DOLAR 19,1083 0.1%
EURO 20,7072 0.41%
ALTIN 1.202,040,12
BITCOIN %
İstanbul

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Bakan Muş: Bu yıl ihracat hedefimiz 250 milyar dolar

Bakan Muş: Bu yıl ihracat hedefimiz 250 milyar dolar

ABONE OL
Haziran 16, 2022 21:16
Bakan Muş: Bu yıl ihracat hedefimiz 250 milyar dolar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye, Bangladeş, Endonezya, İran, Malezya, Mısır, Nijerya ve Pakistan’dan oluşan Gelişen Sekiz Ülke (D-8) Ekonomik İşbirliği Teşkilatı’nın 25’inci yıl dönümü kapsamında D-8 Teşkilatı ve TOBB iş birliğinde D-8 Yatırım Forumu gerçekleşti. İstanbul’da bir otelde düzenenlenen programa, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, D-8 Genel Sekreteri Büyükelçi Isiaka Abdulqadir Imam, Nijerya Dışişleri Bakanı Zubairu Dada, Pakistan Yatırım Şurası Federal Bakanı Chaudhry Salik Hussain, TOBB Lideri Rifat Hisarcıklıoğlu, ülkelerin büyükelçileri ve temsilcileri katıldı.

Programda konuşan Ticaret Bakanı Mehmet Muş “1 milyarı aşkın nüfusu 4 trilyon dolar seviyesindeki ekonomik büyüsüyle D-8 ülkeleri muazzam bir ekonomik potansiyeli barındırmakta. Bununla birlikte kuruluşundan bu yana geçen 25 sene içerisinde D-8 olarak sahip olduğumuz bu potansiyeli şimdi tam manasıyla maalesef kullanamadık. 2021 yılı itibariyle D-8 ülkelerinin Türkiye’nin dış ticaret hacmindeki hissesi sırf yüzde 5 civarındadır. Tekrar 2002’den bu yana ülkemize direkt yabancı yatırım girişi 242 milyar dolar seviyesinde gerçekleşmişken birebir periyotta D-8 ülkelerinden Türkiye’ye yapılan toplam yatırım yalnızca 1,1 milyar dolar seviyesindedir. Tıpkı devir itibariyle ülkemizin D-8 ülkelerindeki direkt yatırımları 716 milyon dolar ölçüsüne gelmiştir. Hasebiyle ticaret, yatırımlar ve tedarik zincirleri bağlamında bütünleşme seviyemizin istek edilenin epeyce aşağısında olduğunu görüyoruz. Sahip olduğumuz potansiyeli en faal halde kullanacak düzenekleri devreye almak ulusal ve bölgesel seviyede kalkınma gayretlerimizin ivme kazanması konusunda epeyce değer arz ediyor. Pahalı konuklar hepinizin malumu olduğu üzere zorlukları yaşanan devirden geçiyor dünyamız. Bir tarafta pandemi esnasında ve sonrasında yaşanan tedarik bozulmalar öbür taraftan Ukrayna topraklarındaki, global neden olmakta ve büyümenin önünde önemli bir baskı oluşturmaktadır. Bu fırtınalı periyotta dahi Türkiye stratejik pozisyonu, sağlam ekonomik temelleri ve bilimsel altyapısı ve nitelikli insan kaynağı sayesinde ekonomik büyümesini sürdürmekte ve global iktisat için inançlı liman olma vasfını korumaktadır.”

Bakan Muş “2021 yılını, yüzde 11’lik büyüme oranıyla kapatan Türkiye, bu yılın birinci çeyreğinde ise yüzde 7,3’lük bir büyüme yakalamıştır. Böylesi bir konjonktürde yakalanan bu büyüme oranlarının Türk iktisadının ileriye dönük potansiyelini de ortaya koyması açısından değerli bir gösterge olduğunu düşünüyorum. Ayrıyeten birinci çeyrekte yakaladığımız bu büyümenin yaklaşık yarısını net ihracattan geldiğini bilhassa vurgulamak isterim. Bu açıdan ihracatın Türk iktisadının lokomotifi olmayı sürdürdüğünü görüyoruz. Türkiye olarak geçen 225 milyar dolarlık mal ihracatı gerçekleştirdik. Bu yılki amacımız ise 250 milyar dolar ve üstü. Bu maksat doğrultusunda emin adımlarla yürüyoruz. Memleketler arası pazarlara her manada entegre olmayı başarmış bir ülke olarak ihracatın artan ve çeşitlenen üretim, olduğu kadar yatırım, istihdam ve tüm ülke sathına yayılan refah artışı demek olduğunun şuurundayız. Bu vesileyle sizleri global tedarik zincirlerinin tekrar oluştuğu ve ülkemizin cazibe merkezi pozisyonunu pekiştirdiği bir devirde ortak iş birliği teşebbüsleri için Türkiye’deki fırsatları değerlendirmeye davet ediyorum. D-8 üyeleri olarak bölgesel manada çok uluslu şirketlerimizin global paha zincirleri yoluyla daha fazla bütünleşmeleri, birlik içindeki ekonomik büyümeyi canlandırmak ismine hayati değere sahiptir. Bilhassa uzun vadede sağlam bir ekonomik büyüme kaynağı olan direkt yabancı sermaye yatırımları bir yandan teknoloji transferine imkan sunarak bilgi ve deneyimin yayılmasını teşvik ederken öteki yandan verimlilik ve kapasite artışına katkı sunabilecek en tesirli araçlardan biri haline gelmiştir. Türkiye bugüne kadar olduğu üzere bundan sonra da D-8 Teşkilatına güçlü dayanağını sürdürecektir. Bu manada ülkemizin üye devletler ile her alanda iş birliğini arttırmaya hazır olduğunu. Bir defa daha tabir etmek isterim” tabirlerini kullandı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.