DOLAR 19,1906 0.04%
EURO 20,8128 -0.7%
ALTIN 1.220,04-0,04
BITCOIN %
İstanbul
17°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

İçişleri paylaştı! 9 günlük bayram tatili öncesi 81 ile genelge
  • Gazete Deva
  • Gündem
  • İçişleri paylaştı! 9 günlük bayram tatili öncesi 81 ile genelge

İçişleri paylaştı! 9 günlük bayram tatili öncesi 81 ile genelge

ABONE OL
Temmuz 5, 2022 20:19
İçişleri paylaştı! 9 günlük bayram tatili öncesi 81 ile genelge
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İçişleri Bakanlığının valiliklere gönderdiği genelgede kontrol ve can kaybı ortasında aksi orantılı bir bağlantı bulunduğu gerçeğinden hareketle, trafik gruplarının bilhassa şehirlerarası karayollarında ve kent içi ana güzergâhlarda takım ve yaya olarak görünür olması istendi.

Kurban Bayramı tatili ile 15 Temmuz Demokrasi ve Ulusal Birlik Günü’nün birebir periyoda rastlamasına bağlı olarak karayolu üzerindeki “turizm ve tarımsal” emelli seyahatlerde ve seyahat müddetlerinde artış olacağı bu nedenle trafik yoğunluğunun olumsuz tesirlerinin en aza indirilmesi istendi. Bu kapsamda trafik kontrollerinin 07 Temmuz’da başlayacağı ve 18 Temmuz’a kadar devam edeceği belirtildi.

“BAYRAMINIZ KEMERLİ OLSUN”

Bu bayramda trafikte emniyet kemeri kullanımının yaygınlaştırılması ve araç içerisinde emniyet kemeri kullanımının kıymeti vurgulanacak. “Bayramınız Kemerli Olsun” sloganın yer aldığı görseller billboardlar ve toplumsal medya platformları başta olmak üzere kurumsal bağlantı sayfaları ve yerel/ulusal basın/yayın organlarında paylaşılacak.

Kamu kurum ve kuruluşları ile vatandaşların ağır olarak bulunduğu otogar, havalimanı, AVM, otobüs/metro durakları vb. alanlarda bu görsellere yer verilecek. Kontrollerde, yol kullanıcılarını bilgilendirmeye yönelik daha evvel gönderilmiş olan gereçler ile www.trafik.gov.tr internet adresinde de yer alan kamu spotları, mahallî tv kanalları ve uygun mecralarda yayınlanacak.

TRAFİK TAKIMLARI GÖRÜNÜR OLACAK

Bayram tatili mühletince emniyet ve jandarma trafik işçisine trafiğin tanzimi ve kontrolü dışında misyon verilmeyecek. Genel hizmet/asayiş ünitelerinden trafik kontrol takımlarına destek yapılacak.

Trafik gruplarının bilhassa kazaların ağır olduğu sorumluluk güzergâhlarında şoförler üzerinde “Algılanan Yakalanma Riski Duygusu”nun geliştirilmesi hedefiyle GÖRÜNÜR olmaları sağlanacak. Belirlenen güzergâhlardaki takım araçlarının zirve lambaları açık olacak, gerideki araç şoförlerini rahatsız etmemesi için zirve lambalarının art kısmında bulunan LED kümeleri kapatılacak. “Maket/Model Trafik Grup Aracı” ve “Maket/Model Trafik Personeli”nin pak ve bakımlı olacak, araçların gece görünürlüğünün artırılması için zirve lambaları çalışır vaziyette bulundurulacak.

YÜZ YÜZE BAĞLANTI KURULACAK

Denetimlerde, şoför ve yolculara hürmet ve nezaket kuralları çerçevesinde bilgilendirme yapılarak süreçler en kısa müddette tamamlanacak. Yalnızca ihlal yapan taşıtların değil, çevirme gruplarının bulunduğu noktalarda başka araç şoförleri de durdurularak “Yüz Yüze İletişim” kurulacak. Şoförler, sürat yapmamaları, araçta ön ve art koltuklarda emniyet kemeri takmaları, cep telefonuyla görüşme yapmamaları, okul ve yaya geçitleri ile kavşak giriş ve çıkış noktalarından geçen yahut geçmek üzere olanlara durarak yol vermeleri gerektiği, şerit kullanma ve yakın takip kurallarına riayet etmeleri, kavşaklara yaklaşırken yavaşlamaları ve her iki saatte bir on dakika mola verilerek “dikkat ve konsantrasyonları”nın dağılmaması konusunda bilgilendirilecek.

UYGUNSUZ PARKLANMAYA MÜSAADE VERİLMEYECEK

Otoyol ve devlet karayollarında dinlenme tesisleri ile akaryakıt istasyonları kenarlarında sağ şeritte yahut bankette uygunsuz durumda bekleme, ağır taşıtların uygunsuz şerit kullanımı, tehlikeli şerit değiştirme, yakın takip, karayolu üzerinde zarurî haller dışında duraklama ve park etme üzere ihlallerin önlenmesine yönelik önlemler en üst düzeyde alınacak, günlük olarak takip edilecek ve katiyen parklanmaya müsaade edilmeyecek.

Dinlenme tesisleri, akaryakıt istasyonları, yol kenarlarında eser satışı yapılan yerlerin önlerinde ve banket/emniyet şeritlerinde duraklama yapma/park etme ile yol kenarı tezgahlarına ilişkin eser bilgi yazılarının karayolu kenarlarında, işaret levhalarında ve karayolu hudut çizgisinin içerisinde bulundurulmasına müsaade verilmeyecek.

