DOLAR 23,3161 0.25%
EURO 25,7160 1.9%
ALTIN 1.458,280,52
BITCOIN 6163682,78%
İstanbul
21°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Dünyada dönemin önemli gerçeği göç

Dünyada dönemin önemli gerçeği göç

ABONE OL
Haziran 20, 2022 03:16
Dünyada dönemin önemli gerçeği göç
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

İçinden geçilen devrin en değerli gerçeklerinden biri göç. Göç, üzerinde bir ömür uzunluğu akademik araştırma yapılabilecek, çok boyutlu, derin bir mevzu. İç göç, dış göç, ekonomik, siyasi yahut savaş nedeni ile göç üzere çeşitlenebiliyor. Fakat değişmeyen gerçek, Dünya coğrafyasının kıymetli bir kısmında kitlesel göç hareketlerinin yaşanıyor olduğu. Bu durum farklı ülkelerde göç olgusuna farklı bakışlar yaratıyor.

Ipsos’un 28 ülkede gerçekleştirdiği araştırma, göç ile karşı karşıya kalan ülkelerde yaşayanların 2020’den 2021’e geçişte mevzuya dair daha olumsuz bir yaklaşım içine girmişken 2022’de bu görüşlerin değiştiğini gösteriyor. 2022 yılında yapılan araştırmada birçok ülkede sorulara verilen karşılıklarda Ukrayna-Rusya savaşının tesirlerini görüyoruz. Suriye’de yaşanan savaşın akabinde çok kısa bir müddet içinde kitlesel bir göç ile karşı karşıya gelen Türkiye’de ise olumsuzluk artarak devam ediyor.

Savaş kelam konusu olduğunda mültecileri kabul etme eğilimi yüksek. 28 ülke ortalamasında araştırmaya katılanların %78’i savaştan kaçanların başka ülkelere sığınabilmesi gerektiğini belirtiyor.  Ukrayna-Rusya savaşının da tesiri olduğunu düşünüyorum. Savaştan kaçanların öteki ülkelere sığınabilmesi gerektiğine inananların oranı 2020 ile 2021 ortasında genel olarak gerilerken 2022’de dikkat alımlı formda artmış. İşte bunun Ukrayna-Rusya savaşının bir tesiri olduğunu düşünüyorum.  Türkiye’de ise azalmaya devam ediyor. 2020’de %77 olan oran 2022’de %66’ya gerilemiş durumda.

Benzer bir trendi mültecilerin gittikleri ülkeye ahenk sağlayacaklarına dair inanış için de görüyoruz. Bu soruya olumlu karşılık verenlerin oranı genel olarak 2021’e kıyasla misal düzeylerde kalmış yahut artmışken Türkiye’nin de içinde bulunduğu az sayıda ülkede azalmış. Fakat şunu da not etmek lazım, ülkeler ortalamasında lakin her iki bireyden biri bu kanıda. Türkiye’de ise dört bireyden biri mültecilerin gittikleri ülkeye ahenk sağlayacaklarına inanıyor.

Mültecilere çalışma müsaadesi verilmesi onların ülkenin lisanını öğrenip topluma ahenk sağmasını hızlandıracaktır görüşü ülkeler ortalamasında %60 takviye buluyor. Bu kanıyı destekleyenlerin oranı 28 ülkenin (içinde Türkiye’nin de bulunduğu) yalnızca beşinde %50’nin altında kalıyor. Türkiye’de her üç şahıstan biri bu görüşte, bu oran 28 ülke içindeki en düşük oran.

Sınırların mültecilere kapatılması gerektiğini düşünenlerin oranında 2021’e kıyasla değerli düşüş var. 28 ülke içinde bu oranın geçen yıla kıyasla arttığı 2 ülke var, biri Türkiye; üstelik %76’lık oran ile birinci sırada. Öte yandan ülkeler ortalamasında yalnızca alışkanlıklar üç bireyden biri bu biçimde düşünüyor. 2020 ile 2021 yılları bulguları ortasında büyük bir fark yok iken 2022’de bir düşüş yaşanmasını ben tekrar Ukraynalı sığınmacılara bağlıyorum. Bu araştırmaya katılanların birçok Ukrayna’da yaşanan drama açık bir tepki veriyor. Daha kabul edici bir hal var. Türkiye’deki vatandaşlar ise göç ile ilgili bir soru ile karşılaştığında Suriyeli sığınmacılara odaklanıyor kendi mahallî deneyimlerinden hareket ediyorlar. Ve ülkemizden bu araştırmaya katılanların mültecilere genel olarak olumlu baktıklarını söylemek pek mümkün değil.”

ARAŞTIRMANIN KÜNYESİ

2022 Dünya Mülteci Günü Araştırması: 22 Nisan – 6 Mayıs 2022 tarihleri ​​Avustralya, Brezilya, Kanada, Çin, Fransa, Almanya, İngiltere, İtalya, Japonya, İspanya, Amerika Birleşik Devletleri, Arjantin, Belçika, Şili, Kolombiya, Macaristan, Hindistan, Malezya, Meksika, Hollanda, Peru, Polonya, Suudi Arabistan, Güney Afrika, Güney Kore, İsveç, İsviçre ve Türkiye’de Ipsos Online Panel sistemi aracılığıyla dünya çapında 28 ülkede gerçekleştirilmiştir. Örneklem, birçok ülkede 16-74 yaşları ortasında, Kanada, Malezya, Güney Afrika , Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri’nde 18-74 yaşları ortasında 20,505 kişiyi kapsamaktadır. Araştırmaya Ipsos Online Panel üzerinden Avustralya, Brezilya, Kanada, Çin, Fransa, Almanya, İngiltere, İtalya, Japonya, İspanya ve Amerika Birleşik Devletleri’nde 1000, başka ülkelerde 500 kişi katılmıştır. Türkiye’deki örneklem  daha çok kent merkezinde yaşayan, eğitimli ve daha yüksek gelirli vatandaşları kapsamaktadır. Sonuçlar internet erişimi olup online anket doldurabilen nüfusun karşılıkları olarak değerlendirilmelidir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.