DOLAR 20,7346 1.14%
EURO 22,1709 0.64%
ALTIN 1.313,251,98
BITCOIN %
İstanbul
22°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Bakan Yanık, BM’in EHİS 15. Taraf Devletler Konferansı’na katıldı

Bakan Yanık, BM’in EHİS 15. Taraf Devletler Konferansı’na katıldı

ABONE OL
Haziran 15, 2022 21:11
Bakan Yanık, BM’in EHİS 15. Taraf Devletler Konferansı’na katıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Video iletisinde Türkiye’nin Ulusal Beyanını paylaşan Yanık, şunları kaydetti:

“Covid-19 salgını hayatın her alanında değerli zorluklar yarattı ve engelli bireylerin en çok etkilenenler ortasında olduğunu biliyoruz. Türkiye, pandemiye karşın Engellilerin Haklarına Ait Kontrat ve 2030 gündemi çerçevesinde engelli bireyleri kapsayıcı bir yaklaşımla hem siyaset oluşturma hem de siyasetlerin uygulanması açısından kıymetli adımlar atmaya devam etti. Kimseyi geride bırakmayan bir toplum vizyonuyla hareket eden Türkiye, toplumsal kalkınmanın asli ögesi olarak her bireye öncelik vermektedir. Politikalarımızı ve hizmetlerimizi, insan haklarını temel alan bir yaklaşımla, engelli bireyleri kapsayıcı bir bakış açısıyla oluşturuyoruz. 2005 yılında çıkarılan Engelliler Hakkında Kanun, bu ideolojinin en kıymetli yansıması olan ana siyasetimizin temelini oluşturmaktadır. Engelli bireylerin iştiraki konusunda son yirmi yılda ulaştığımız düzey, gelecek için daha ileri bir noktayı hedeflememizde bize rehberlik etti. Bilhassa kapsayıcı bilgi ve irtibat ve teknolojilerin geliştirilmesinde, istihdam çeşitliliğinin artırılmasında ve engelli bireylerin haklarının ve bağımsız ömürlerinin korunmasını destekleyen insani acil durumların ele alınmasında değerli ilerleme kaydedilmiştir.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Aralık 2021’de 2030 yılına kadar tüm siyaset ve hizmetlerde bir yol haritası olacak “2030 Manisiz Vizyonu”nun açıklandığını hatırlatan Bakan Yanık, “Üst seviye bir siyaset evrakı olan ‘Engelsiz Vizyon’, engelliliği tüm siyaset, program ve hizmetlerde ana akım haline getirmek için bütüncül bir çerçeve oluşturmayı, engellilik konusunu daha görünür hale getirmeyi ve engelli bireylerin siyaset oluşturma ve uygulama süreçlerine iştirakini sağlamayı amaçlamaktadır. Manisiz Vizyon’un 3 yıllık hareket planı ile hayata geçirilmesi öngörülmektedir” sözlerini kullandı.

Bakan Yanık, iletisinin sonunda konferansın, pandemi sonrası yine yapılanma sürecinde engelli bireylerin haklarının korunması ve güçlendirilmesi konusunda global seviyede değerli görüşler ve katkılar sağlayacağına inandığını vurguladı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.