunuculuğunu yaptığı konferansta konuşan UN Woman Türkiye Ülke Yöneticisi Asya Varbanova, global krizlerin çözümümün toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasıyla mümkün olacağını belirtti. Dünyanın Kovid-19 salgını, savaş ve iklim krizinin tesirleri üzere üç büyük zorlukla karşı karşıya olduğuna dikkat çeken Varbanova, “Onlara nasıl reaksiyon verdiğimiz, gelecek kuşakların hayatını belirleyecek. Salgın bayanları ve kızları orantısız etkiledi. Cinsiyete dayalı eşitsizlikleri pekiştirdi, bayana yönelik şiddet arttı ve bayanlar daha fazla olumsuz ekonomik sonuçla karşı karşıya kaldı” diye konuştu. Kronikleşmiş toplumsal cinsiyet eşitsizlikleri nedeniyle bilgiye erişim, hareket edebilme, karar alma ve kaynaklara erişim üzere mevzularda dezavantajlı olan bayanların afetlere karşı da daha savunmasız olduklarını belirten Varbanova, toplumsal cinsiyet eşitliği olmadan hiçbir amaca ulaşmanın mümkün olmadığını belirterek, şunları söyledi:

“Toplumsal cinsiyet eşitliği global ilerleme için bir ön şart ve kalkınmayı güçleştiren kriz ve zorlukların idaresinde hayati bir bileşendir. Hepimiz güçlerimizi birleştirelim ve Sürdürülebilir Kalkınma Emeli 5’i kendimiz ve gelecek kuşaklar için gerçekleştirelim.”

Ataerkil fikirle mücadele

Yanındayız Derneği Kurucu Lideri Işık Ger ise, dernek olarak toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin temelinde yatan ataerkil fikirle mücadalelerinin sürat kesmeden devam ettiğini belirterek, “Ülkemizde evvel eşitlik sonra kalkınma diyeceğimiz bir zihniyet dönüşümünü sağlamalıyız. Bu bağlamda, siyasette erkekler, evvel bayanların ‘yanındayız’ diyebilmeliler. Ülkemizin geleceği olan gençler ile her alanda işbirliğimizi geliştirmek istiyoruz. Onların geleceğine dayanak olmak eşitlikçi ve adil bir dünyayı onlarla birlikte var etmeyi planlıyoruz. Tam eşitlik sağlanana kadar hayatın her alanında ‘Kadın erkek eşittir nokta’ demekten yorulmayacağız” dedi.

Teknolojide bayan erkek eşittir

Uğur Batı moderatörlüğünde gerçekleştirilen birinci oturumda SabancıDx Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hasret Kalkan ve Teknolojide Bayan Derneği Kurucu Lideri Zehra Öney, toplumsal medya kullanımlarının genç bayanlarda neden olduğu problemleri, teknoloji üretimine bayanın nasıl daha çok dahil olabileceğini, teknoloji geliştiren şirketlerin dikkate alması gereken riskleri ve yeni iş fırsatlarını tüm istikametleri ile masaya yatırdı. Teknoloji alanının erkekler için hazırlanmış bir çalışma iklimi olduğuna dikkat çeken Öney, bu iklimin artık değişmesi gerektiğini vurguladı. Bunun için öncelikle çocuklara iş hayatındaki eşitliği anlatmak gerektiğini söyleyen Kalkan da, eşitlik için “ne yapılabiliriz”in çocuklara düşündürülmesi gerektiğini lisana getirdi.  

İkinci oturumda da Meslek.net İnsan Kaynakları ve Eğitim Genel Müdür Yardımcısı Çağlayan Karalar ve UNFPA Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Programı Yöneticisi Yasemin Kalaylıoğlu yer aldı. Bilhassa pandemi periyodunda çalışan bayanların konut hayatında da zorlandıklarına dikkat çekilen oturumda, erkeklere nazaran daha fazla uğraş göstermek zorunda oldukları belirtildi. İş dünyasının eşitsizliğin farkında olması gerektiğinin vurgulandığı oturumda bu alanda neler yapılabileceği de lisana getirildi.

İklim krizi bayanları etkiliyor

Akademisyen Itır Erhart, Tabit Kurucusu Tülin Akın ve Sürdürülebilir Kalkınma Uzmanı Aylin Gezgüç de tarıma yatırım yapan genç nesillere toplumsal cinsiyet eşitliği ekseninde tavsiyelerde bulundu. Tepenin sanat oturumunda da oyuncu Tülin İhtimam ve muharrir Buket Uzuner, sanatta bayanın görünürlüğü nasıl sağlanır konusunu ele aldılar.

YARININ BAYAN ÖNDERLERİ PROGRAMI İKİNCİ YILINDA

Cargill’in, Türkiye’nin geleceğine ışık tutacak bayan başkanların yetişmesine katkı sağlamak gayesiyle hayata geçirdiği “Yarının Bayan Liderleri” programı, ikinci yılına başladı. Türk Eğitim Vakfı (TEV) işbirliğinde hayata geçirilen program ile 120’nin üzerinde üniversite öğrencisi destekleniyor. TEV’den burs almaya hak kazanan adaylar ortasından seçilen bursiyerler, Türkiye’deki çeşitli üniversitelerin besin mühendisliği, sanayi mühendisliği, kimya mühendisliği, işletme, işletme mühendisliği, veterinerlik, zootekni ve hukuk üzere kısımlarında eğitim görüyor. Program kapsamında gençlere burs dayanağının yanı sıra mentorluk, üretim tesislerinde yerinde eğitim, Ar-Ge projelerine iştirak, seminer çalışmaları, staj, mesleksel ve şahsî gelişim eğitimleri ve kitap dayanağı sunuluyor. Ayrıyeten öğrenciler, dünyada Cargill’de vazife alan, farklı kültürlerden farklı konumlardaki bayan çalışanlar ile düzenlenen buluşmalarla Cargill’in faaliyet gösterdiği alanları teğe bir deneyimleme ve bölümün en yeterli uygulamalarını öğrenme fırsatı yakalıyor. 

Cargill Besin Orta Doğu, Türkiye, Afrika ve Hindistan İdare Konseyi Lideri ve CEO’su Murat Tarakçıoğlu, “Yarının Bayan Liderleri” programının Cargill’in Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ile uyumlu Çeşitlilik, Eşitlik ve Kapsayıcılık (DEI) stratejisinin bir modülü olduğunu belirtti.

‘Değer yaratmaya çalışıyoruz’

Tarakçıoğlu, “Cargill olarak, toplumda olumlu tesir ve kıymet yaratma şuuruyla adil ve eşit fırsatlar sunuyor, çeşitlilikleri kucaklıyoruz. Rol modellerinin oluşmasını ve gelişmesini desteklemek gayesiyle somut adımlar atıyoruz. Cargill’in 2030 yılına kadar bayan yönetici oranını globalde yüzde 50’ye çıkarma taahhüdü var. Bugün Cargill META İdare Kurulu’nda yüzde 50, İcra Kurulu’nda yüzde 40 bayan ile biz bu maksadı şimdiden yakalamaya çok yaklaştık. İnsani gelişmenin sağlanması için eğitimin büyük değer taşıdığının şuurunda olarak ilköğretimden üniversiteye kadar başarılı öğrencilere kurumsal toplumsal sorumluluk programlarımızla takviye veriyoruz” dedi.

HAZIRLAYAN: PINAR AKTAŞ [email protected]

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.