DOLAR 20,0115 0.19%
EURO 21,3833 -0.24%
ALTIN 1.248,570,48
BITCOIN %
İstanbul
18°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Gençler ‘30Altı İklim Zirvesi’nde buluştu

Gençler ‘30Altı İklim Zirvesi’nde buluştu

ABONE OL
Haziran 11, 2022 06:41
Gençler ‘30Altı İklim Zirvesi’nde buluştu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Gökhan Karakaş – Gençlik ve Spor Bakanlığı, iklim değişikliğini tüm taraflarının ele alındığı “30Altı İklim Zirvesi”ni dün İstanbul’da gerçekleştirdi. Dorukta akademisyenler ve sivil toplum kuruluşlarının üyeleri gençlerle bir ortaya gelerek iklim değişikliğine tahlili tartıştı. Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Kasapoğlu, “Çağımızın en büyük problemlerinden biri olan iklim değişikliğinin tüm taraflarıyla ele alınması gerekli. Etraf bize geçmişten miras bırakıldı. İnsanların toprağa karşı sorumluluğu vardır ve bu dengeyi bozmamalıyız. Etrafın korunması için gençlerin fikir ve projelerine çok muhtaçlığımız var” dedi.

‘Tüm insanlığa miras’

Gençlerin iklim krizi ile uğraşta üstlendiği öncü rolü desteklemek ve iklim farkındalığına dair somut adımlar atmak için Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın İstanbul’da düzenlediği doruğa pek çok kentten 520 genç katıldı. Akademisyenler ve teşebbüsçüler, iklim krizinin sebepleri ve sonuçları, su savaşları, sürdürülebilir üretim ve tüketim, besin güvenliği üzere pek çok başlığı masaya yatırırken gençlerin görüşlerini aldı.
“İklim Krizi, Göç ve Sığınmacı İlişkisi”, “Sürdürülebilir Üretim, Sürdürülebilir Tüketim” ve “İklim Krizi, Besin Güvenliği ve Besine Erişim”, “Konuşmamız Lazım: İklim Savunuculuğu, Gençlik ve Medya” ve “İklim Elçileri: İklim Krizi ile Çabada Gençlerin Rolü”, “Sürdürülebilir Modaya Dair” üzere mevzu başlıklarının ele alındığı dorukta Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Kasapoğlu da bir konuşma yaptı.

Dr. Mehmet Kasapoğlu, iklim değişikliğinin tesirlerinin hissedildiği günlerde etrafın tüm insanlığa bir miras olduğunu vurgulayarak, “Çevre şuuru kurumsal yaklaşımı gerektiriyor. Etraf yeni kuşaklara aktarmamız gereken bir mirastır. İnsanların toprağa karşı sorumluluğu vardır. Bu dengeyi korumak gerekir. Etraf şuuru ve hassasiyeti daima gündemimizde tutuyoruz. Bakanlık olarak herkeste etraf şuurunun var olmasını istiyoruz” dedi. Bakanlığın kamplarında dinamizmi temel aldıklarını belirten Bakan Kasapoğlu, “Gençlik ve spor bizlere dinamizmi söz ediyor. Deniz ve tabiat kampları yapıyoruz. 43 kampımız var. Tüm süreçlerde gençlerin iştiraki çok değerli. Karar vermek, uygulama ve kontrollere kadar gençlere gereksinimimiz var. Gençleri etrafla ilgili projelerde destekliyoruz. Bakanlığın kapıları etrafla ilgili gençlere açık. Tüm süreçlere gençlerle karar vermek istiyoruz. Gençlerin etrafla ilgili fikirlerine bedel veriyoruz. GPDP (Gençlik Projeleri Dayanak Programı) ile gençlerin fikirlerine dayanak oluyoruz” diye konuştu.

Zirvede konuşan Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Kasapoğlu, “Çağımızın en büyük meselelerinden biri olan iklim değişikliğinin tüm taraflarıyla ele alınması gerekli” dedi.

‘Sürdürülebilir yaşam’

Boğaziçi Üniversitesi İklim Değişikliği ve Siyasetleri Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Levent Kurnaz ise, “Dünyada 2 milyar insan kâfi besine kavuşamıyor fakat yerkürede üretilen yiyeceklerin yarısı çöpe gidiyor. Cumhuriyet’in kurulduğu 1923 yılında kişi başına 8 bin metreküp su düşüyordu. Şimdilerde bu sayı bin 346 metreküpe kadar düştü. 2050 yılında nüfusumuzun 100 milyon olacağını düşünürsek, bin metreküpe kadar düşecek. İklim değişikliğinin tesiriyle 800 metreküpe kadar düşecek. 8 binden 800 metreküpe düşüş. Tüketim alışkanlıklarımıza bakmalıyız.

Sürdürülebilir hayat asıl emel olmalıdır. Bir yıl içinde dünya 365 günlük gereksinimini kısa müddette tüketiyor. Yani dünya stoklarını 28 Temmuz’da tüketiyor, sonraki yıldan alıyor. Türkiye ise daha evvel yani 22 Haziran’da yıllık kaynaklarını tüketiyor. Yani dünya ortalamasının üzerindeyiz. Çok önemli değişimlere gereksinimimiz var. Dedelerimiz ne kadar yiyorsa o kadar yemeli, dedelerimiz ne kadar araç kullanıyorsa biz de o kadar kullanmalıyız” sözlerini kullandı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.