DOLAR 20,0115 0.19%
EURO 21,3833 -0.24%
ALTIN
BITCOIN %
İstanbul
18°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Bakan Yanık, Hamidiye Tabyaları’da oluşturulan Çocuk Hakları Sokağını açtı
  • Gazete Deva
  • Gündem
  • Bakan Yanık, Hamidiye Tabyaları’da oluşturulan Çocuk Hakları Sokağını açtı

Bakan Yanık, Hamidiye Tabyaları’da oluşturulan Çocuk Hakları Sokağını açtı

ABONE OL
Haziran 12, 2022 16:59
Bakan Yanık, Hamidiye Tabyaları’da oluşturulan Çocuk Hakları Sokağını açtı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı bünyesindeki Anadolu Hamidiye Tabyalarında, Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı tarafından oluşturulan Çocuk Hakları Sokağının açılışı ve Çocuk Buluşması aktifliği, 12 Haziran Çocuk İşçiliğiyle Uğraş Gününde yapıldı. Merasime; Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, Aile ve Toplumsal Hizmetler Vilayet Müdürü Muhammet Mermer, Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Ferhat Yılmaz, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Lideri İsmail Kaşdemir ile çocuklar ve aileleri katıldı.

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Derya Yanık merasimde yaptığı konuşmada, “Çocuk Hakları Sokağı, çocukların ilgisine çok mazhar olacak. Bugün, büyük ve güçlü Türkiyenin doğuşuna şahitlik eden, bütün zorluklara karşı kale üzere duran şehrimiz Çanakkalemizde bir ortada olmanın memnunluğu içindeyiz. Çanakkaleyi geçilmez kılan tüm şehitlerimizi minnet ve şükranla yadetmek istiyorum. Ruhları şad, yerleri cennet olsun. Destanlara husus olan tarihi ve doğal güzellikleriyle görenleri büyüleyen Çanakkalemize 2021 yılında yeniden gurur verici bir yapıtımızın açılışı için gelmiştik. Üzerinden şimdi bir yıl geçmeden bu sefer çocuklarımız için bu hoş kentteyiz. Çanakkaleye layık özel bir projeyi hayata geçireceğiz” dedi.

‘ÇOCUKLARIMIZ GÖZ BEBEĞİMİZ’

Çocuk Hakları Sokağı’nın Çanakkalede, tabyaların bulunduğu yerde açılmasının bir tesadüf olmadığına dikkat çeken Bakan Yanık, “Biz her vakit geçmişten geleceğe uzanan bir köprüyü kurmanın maksadı taşıyoruz. Geçmişimizden, tarihimizden aldığımız güçle, şehitlerimizin maneviyatından aldığımız güçle geleceği kurma isteğinde olduğumuzu daima söyledik. Geleceği tabir eden çocukların işte bu tabyalarda Çocuk Hakları Sokağını kurmak, geçmiş ile geleceği tekrar birleştirmek dileğimizin o sürekliliği sağlamak tarihimizden aldığımız büyük birikimi geleceğe taşımak dileğimizin bir yansımadır. Çocuklarımız hem ailelerimizin hem de bizim göz bebeğimiz. Hayata merhaba diyen her çocuğun kulağına ezan okunur ve hoş bir isim verilir. O çocuk ailesine göz aydınlığı ve umut olur. Onların uygun yetişmeleri, ahlaklı, dürüst, yararlı ve çalışkan beşerler olarak hayata katılmaları, bizim en büyük zenginliğimizdir” dedi.

‘KİŞİLİK GELİŞİMLERİNİN GÜÇLENMESİNİ SAĞLAMAYI HEDEFLİYORUZ’

“Biz, bu zenginliği korumak ve çoğaltmak için daima çalışıyor, yeni siyasetler ve bakış açıları geliştiriyoruz diyen Bakan Yanık, şöyle devam etti::

