DOLAR 19,1906 0.04%
EURO 20,8128 -0.7%
ALTIN 1.220,04-0,04
BITCOIN %
İstanbul
13°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Birlikte, Glasgow Sözleşmesi’ni hayata geçirmek zorundayız

Birlikte, Glasgow Sözleşmesi’ni hayata geçirmek zorundayız

ABONE OL
Temmuz 5, 2022 06:49
Birlikte, Glasgow Sözleşmesi’ni hayata geçirmek zorundayız
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

Bugün Ankara ile başlayan Türkiye ziyaretim, çoğunlukla Putin rejiminin hükümran bir ulus olan Ukrayna’ya acımasız, nedensiz ve yasadışı saldırısı nedeniyle ortaya çıkmış birden fazla global kriz yaşadığımız bir ortamda gerçekleşiyor. Enflasyon tüm dünyada tepe yapıyor. Borçlar birikiyor. Güç fiyatları yükseliyor. Ve global olarak, beşerler ailelerinin karnını doyurmakta zorlanıyor ve tüm bunlar, bizler hala pandeminin tesirleriyle baş etmeye çalışırken gerçekleşiyor. Ve her ne kadar haber başlıklarında, anlaşılabilir bir biçimde, savaş hâkim olsa da, kronik iklim değişikliği tehdidi ortadan kalkmış değil ve artık iklim değişikliği ile çevresel güvenlik, güç ve ulusal güvenlik ile eşanlamlı tabirler haline geldi.

Günümüzün mevcut kesimli jeopolitik durumuna karşın, ülkeler, bu kusursuz ulus da dahil, iklim değişikliği ile çaba için tarihi kelamlar verdiler. Geçtiğimiz yıl Ekim ayında Türkiye, iklim değikliğine ait Paris Anlaşması’nı onayladı. Ayrıyeten 2053 prestijiyle net sıfır emisyon kelamı de verdi. Ve ortalarında Türkiye’nin de bulunduğu neredeyse 200 ülke, geçtiğimiz Kasım ayında Birleşik Krallık’ta gerçekleştirilen Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı COP26’da tarihi Glasgow İklim Sözleşmesi’ni kabul etti.

Glasgow İklim Kontratı, ortalama global sıcaklıktaki artışın sanayi öncesi düzeylerin üzerinde 1.5 derece ile sonlandırılabilmesi mümkünlüğünü canlı tutuyor ki bilim bize bu sayının, iklim değişikliğinin en makus tesirlerinden kaçınmamıza imkan sağlayacağını söylüyor. 1.5 derece kulağa çok büyük bir sayıymış üzere gelmeyebilir fakat yeryüzünün iklimi dediğimiz karmaşık ve hassas sistemde her bir küsurat, çok büyük bir fark yaratıyor. Sanayi öncesi periyotlara nazaran sıcaklıklar şimdiden 1 dereceden fazla artmış durumda ve geçen yıl şimdiye kadarki en yüksek sıcaklıkların ve yıkıcı orman yangınlarının görüldüğü Türkiye de dahil, dünyanın dört bir tarafında çok hava şartları yaşanıyor.

Glasgow İklim Kontratı, tüm ülkeleri kömür gücü kullanımına kademeli olarak son vermeye çağırıyor ve global ısınmadaki artışın sonlandırılabilmesi için 2030 emisyon indirim taahhütlerini 2022 sonu prestijiyle gerektiği halde güçlendirip yenilemelerini istiyor. Ayrıyeten, COP26’nın müzakere odalarının dışında ülkeler ve firmalar, kritik bölümleri temizlemek için çok kapsamlı taahhütler verdiler.

