DOLAR 23,5006 1.68%
EURO 25,3862 1.25%
ALTIN 1.484,391,60
BITCOIN 6224070,77%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Bakan Karaismailoğlu: “Piyasaya yerli ve milli 5G ürün arz edeceğiz”
  • Gazete Deva
  • Ekonomi
  • Bakan Karaismailoğlu: “Piyasaya yerli ve milli 5G ürün arz edeceğiz”

Bakan Karaismailoğlu: “Piyasaya yerli ve milli 5G ürün arz edeceğiz”

ABONE OL
Haziran 23, 2022 23:27
Bakan Karaismailoğlu: “Piyasaya yerli ve milli 5G ürün arz edeceğiz”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Haberleşme Teknolojileri Kümelenmesi 5G Faz 2 Bilgilendirme Toplantısı sonrası yaptığı açıklamada yerli ve ulusal eserler kullanılarak oluşturulan uçtan uca 5G şebekesi üzerinden 5G arama ve data transferi senaryolarının test edildiğini söyledi.

Bakan Karaismailoğlu, 5G’nin ulusal güvenlik açısından son derece kıymetli olduğunun farkında olduklarını, bu nedenle ulusallık oranını hayli önemsediklerini tabir etti. Bilgiyi üretmeden, üretilen bilgiyi bir esere dönüştürmeden ve bu eseri dünyaya pazarlayamadan ne gelişmenin ne de kalkınmanın mümkün olmadığını söyleyen Bakan Karaismailoğlu, “Başka ülkelerin teknolojilerini kullanmak, artık ülke kaynakları ve çıkarları açısından sürdürülebilir değil. Altyapı projelerinden tüm dünyaya mühendislik ihraç eden pozisyona ulaşan bizler, tıpkı başarıyı haberleşme alanında da elde etmek için dur durak bilmiyoruz. Bu çalışmalarımızda bilgi teknolojileri dalımızın geleceğini üç başlık altında ele alıyoruz; yerli üretim, yüksek teknoloji ve global marka. Bilişim kesimini bu üç fazda muvaffakiyete ulaştırabilirsek Türkiye, hem cari açığını kapatmada hem de ihracatta büyük bir aralık kat edecek. Elektronik haberleşme bölümünde ‘yerli ve ulusal üretim ekosistemi’ geliştirmek için 2017 yılında Bakanlığımız ve Bilgi Teknolojileri ve İrtibat Kurumu uyumunda Haberleşme Teknolojileri Kümelenmesi’ni kurduk. O günden beri daima geliştirdiğimiz Haberleşme Teknolojileri Kümelenmesi bugün 160’tan fazla firmayı ve 8 binden fazla çalışanı bünyesinde barındıran büyük bir tertibe dönüştü. Haberleşme Teknolojileri Kümelenmesi yerli üretim ekosistemi için değerli bir duruma ulaştı” sözlerini kullandı.

“Yerli ve ulusal 5G baz istasyonları üzerinden çeşitli demo gösterimleri yapıldı”

Bilişimle ilgili her türlü yatırımı stratejik olarak hayata geçirmeye devam ettiklerinin altını çizen Bakan Karaismailoğlu, “Özellikle 5G teknolojilerinin geliştirilmesi, hükümetimizce en üst seviyede sahiplenildi. Bu kapsamda HTK üyesi firmalarımız ile Uçtan Uca Yerli ve Ulusal 5G Haberleşme Şebekesi Projesi’ni geliştirdik. Cumhurbaşkanımızın başlattığı yerli ve ulusal üretim çalışmalarının en kıymetli ayaklarından biri ülkemizin en kıymetli teknoloji firmalarının misyon aldığı projemizin birinci fazı Mart 2021’de tamamlandı. Uçtan Uca Yerli ve Ulusal 5G Haberleşme Şebekesi Projesi ile 5G baz istasyonları, 5G çekirdek şebeke, 5G şebeke idare ve operasyonel yazılımları ve 5G sanallaştırma platformu üzere 5G teknolojisine özel, kritik şebeke donanım ve yazılımları geliştirildi. Yerli ve ulusal eserler kullanılarak oluşturulan uçtan uca 5G şebekesi üzerinden ticari 5G telefonlar aracılığıyla çeşitli 5G arama ve bilgi transferi senaryoları test edildi. Mevcut ticari 4.5G taşınabilir şebekelere bağlanabilen yerli ve ulusal 5G baz istasyonları üzerinden çeşitli demo gösterimleri yapıldı. Projemizde değerli misyonları yürüten 10 firmanın bir ortaya gelerek Küresel Telekom ve Entegre Teknolojiler AŞ şirketini kurmaları bu kapsamdaki bedelli sonuçlardan biri oldu. Bu şirket, proje kapsamında geliştirilen eserlerin ticarileştirilmesi ve markalaşma faaliyetlerinin tek elden yürütmesinin yanı sıra kesimdeki iş birliğini, güç birliğini de temsil ediyor. Küresel Telekom ve Entegre Teknolojiler AŞ ile bir Türk firmasının telekomünikasyon alanında Ericsson, Huawei, Nokia üzere firmalar ile global ölçekte rekabet etmesini amaçlıyoruz” diye konuştu.

