DOLAR 20,7112 1.03%
EURO 22,2142 0.82%
ALTIN 1.310,961,81
BITCOIN %
İstanbul
22°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Hastalığı belirsiz geçirenlerde daha çok rastlanıyor! Son dalgada ortaya çıktı
  • Gazete Deva
  • Gündem
  • Hastalığı belirsiz geçirenlerde daha çok rastlanıyor! Son dalgada ortaya çıktı

Hastalığı belirsiz geçirenlerde daha çok rastlanıyor! Son dalgada ortaya çıktı

ABONE OL
Haziran 13, 2022 10:29
Hastalığı belirsiz geçirenlerde daha çok rastlanıyor! Son dalgada ortaya çıktı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kovid pandemisinin başından beri, hastalık akciğer ve damar sistemlerinden sonra en çok kulak burun boğaz bölgesini etkiledi. Pandeminin birinci dalgalarında hayli sık gözlenen koku ve tat alma bozuklukları, son baskın varyant Omicron ile birlikte, yerini “ani işitme kayıplarına” bıraktı. Mimar Sinan Hoş Sanatlar Üniversitesi Opera Anasanat Dalı’nda Fonetik eğitimleri de veren MSÜ Öğretim Üyesi ve Kulak Burun Boğaz Uzmanı Prof. Dr. İsmail Koçak, son periyotta bilhassa Kovid’den sonra meydana gelen ani işitme kayıplarına sıklıkla rastladıklarını keydederek, tedavisinin de klasik işitme kaybı tedavilerinden çok farklı yapıldığını vurguladı. Kovid’e bağlı ani işitme kayıpları en sık orta yaş kümesinde görülüyor, hastalığı aşikâr meçhul geçirenlerde daha çok rastlanıyor. Nadiren kalıcı olan işitme kayıplarının büyük çoğunluğu ise dayanak tedavilerle düzeliyor.     

“SON KOVİD DALGASINDA ORTAYA ÇIKTI”

Kovid’in birinci devirlerinde daha çok koku ve tat alma bozuklukları ile gelen hastaları gördüklerini anlatan Prof. Dr. Koçak, “Daha sonraki devirde uyku sorunları, beyin sisi üzere meseleler öne çıktı. Lakin son Kovid dalgasında bununla bir arada uykuya meyil ve işitme kayıpları görmeye başladık. Enfeksiyonlarda en sık gördüğümüz işitme kaybı orta kulaktaki sıvı birikimi ya da orta kulak enfeksiyonları üslubunda olur. Lakin bilhassa bu son varyantta iç kulakla ilgili ve kulak sonuyla temaslı işitme kayıpları dikkatimizi çekiyor. Bazen 30 desibel, bazen 70 desibel, hafifçe ileri basamağa kadar değişen bir işitme kaybı spektrumu var. Yani tipik olarak şöyledir diyemiyoruz” dedi.

“KOVİD’İ VAR YOK ORTASINDA GEÇİRENLERDE DAHA SIK”

İşitme kayıplarının Kovid’i geçirme şiddetiyle de çok ilgili görünmediğini kaydeden Prof. Dr. Koçak, şunları söyledi: “Tecrübelerimiz, Kovid semptomlarını, yani ateş, halsizlik üzere, daha hafif geçirenlerde, nöral sorunları daha çok gördüğümüz istikametinde. Yani hastalığı var yok ortası geçirenlerde bu şekil işitme ya da beyin sisi üzere sorunlar daha besbelli ortaya çıktı. Erken periyotta başvuran hastalar aldıkları tedavilere kısa vakitte güzelleştiler. Geç periyodunda başvurduklarında bile yeni jenerasyon tedavilerle düzeldiler. Kendi kendine de düzelenler de oldu lakin şunu artık bilmeliyiz ki Kovid yalnızca koku tat alma bozukluğu, beyin sisi değil, birebir vakitte işitme kaybı da yapıyor. İşitme kaybının kalıcı olma oranları çok düşük”

“VİRÜS, İŞİTMEYİ DESTEKLEYEN HÜCRELERİ ETKİLİYOR”

Kovid’e bağlı işitme kayıplarının nedenlerine dair son devirde yayınlanan araştırmalardan da bahseden Prof. Dr. Koçak, şu bilgileri verdi: “Bu yazılar gösteriyor ki bilhassa işitmeyi destekleyen hücrelerde etkilenme olduğunu görüyoruz. İşitmeyi destekleyen hücrelerin ilaçlarla desteklenmesiyle başarılı bir biçimde düzgünleşme de gösteriyor hastalar. Muhakkak bir yaş etkileniyor mu derseniz, çocuklarda çok fazla etkilenme yok. Sıklıkla orta yaştakilerde görüyoruz. İleri yaş kümesinde da var lakin daha çok orta yaştakilerde rastlıyoruz. Çınlama, işitme kaybı ve tıkanıklık, bu üç şikayetle geliyor hastalar. Enfeksiyondan çabucak sonra ya da bir mühlet sonra, kulağında çınlama olduğunu, olağanda olmayan bir sesin kulağında oluştuğunu, kimisi uğultu biçiminde, kimisi ise yüksek frekanslı bir ötme formunda olduğunu belirtiyor. Kimisi de hiç duymuyorum diye geliyor”

“TEDAVİSİ DE STANDART İŞİTME KAYBINDAN FARKLI”

“Yaz kulağı” olarak isimlendirilen ve dış kulak enfeksiyonları sebebiyle oluşan işitme kayıplarından çok farklı bir klinik tablo gözlemlediklerini de anlatan Prof. Dr. Koçak, bu nedenle tedavisinin de farklı olduğunu vurgulayarak kelamlarını şöyle noktaladı: “Yazın gördüğümüz sorunlar daha çok dış kulak sorunlarıdır. Zira dış kulak yoluna su temas edince oradaki doku bir mühlet sonra mantar tutmaya başlar. Sonra bakteri meblağ ve bildiğimiz klasik enfeksiyonları yapar. Ortak kulak sorunları çoğunlukla bakteriyel enfeksiyonlarla ortaya çıkar. Bunlar antibiyotiklerle tedavi edilebilir ya da bazen çok hafif durumda kendi kendine de kişi düzelir. Lakin viral enfeksiyonlarda direkt iç kulak etkilenebiliyor. Münasebetiyle başkalarından ayırmak çok kolay. Tedavide de protokollerimizi daima yeniledik. Birinci vakitler daha çok kortizon ve antiviral tedavileri ön planda tutarken bunların çok tesirli olmadığını gördük. O yüzden de destekleyici tedavilere yöneldik. Yüksek toz C vitamini, glutatyon, alfa lipoik asit ve benzeri ilaçlarla kürler oluşturduk. Ekseriyetle hücrelerin kendi düzgünleşmesini, yenilenmesini arttıran tedavilerden yarar gördük. Münasebetiyle Kovid sonrası gelişen işitme kaybı tedavileri standart, ani işitme kayıplarındaki üzere değil. Bu tedavilerin de kesinlikle klinik koşullarda, hekim denetiminde yapılması gerekiyor”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.