Oluşturduğumuz Çocuk Müşavere Heyetimiz bu çalışmalarımızın bir eseri. Müşavere Heyetimizle, çocuklarımızın yüksek faydası için tekrar onların kelamlarına kulak veriyoruz. Bu maksat doğrultusunda iki gündür burada toplantılar gerçekleştiriyor, yeni periyoda dair yol haritalarımızı güncelliyorsunuz. Ülkemizin katıldığı BM Çocuk Haklarına Dair Kontrat gereği, Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı olarak 81 vilayetimizde Çocuk Hakları Vilayet Çocuk Komitelerini kurduk. Bu komitelerde çocukları ilgilendiren her mevzuda onların his ve niyetlerini dinliyor, görüşlerini alıyoruz. Kişilik gelişimlerinin ve kendilerini tabir etme hünerlerinin güçlenmesini sağlamayı hedefliyoruz. Bununla birlikte çocuğun bütün haklarının korunması ve hayat kaidelerinin güzelleştirilmesi çocuğa dair toplumsal siyasetlerimizin temelini oluşturmaktadır. Bakanlığımız çocuklara yönelik hizmet siyasetlerini, tekrar onların en üstün faydası doğrultusunda aile odaklı yaklaşım önceliğiyle belirlemektedir. Çocukların şefkat ve merhametle beslendikleri, inanç duyarak güç kazandıkları bir ortamda büyümelerini sağlamak, çocuk bakım ve müdafaa hizmetlerimizin temel prensibidir. Bu doğrultuda çocuklarımızın aileleri yanında desteklendiği, her türlü eğitim, sosyal-kültürel ve sportif faaliyetlere katılmaları için teşvik edildiği toplumsal ekonomik dayanak yani SED hizmetimizi sürdürmekteyiz. 2022 yılı itibariyle ailesinin yanında SED hizmetinden yararlanan çocuklarımız için yaklaşık 1 milyar 120 milyon üzere bir kaynak aktardık. Bunun yanında esirgeyici ailelerimizin yanında bulunan çocuklarımız için de yaklaşık 133 milyon 500 bin kaynak aktardık. Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı olarak çocuk refahı, çocuk muhafaza hizmetleri, hassas şartlar altındaki çocukların desteklenmesi, çocuk işçiliğinin ve erken yaşta evliliklerin önlenmesi mevzularında da birçok çalışma yapıyoruz. Bu çalışmalarımız, Türkiye’de Çocuk Haklarının Desteklenmesi, Özne Çocuk isimli yeni bir projeyle devam ediyor.  Bugünkü Çocuk Hakları Sokağımızın açılışı, bu projemizin de birinci aktifliği oluyor. Bugün, tıpkı vakitte 12 Haziran Çocuk Personelliği ile Çaba Günü. Çocuk haklarını müdafaanın çocuk işçiliğiyle gayret etmeyi gerekli kıldığını hatırlatmak için bu anıtsal sokağımızı bu özel günde açmayı manalı buluyoruz. Sokağımız, Çocuk Hakları alanında farkındalık oluşturmak ve çocuklarımızı bilinçlendirmek için çeşitli görseller ve çocukların farklı gelişim devirlerine uygun oyuncaklar kullanılarak hazırlandı. Devletimiz, çocukla ilgili her bahiste olduğu üzere, çocuk personelliği ile uğraş konusuna da özel bir kıymet ve dikkat göstermektedir.

1 MİLYON MİNİK YAVRUMUZA ANAOKULU/ANA SINIFI DAYANAĞI VERECEĞİZ

Bakan Yanık, “Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı olarak, ülkemizdeki bütün çocuklarımızın memnunluğu için muhtaçlığa nazaran kurumsal düzenlemelere gitmeye ve çocuklarımıza dayanak olmaya kararlıyız. Çocukların erken yaşta okulla buluşmaları için ana sınıfından başlayarak onları destekliyoruz. Bu yıl tam 1 milyon minik yavrumuza anaokulu/ana sınıfı takviyesi vereceğiz. Çocuklarımızın eğitimlerinin devamı için ilerleyen yıllarda da muhtaçlık duydukları her türlü katkıyı sağlayacağız. Ailesi yanında desteklenemeyecek çocuklarımızı bakım hizmetinden koruyucu- önleyici hizmetlere kadar farklı ihtiyaçlarını karşılamak üzere devlet himayesine alıyoruz. Toplumla iç içe, sağlıklı, huzurlu ve inançlı ortamlarda çocuklarımızın toplumsallaşmaları için hizmetlerimizi dönüştürüyoruz. Bu sebeple yurt tipi binaları barınma tipine dönüştürerek ortalama 5-6 çocuğumuzun bir ortada kaldığı apartman daireleri biçiminde konut tipine dönüştürdük. Mahalleliyle, apartman sakinleriyle sağlıklı alakaların geliştirildiği ortamlar oluşturmaya çalışıyoruz. Tekrar 81 vilayette Bakanlığımıza bağlı taşınabilir takımlarımızla, risk altındaki çocuklarımıza ulaşıyor, gereksinimleri olan temel hizmetlere yönlendirilmesini sağlıyoruz. Ayrıyeten eğitim çağında olduğu halde okula devam edemeyen çocukları eğitim-öğretim sürecine tekrar dahil ediyoruz. Örgün eğitim çağını tamamlamış çocuklarımızı ise mesleksel eğitim alanlarına yönlendiriyoruz. Bugünlerde Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğümüz koordinatörlüğünde bizleri heyecanlandıran yeni bir projenin hazırlıkları içerisindeyiz.” tabirlerini kullandı.

Konuşmaların akabinde Bakan Yanık ve beraberindeki protokol üyeleri tarafından kurdele kesilerek, ‘Çocuk Hakları Sokağı’nın açılışı yapıldı. Bakan ve beraberindekiler, Çocuk Hakları’nın yazılı olduğu panoların bulunduğu sokağı gezdi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.