DOLAR 20,0115 0.19%
EURO 21,3833 -0.24%
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
18°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Bir haftada yüzde 50 azaldı! ‘Hindi ordusu’ işbaşında

Bir haftada yüzde 50 azaldı! ‘Hindi ordusu’ işbaşında

ABONE OL
Haziran 23, 2022 18:51
Bir haftada yüzde 50 azaldı! ‘Hindi ordusu’ işbaşında
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İbradı’ya bağlı Torosların en yüksek bölgelerinden biri olan Eynif Yaylası, uzun yıllardır çekirge istilası sorunu yaşıyor. 1500’ü aşkın yılkı atının yaşadığı Eynif Yaylası’nda, çobanların hayvanlarını otlattığı 20 bin dekarlık mera alanının bilhassa 9 bin dekarlık kısmında bu yıl da mart ayından itibaren yeniden büyük çekirge istilası oldu.

Mayıs itibarıyla metrekarede 120 birey olmak üzere milyarın üzerinde çekirge, 9 bin dekarlık merayı işgal etti. 180 çoban ailesinin 6 binden fazla büyükbaş, 2 binden fazla küçükbaşı otlattığı merada, çekirgelerin tüm otları tüketmesi nedeniyle önemli sorun yaşanıyordu. Eynif Yaylası’ndaki çekirge istilasına karşı geçen yıllarda Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü’nce zirai ilaçlar kullanılan merada, bu ilaçların tüm doğal alana ve otlayan hayvanlara da ziyanlı olması nedeniyle bu sene Antalya Büyükşehir Belediyesi biyolojik çaba tekniği uyguladı.

2 BİN HİNDİ MERAYA SALINDI

Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Ziraî Hizmetler Daire Başkanlığı’nca 3 hafta evvel köylülere 2 bin genç birey hindi dağıtıldı. Hindileri 2 hafta müddetle kümeslerinde ahenk süreci için bekleten çoban aileleri, 1 hafta evvel çekirgelerin istila ettiği meraya saldı. ‘Hindi ordusu’, 1 haftada çekirge popülasyonunu yüzde 50’ye yakın azalttı.  

Yaylalarındaki çekirge istilasının büyük ziyanlar oluşturduğunu belirten Orman Mahallesi muhtarı Fikret Canbaş, “Sağ olsun, Büyükşehir Belediye Başkanı’mız Muhittin Böcek talebimiz üzerine bu hindileri bize 1 hafta içinde gönderdi. Şu anda Eynif meramızda çekirgelere karşı hindilerle uğraş ediyoruz. Hindilerin gelmesiyle çekirgelerin yüzde 50’si kayba uğradı. Yalnız bu yetersiz, Eynif merası çok büyük. Her sene bu türlü 2-3 bin, 5 bin hindiyle uğraş eder ve ilaç kullanılmaz ise bölge için daha âlâ olacağını düşünüyorum” dedi.

Meraya saldıkları hindilerin çekirgelerle beslenerek verdikleri gayretten mutlu olan çoban aileleri ise çekirgelerin merada hayvanlara ot bırakmadığını, hindilerin çekirgeyle uğraşta çok yararı olduğunu ve sayılarının azalmaya başladığını aktardı.

‘HİNDİLERİN ÇOK DÜZGÜN UĞRAŞ ETTİĞİNİ FARK ETTİK’

Büyükşehir Belediyesi Ar-Ge Şube Müdürü Deniz İlaslan Çürek, çekirgeyle gayrette kullanılan hindilerin, çoklu yararın sağlandığı bir proje olduğunu belirterek, “Burada çok önemli çekirge sorunu var, istilacı bir çeşit. Çok sayıda çıkış yapıp toprak altından şu vakitlerde meradaki otları tüketip hayvanlara ot bırakmıyorlar. Hindilerin bunlarla çok âlâ uğraş ettiğini araştırmalarımız sonucunda fark ettik. Üreticilere, çiftçilere hindi dağıtarak çekirgelerle uğraş etmelerini, biyolojik gayrete başlamalarını sağladık. Bugün de burada buna şahitlik ediyoruz. Çok hoş formda çekirgeleri topluyorlar” diye konuştu.

Çekirgelerin saf protein kaynağı ve hindiler için iyi besin olduğunu anlatan Çürek, “Hindiler bu çekirgelerle besleniyor. Hindiler büyüyünce de çiftçilerimize ekonomik kıymeti olacak. Çekirgelerin azalmasıyla meradaki otlar kurtulacak, çobanların küçükbaş ve büyükbaş hayvanlarına ot kalacak, otlayacak. Bölgede çekirgeyle çaba için orta ara ilaçlama yapılıyordu. Hem yetersiz kalabiliyordu hem ilaçlamanın çok azalması ve çekirgeyle biyolojik çabanın daha sağlıklı olduğunu düşünüyoruz ve bu taraflarıyla çoklu yararları olan bir proje. Ayrıyeten liderimiz Muhittin Böcek, yerelden kalkınmaya büyük ehemmiyet veriyor. Zira yerelden kalkınma, çiftçinin kalkınması, üretim çok kıymetli ve bedelli. Bu üretimlerin artması için takviyeler de değerli. Büyükşehir Belediyesi olarak çiftçimizin köylümüzün yanında olmaya devam edeceğiz” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.