DOLAR 19,1906 0.04%
EURO 20,8128 -0.7%
ALTIN 1.220,04-0,04
BITCOIN %
İstanbul
13°

PARÇALI AZ BULUTLU

13:13

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

‘Demokrasi âşıklarının adayı’

‘Demokrasi âşıklarının adayı’

ABONE OL
Temmuz 4, 2022 03:07
‘Demokrasi âşıklarının adayı’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

Mehtap Gökdemir / ANKARA – Altılı masa GÜZEL Parti Genel Lideri Meral Akşener’in mesken sahipliğinde beşinci defa buluştu. Altı başkanın ortak açıklamasında “sandık” daveti yapıldı. Akşener, Parti Genel Merkezi’nde dün CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Saadet Partisi Genel Lideri Temel Karamollaoğlu, DEVA Partisi Genel Lideri Ali Babacan, Gelecek Partisi Genel Lideri Ahmet Davutoğlu, Demokrat Parti Genel Lideri Gültekin Uysal’ı ağırladı. Buluşmanın akabinde yapılan açıklamada şöyle denildi:

YARININ TÜRKİYESİ: İktidarın milletimizi kutuplaştırarak birbirine hasım ilan eden bu kutuplaşma üzerinden çıkar nizamını sürdürmeyi amaçlayan kirli siyasetinin karşısında huzurun hâkim olduğu “Yarının Türkiyesi’ni” inşa etmeye kararlıyız.

MADIMAK VE BAŞBAĞLAR VURGUSU: Bu vesileyle, bundan tam 29 yıl evvel Madımak ve Başbağlar’da yitirdiğimiz vatandaşlarımızı bir kere daha hürmet ve rahmetle anıyor, yaşananlardan ders çıkararak, kaç acı deneyimleri yaşamamıza sebep olmuş bu siyaset anlayışını ve bu nefret lisanını reddettiğimizi ve memleketimizde toplumsal barışı kesinlikle tesis edeceğimizi bir defa daha ilan ediyoruz.

BDDK KARARI: BDDK’nın geçtiğimiz hafta içinde aldığı kararlar da açık bir biçimde hür kambiyo sisteminden sermaye denetim sistemine geçişin adımları olarak görülmektedir. Siyasi iktidar tarafından Haziran ayında TBMM’ye sunulan ek bütçe ise iktisat siyasetlerinin iflasının itirafıdır.

ASGARİ FİYAT: Kurallı, verimli, rekabetçi, istihdamı önceleyen bir iktisadın teminatı olarak, yüksek enflasyon ve işsizliği bitirmeye, çiftçimizi, işçimizi, sanayicimizi, esnafımızı, memurumuzu ve emeklimizi refaha kavuşturmaya; milletimizin hiçbir ferdini açlık hududunun altında bir taban fiyata mahkûm etmemeye kararlıyız.

DEZENFORMASYON TEKLİFİ: Dezenformasyon yasasının ertelenmesi bizi asla rehavete sürüklemeyecektir. Basın ve söz özgürlüğünü savunma konusundaki kararlı tavrımızı sürdüreceğiz.

DIŞ SİYASET: Türk dış siyasetinde ise son yıllarda ferdî ve tepkisel tercihlere bağlı olarak yaşanan; savrulma, hedefsizlik ve vizyonsuzluğun son örneği, NATO’nun Madrid Tepesi sürecinde görülmüştür. Türkiye’nin haklı taleplerini somut garantilere bağlamayan üçlü mutabakat metni, bir iç siyaset materyali olarak kullanılması dışında rastgele bir bedel taşımamaktadır. Bu çerçevede dış politikayı şahsi menfaatlere nazaran değil, ulusal menfaatlere nazaran yöneteceğiz.

SORUNLARIN KAYNAĞI: Bir defa daha altını çizmek isteriz ki; Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi’ne geçtiğimiz 2018 yılından bu yana yalnızca siyasi iktidarın ve bir avuç azınlığın mutlu olduğu, vatandaşlarımızın ise feryat ve isyan ettiği, adaletsiz, haksız ve keyfi uygulamalarla, çarpık ve gayri ahlaki kriterlerle karşı karşıyayız. Ülkemizin yaşadığı, bilhassa son dört yıldır katlanarak artan ve milletimize ağır bir yük hâline gelen tüm sıkıntıların kaynağında, tek bir kişinin ve onun belirlediği dar bir zümrenin tahakkümünü temel alan Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi vardır.

SEÇİM SANDIĞI: Bu problemleri aşabilmenin yolu, siyasi iktidar ve ortaklarının tüm gündem değiştirme eforlarıyla yıpratmaya çalıştıkları Cumhuriyet kıymetlerimize ve demokratik hukuk devleti unsurlarına sıkı sıkıya sarılarak ulusal egemenliğimizi temel alan “Güçlendirilmiş Parlamenter Sistemi” tekrar milletimizin teveccühü ile hayata geçirmek üzere, seçim sandığının bir an önce milletimizin önüne getirilmesidir.

SEKTEYE UĞRATAMAYACAK: Bilinmesini isteriz ki; altı siyasi partinin ortak akıl ve makulde buluşmak üzere oluşturduğu istişare düzeneğini, adaylık tartışmasına indirgemeye çalışanlar, milletimizin ve ülkemizin geleceğine dair büyük bir kazanım olarak gördüğümüz çalışmalarımızı asla sekteye uğratamayacaktır.

DEMOKRASİ AŞIKLARININ ADAYI: Bir sefer daha ilan ediyoruz ki; Türkiye’nin 13. Cumhurbaşkanı, Güçlendirilmiş Parlamenter sistemden yana olan, demokrasi âşıklarının adayı olacaktır.

Menüyü mesken bayanları hazırladı

– Bundan evvelki dört görüşmede akşam bir ortaya gelen başkanlar bu sefer saat 14.00’te buluşmayı tercih etti. İYİ Parti kurmayları, “Kamuoyu toplantının sonuçlarını merak ettiği için öğlen saatlerinde önderler buluştu” dedi.

– Görüşme yaklaşık 4.5 saat sürdü, toplantıdan sonra yemeğe geçildi.

– Yemekler, Akşener’in tercihi ile Ankara’nın çeşitli ilçelerinden, yemek yaparak konut iktisadına katkı yapan bayanlar tarafından hazırlandı. Menüde şunlar yer aldı: Tarhana çorbası, zeytinyağlı barbunya, zeytinyağlı sarma, su böreği, yoğurtlu tarator, balık lokum, Gavurdağı Salata, bulgur pilavı, kuzu güveç, meyve tabağı, dondurma, Gaziantep ve Beypazarı baklavası.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.