ŞEHİRLERARASI OTOBÜS KONTROLLERİNE YÜK VERİLECEK

Yoğunluk durumları takip edilerek, gerektiğinde terminal ve orta istasyonlarda destek işçi görevlendirilecek. 66 yaşından gün almış ve 26 yaşından küçük sürücülerin otobüs kullanmalarına müsaade verilmeyecek. Otobüslerde sivil işçi görevlendirilmesi uygulamasına bu bayramda da devam edilecek. Terminal ve müsaade verilen yerler dışında şehirlerarası otobüslerin kalkışlarına müsaade edilmeyecek. Terminallere giriş-çıkış yapan bütün otobüs ve sürücüler ile takograflar denetlenecek.

Otobüslerde emniyet kemeri kullanımına ait kontrollere yük verilerek yolcuların “otobüslerin karıştığı trafik kazalarında araçların devrilmesi ve araçtan dışarı savrulmalarının önlenmesi maksadıyla emniyet kemeri kullanmaları”, sürücülerin ise “taşıt kullanırken cep telefonu ile konuşmamaları” bahislerinde bilgilendirilecek.

KAZALARIN AĞIR OLDUĞU BİRİNCİ 20 GÜZERGÂHTAKİ ÖNLEMLER ÜST DÜZEYE ÇIKARILACAK

İhtiyaç duyulduğunda, Polis ve Jandarma Trafik Takımlarınca müşterek kontroller gerçekleştirmek üzere karma gruplar oluşturulacak. Bayram mühletince helikopter, drone, ve İHA tipi hava taşıtlarından bilhassa trafiğin ağırlaşacağı (tatilin başlangıç ve bitiş) tarihler başta olmak üzere trafik düzenleme ve denetleme faaliyetlerinde azami biçimde yararlanılacak.

Son üç yılda bayram tatillerinde kazaların ağır olarak meydana geldiği birinci 20 güzergâhtaki önlemler, daha tesirli ve ağır formda planlanacak ve bu güzergâhlarda ortada denetimsiz alanlar bırakılmayacak halde birbirinin devamı niteliğinde takımlar görevlendirilecek. Radarla sürat kontrollerinin bilhassa sürat kaynaklı kazaların ağırlaştığı yerlerde gerekli işaretlemeler yapılarak gerçekleştirilecek.

UYKUSUZ VE YORGUN ŞOFÖRLER ARAÇ DIŞINA DAVET EDİLECEK

Trafiğin ağır olduğu 16.00-20.00 saatleri ile bilhassa ülke genelinde yolcu otobüslerinin karıştığı ölümlü ve yaralanmalı trafik kazalarının sıklıkla meydana geldiği 02.00-08.00 saatleri ortasında, uykusuzluk ve yorgunluğa bağlı oluşan dikkat kaybına ek olarak günün birinci ışıklarının şoförler üzerinde yarattığı rehavet ile kaza riski arttığından ötürü 05.00-07.00 saatleri ortasında sürücüler araç dışına davet edilerek gerekli denetimler ile bilgilendirmeler yapılacak. Uykusuzluk ve yorgunluk belirtileri görülen şoförlerin kontrol noktalarında ve araç dışında dinlenmeleri sağlanacak.

Ağır tonajlı taşıtlar ile traktörlerde bulundurulması mecburî materyal ve gereçler, kasa ve römorkların gerisindeki reflektörler ile müdafaa çerçeveleri (arka ve yan) denetim edilecek. Ziraî faaliyetler kapsamında göç alan/veren yerler ortasında trafik kontrolleri artırılacak. Mevsimlik tarım personellerini taşıyan karayolu araçlarının 24.00-06.00 saatleri ortasında şehirlerarası seyahat yapmalarına müsaade verilmeyecek. Ziraî faaliyetlerin ağır olarak yapıldığı bölgelerde karayolu üzerinde ziraî zirai araçlar, traktörler, biçerdöverler vb.nin uygunsuz olarak trafikte seyretmelerine müsaade edilmeyecek.

Modifiye edilmiş araç, uygunsuz egzoz ve ışık donanımları (standart dışı renkte daha güçlü ampul ve ışık veren ya da güçlü beyaz led ampul vb.) ile harici ses sistemi kullanılmasının önlenmesi maksadıyla asayiş takımlarıyla birlikte müşterek kontroller yapılacak, tespit edilen araçlar trafikten men edilecek.

Motorlu bisiklet ve motosiklet kullanıcılarının muhafaza başlığı ve gözlüğü kullanmasının trafik kazalarında hayat kurtarmadaki değerine ait farkındalığı artırmak hedefiyle eğitim ve kontrol faaliyetleri artırılacak.
Alkol ve uyuşturucu tesirinde araç kullananlara yönelik 24.00-02.00 saatleri ortasında gaye bölge, cadde ve sokaklarda kontrollere tartı verilecek.

Araç trafiğiyle birlikte yaya trafiğinin de ağırlaşacağı bedellendirilen kurban satış/kesim alanları, şehitlik, mezarlık ve alışveriş merkezleri üzere alanlarda, yaya güvenliğini sağlayacak biçimde ek trafik önlemleri genel hizmet işçisinin de katkısıyla alınacak.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.