Örneğin Türkiye, daima birlikte dünya ormanlarının yüzde 90’dan fazlasını oluşturan öbür 140 ülkeye katılarak, 2030 prestijiyle orman kayıplarının ve azalmasının durdurulup aksine çevrilmesi kelamını verdi. Neredeyse 40 ülke ve 11 milletlerarası araç imalatçısı ile birlikte, pak güçlü araçlara geçişi hızlandırmayı öngören COP26 beyanını imzaladı. Bunların yanı sıra Türkiye, pak teknolojilerin geliştirilmesi ve kullanılmasını hızlandırmak ve mesela çelik üzere alanları da kapsayacak halde bu teknolojilerin herkes için karşılanabilir ve erişilebilir olmasını sağlamak için 45 ülke ile birlikte çalışma kelamı de verdi.

Glasgow’da, kimi önemli farklılıklara karşın dünya, varoluşsal iklim değişikliği tehdidini ele almak ve ortak geleceğimizi uygunlaştırmak için biraraya gelme kararı aldı. Artık, COP26’da verilen kelamları yerine getirmeliyiz. Birlikte, taahhütlerimizi nasıl aksiyona dönüştürebileceğimizi görüşmek üzere tekrar Türkiye’ye gelmemin sebebi de bu.

Birleşik Krallık olarak, Türkiye’nin pak güç ihtilalini ve şu anda revize edilmekte olan Ulusal Ahenk Stratejisi ve Hareket Planı’nda ortaya konan planlar da dahil değişen iklime karşı direnç geliştirme uğraşlarını desteklemek istiyoruz. Ve Türkiye’nin mümkün olduğu kadar kısa bir müddet içerisinde yayınlanacak olan revize edilmiş 2030 emisyon indirim maksadını, ya da öbür bir ismiyle Ulusal Katkı Beyanını (NDC) görmeyi büyük bir heyecanla bekliyoruz.

Zaten Türkiye ve Birleşik Krallık’ın iklim konusunda yürüttüğü ve üzerlerine yenilerini inşa edebileceğimiz ortak çalışmaların harika örneklerine sahibiz. Geçtiğimiz yıl Birleşik Krallık, şimdiye kadar verdiği en büyük ihracat finansmanı garantisini açıkladı. Türkiye’deki iki milyon haneye güç temin edecek olan Konya’daki yeni güneş gücü santraline, 217 milyon GBP (291 milyon Amerikan Doları) garanti sağlanacak. Bu Türkiye ziyaretim kapsamında, bu tesisi de ziyaret etmeyi umuyorum. Ayrıyeten, Türkiye’de yeşil projelere daha fazla para akışı sağlamak hedefiyle siyaset yapıcıları ve finansörleri biraraya getiren İklim Finansmanı Hızlandırma Programı’nı başlattık. Ve, hükümetlerimiz, hükümetleri ve özel finans kurumlarını Türkiye’nin yeşil finans bölümünün büyümesine takviye vermek için nasıl işbirliği yapılabileceğini konuşmak üzere tıpkı çatı altında toplayan Birleşik Krallık Türkiye Yeşil Finans Konferansı’na da Londra’da birlikte evsahipliği yaptı.

Bu örneklerde olduğu üzere devam eden ortak çalışmalarımız sayesinde, pak bir geleceğe geçişi destekleyebilir, Glasgow İklim Sözleşmesi’ni uygulayabilir ve iklim değişikliğinin en berbat tesirlerinden kaçınabiliriz. Lakin bunun için artık kaybedecek vakit kalmadı. BM’nin iklim bilimi organı olan Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli’nin (IPCC) son raporlarında yer verilen bilimsel çalışmalar, çok net bir biçimde şunu ortaya koyuyor: iklim değişikliği halihazırda milyonlarca insanın hayatlarını ve geçim kaynaklarını olumsuz etkiliyor ve bu tesirler, daha evvel düşündüğümüzden çok daha sert ve süratli bir biçimde görülüyor. Önümüzdeki sorunun her geçen gün artan bir aciliyeti var ve işte bu yüzden, hem insanları hem de gezegenimizi koruyabilmek için artık harekete geçmeliyiz.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.