DOLAR 23,3085 0.21%
EURO 25,3830 1.59%
ALTIN 1.458,820,56
BITCOIN 6162142,91%
İstanbul
21°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Emeklilik yaşı 72’ye çıkıyor

Emeklilik yaşı 72’ye çıkıyor

ABONE OL
Haziran 21, 2022 03:22
Emeklilik yaşı 72’ye çıkıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

Ayşegül Kahvecioğlu / ANKARA – AK Parti, kamuoyunda “bedelli yasası” olarak bilinen ve yoklama kaçağı, gizli yahut bakaya olup bedelli askerlikten faydalanamayan yükümlülerin bu hizmetten faydalanabilmelerini sağlayan “asker” torba yasa teklifini Meclis Başkanlığı’na sundu. 7 kanunda değişiklik öngören teklif 20 unsurdan oluşuyor. 550 bin kişiyi etkileyecek olan teklifte öne çıkanlar özetle şöyle:

– Genelkurmay Liderinin misyon müddeti birer yıllık müddetle 72 yaşına kadar uzatılabilecek.

– Yoklama kaçağı, gizli yahut bakaya olup bedelli askerlikten yararlanamayan yükümlülerin bu hizmetten faydalanabilmeleri sağlanacak.

– Ödemeleri gereken yabancı ülke parasını ödemedikleri yahut rastgele bir takvim yılında toplam olarak 184 gün ve daha fazla mühletle yurt içinde bulundukları için dövizle askerlik kapsamından çıkarılanlar, askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacak.

– Firar ve müsaade tecavüzü üzere başlıklarda hakkında başlatılan ön incelemenin kesintiye uğramadan yürütülebilmesi ve isimli soruşturmanın tez biçimde başlatılabilmesi için anılan işçi için söz alınması zorunluluğundan vazgeçilecek.

– Ulusal Savunma Bakanlığı (MSB) takımlarında çalışan kamu vazifelileri ile askerlik hizmetini yerine getiren yedek subaylar ve yedek astsubaylar ile erbaş ve erleri ilgilendiren ve askeri hizmete ait idari süreç ve hareketlerden doğan uyuşmazlıklarda Ankara, İstanbul, İzmir, Konya, Adana ve Erzurum Yönetim Mahkemeleri yetkili kılınacak.

– Astsubaylar artık 9. derece 1. kademe yerine, 9. derece 2. kademeden vazifeye başlayacak.

– Bakanlık bünyesinde teşkil edilen döner sermaye işletmelerinde Cumhurbaşkanı kararı ile sermaye artırımı yapılabilecek.

– Harekât yahut yurt dışı operasyon misyonları nedeniyle uzman erbaşlıktan astsubaylığa geçiş imtihanlarına katılamayan uzman erbaşlara bu statüye geçiş için ek imtihan hakkı verilecek.

‘Terörle çaba ve deneyim transferi için’

Teklifte, Genelkurmay Liderinin emeklilik yaş haddinin yükseltilmesinin münasebeti, “Maddeyle, devam eden terörle gayret faaliyetlerinin aktif biçimde sürdürülmesi ve harekâtlardan elde edilen deneyimin aktarılabilmesi için Genelkurmay Başkanı’nın misyon mühletinin birer yıllık mühletle hususta belirtilen yaş haddine kadar uzatılabilmesi amaçlanmaktadır” tabirleriyle açıklandı.

Bedelliye ‘ek bedel’

Yoklama kaçakları, gizli yahut bakaya olanlar, bedelli askerlik hizmetinden “ek bedel” ödeyerek faydalanabilecek. Bu durumdakiler, olağan bedelli askerlik fiyatının yanısıra, yoklama kaçağı, gizli yahut bakaya kaldıkları tarihten, bedelli askerlikten yararlanmak için başvurdukları tarihe kadar geçen müddetin her bir yılı için, 40 bin ek gösterge sayısının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucunda elde edilen ölçü kadar ek bedel ödeyecek. Dövizle askerlik kapsamından çıkarılanlar ise 40 bin gösterge sayısının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak meblağ kadar ödeme yapacak.

‘MSB’den talep geldi’

AK Parti Küme Başkanvekili Uzman Ünal, Genelkurmay Başkanı’na yönelik yapılan “yaş haddi” düzenlemesinin münasebetine ait soruya  “Milli Savunma Bakanlığından gelen… Daha evvel akademide 75 yaşa çıkarmıştık. Misal bir düzenlemenin MSB bünyesinde bilhassa Genelkurmay Başkanı’na dönük de yapılması talebi makul karşılandı ve bu talep düzenlemeye konuldu” cevabını verdi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.