DOLAR 19,1184 0.14%
EURO 20,7419 0.55%
ALTIN 1.211,610,92
BITCOIN 515944-0,43%
İstanbul

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

GES’te yıllık getiri %23.04

GES’te yıllık getiri %23.04

ABONE OL
Haziran 11, 2022 04:17
GES’te yıllık getiri %23.04
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ANKARA Milliyet – Hazine ve Maliye Bakanlığı, yatırımcıların TL cinsi varlıklara yönelimini teşvik etmek gayesiyle ihraç edeceği Gelire Endeksli Senet konusunda detayları açıkladı. Türkiye genelinde 15 Haziran-22 Haziran 2022 tarihleri ortasında, GES ihracına ait talep toplama süreçleri gerçekleştirilecek.

Senet, sırf gerçek bireylere ihraç edilecek ve talep toplama süreçleri ile kupon ve anapara ödemeleri Ziraat Bankası, Halk Bankası, Vakıflar Bankası şubeleri aracılığıyla gerçekleştirilecek. Senetlerin getirileri 24 Haziran Cuma günü yatırımcıların hesaplarına aktarılacak. Senetler için taban talep fiyatı 1000 lira olacak ve 1 liranın katları biçiminde ihraç edilecek. Hazinece belirlenen dönemsel getiri oranı yüzde 5.32, yıllık bileşik ise yüzde 23.04 olacak.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, yatırım araçlarının çeşitlendirilmesi, yatırımcı tabanının genişletilmesi ve yatırımcıların Türk lirası cinsi varlıklara yönelimlerini teşvik etmek gayesiyle gelire endeksli devlet iç borçlanma senedi ihraç edileceği, bu kapsamda Türkiye genelinde 15-22 Haziran’da GES ihracına ait talep toplama süreçlerinin gerçekleştirileceği belirtildi. Açıklamaya göre senet, sırf gerçek bireylere ihraç edilecek ve talep toplama süreçleriyle kupon ve anapara ödemeleri, Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıflar Bankası şubeleri aracılığıyla gerçekleştirilecek. Senetler için minimum talep meblağı 1000 lira olacak ve 1 liranın katları biçiminde ihraç edilecek.

24 Haziran’da yatırılacak

Senetlerin getirileri, talep toplama periyodunu takip eden haftada, 24 Haziran Cuma gününde, yatırımcıların hesaplarına aktarılacak. GES’lerin getirileri, Kamu İktisadi Teşebbüsleri içinde yer alan Devlet Hava Meydanları İşletmeleri (DHMİ) ve Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğünden (KEGM) bütçeye aktarılan hasılat hisselerine endeksli olacak. Senetlerin getirilerine ait ödemelerin hesaplanmasında, DHMİ ve KEGM tarafından bütçeye aktarılan 3 aylık hasılat hisseleri toplamı temel alınacak. Kupon ödemeleri, Hazinece belirlenen getiri oranı, hasılat hissesi fiyatları gerçekleşmeleri sonucunda hesaplanan endeks bedeli ile yine pahalanması yoluyla hesaplanacak. GES’lerin kupon ödemelerinde temel alınacak beklenen hasılat hissesi fiyatı olarak, 2022 Yılı Bütçe Kanunu’nda açıklanan 2022 yılı için toplam 874 milyon 144 bin lira (DHMİ’den sağlanan gelir varsayımı 565 milyon 993 bin lira ve KEGM’den sağlanan gelir kestirimi 308 milyon 151 bin lira) olan gelir iddiası meblağı baz alınacak.

Hazinece belirlenen dönemsel getiri oranı yüzde 5.32, yıllık bileşik ise yüzde 23.04 olacak. Bu kapsamda, ilgili aylar için hasılat endeksinin hesaplanmasında kelam konusu projeksiyonların gelir iddia sayısının, ilgili yıl için aylık olarak eşit dağıldığı varsayımı temel alınacak.

Senetler, mevcut vergi mevzuatına tabi olacak ve Gelir Vergisi Kanunu’nun süreksiz 67. hususu uyarınca vergilendirilecek.

Stopaj oranı yüzde sıfır

Bununla birlikte, Cumhurbaşkanı Kararıyla, ilgili Kanun hususunda süreksiz unsur eklenerek değişikliğe gidildiği belirtilen açıklamada, “22 Aralık 2021-31 Aralık 2022 tarihleri ortasında iktisap edilen, DİBS’lerden elde edilen gelir ve yararlara yüzde 0 stopaj oranı uygulanacaktır. Bu sebeple, 23 Eylül 2022 ve 23 Aralık 2022 tarihlerinde yapılacak kupon ödemelerinde stopaj oranı yüzde 0 olacaktır” denildi.

‘TL’ye erişim genişleyecek’

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, toplumsal medya hesabından şu açıklamayı yaptı:

“Yurt dışı yerleşikler için düzenlenecek tahsisli swap enstrümanı ile yurt dışı yerleşiklerin, belirlenecek alanlarda kullanılmak üzere Türk Lirası cinsi varlıklara erişim imkânı genişletilecektir. Hür piyasa iktisadı prensiplerini temel alan ülkemiz, bu imkânı ile yurt dışı yatırımcılar için geçmişte olduğu üzere bugün de faal, emniyetli ve uzun vadeli yatırım ortamı sağlamaktadır. Türkiye yabancı yatırımcılar için ilgi odağı olmaya devam edecek.”

GES’le tasarruflar yatırıma dönüşecek

Gelire endeksli devlet iç borçlanma senedine (GES) ait değerlendirmelerde bulunan İstanbul Ticaret Odası (İTO) Lideri Şekib Avdagiç, “GES’in, gitgide daha da kıymetli olan TL tasarrufların âlâ bir getiri ile teşvik edilmesine ve yatırıma, işe dönüşmesine katkı vereceği inancındayız” açıklamasını yaptı. Avdagiç, İTO’nun haziran ayı meclis toplantısında da şöyle dedi: “Sadece devletimiz değil biz de çalışanlarımızı enflasyona ezdirmemek için şirketlerimizde gerekli önlemi almak mecburiyetindeyiz. Oluşan refah artışından, büyümeden toplumun tüm bölümlerinin eşit faydalanmasını sağlamak hepimizin vazifesi.”

 

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.