“Piyasaya yerli ve ulusal 5G eser arz edeceğiz”

Piyasada rekabet edebilecek 5G eserleri üreteceklerini belirten Karaismailoğlu, “Uçtan Uca Yerli ve Ulusal 5G Haberleşme Şebekesi Projesi’nin sonraki fazlarında az evvel saydığım eserlerin daha yüksek kapasiteli ve gelişmiş versiyonlarını üreteceğiz. Örneğin 5G baz istasyonu için birinci fazda 8 katmanlı radyo ünitesi geliştirilmiş iken sonraki fazlarda 64 katmanlı radyo eserleri geliştireceğiz. Böylelikle, piyasada bulunan yabancı tedarikçilerin eserlerine muadil olarak piyasaya, yerli ve ulusal 5G eser arz edeceğiz” dedi.

“5G’ye azami ölçüde yerli ve ulusal şebeke eserlerini kullanarak geçeceğiz”

5G teknolojisine geçerken yerlilik ve ulusallık unsurlarına azami derecede ihtimam göstereceklerini söyleyen Karaismailoğlu şu tabirlere yer verdi: “Uçtan Uca Yerli ve Ulusal 5G Haberleşme Şebekesi Projesi’nin sonraki fazlarını desteklemesine yönelik çalışmalara devam ediyoruz. Ülkemizde 5G’ye azami ölçüde yerli ve ulusal şebeke eserlerini kullanarak geçeceğiz. Bunun yerli ve ulusal eserlerimizle yapılabilmesi için üretici firmalarımıza değerli misyonlar düşüyor. Öte yandan, 5G’ye geçişin başarılı olabilmesi için kullanıcı terminali tarafından da gerekli dönüşüm sağlanmalıdır. Bunu da yakından takip ediyoruz.”

“5G’yi ülkemizin ulusal güvenliği açısından da öncelikli hususlar ortasında görüyoruz”

5G’nin ulusal güvenlik açısından da ehemmiyetinin yüksek olduğunu söz eden Karaismailoğlu, “5G’yi yalnızca bir bağlantı teknolojisi olarak değil, ülkemizin ulusal güvenliği açısından da öncelikli hususlar ortasında görüyoruz. Bakanlığımız, 4.5G ihalesinde belirlediğimiz ‘yerlilik yükümlülükleri’ ile kesime yönelik değerli bir vizyon çizmiştir. 4.5G’nin birinci yatırım devrinde yüzde 1 olan yerlilik oranının 2020-2021 yatırım periyodu prestijiyle yüzde 33’leri geçtiğini görüyoruz. Lakin bu oranı kâfi bulmuyoruz, öncelikle yüzde 45’lik yerlilik maksadının işletmecilerce yerine getirilmesini bekliyoruz. 5G ve ötesi teknolojilere yönelik kritik bileşenlerin ulusallaştırılması de temel önceliğimizdir. 5G’ye giden yolda yerli ve ulusal üretim ekosistemini desteklemeye ve müdafaaya yönelik değerli adımları attık. Bundan sonra da kesim paydaşlarımızın görüşlerini de alarak en uygun tahlilleri geliştirmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

“2053 yılına kadar 198 milyar dolarlık ulaşım ve haberleşme yatırımları yapmayı hedefliyoruz”

Bakanlık olarak Türkiye’nin geleceğine yatırım yapmaya devam edeceklerini söyleyen Karaismailoğlu şu tabirleri kaydetti:
“Son 20 yılda ülkemizin ulaşım ve haberleşme altyapısına 172 milyar doların üzerinde yatırım yaptık. Yatırımlarımızla ulusal gerimize 520 milyar dolardan fazla katkı sunduk. 2053 yılına kadar 198 milyar dolarlık ulaşım ve haberleşme yatırımları yapmayı hedefliyoruz. Bugünden 2053 yılına kadar gerçekleştireceğimiz toplam 198 milyar dolarlık ulaştırma ve haberleşme yatırımıyla üretime 2 trilyon dolar, ulusal gelire de 1 trilyon dolar katkı sağlayacağız. Bakanlık olarak ülke menfaatlerimizi gözeterek hem ulaşım hem de bağlantı kesimlerinin gelişmesi için gereken her türlü çalışmanın gereğini yapmaya devam edeceğiz.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.