DOLAR 19,1170 0.14%
EURO 20,7339 0.53%
ALTIN 1.210,320,81
BITCOIN 513905-0,61%
İstanbul

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Bakan Bozdağ’dan hakim ve savcılara ‘sosyal medya’ uyarısı

Bakan Bozdağ’dan hakim ve savcılara ‘sosyal medya’ uyarısı

ABONE OL
Haziran 16, 2022 23:16
Bakan Bozdağ’dan hakim ve savcılara ‘sosyal medya’ uyarısı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Adalet Bakanı Bozdağ, Yargıçlar ve Savcılar Şurası Konferans Salonu’nda düzenlenen isimli yargı yargıçları ve cumhuriyet savcılarının kura merasimine katıldı.

Bakan Bozdağ, hakim ve savcıların misyonunun büyük pahaya hizmet etmek olduğunu belirterek, “İşin doğrusu hakkı hak edene vermek. Bunlar hakikaten tabiri kolay üzere olan kavramlar olsa bile uygulaması en güç olan işlerdir. Burada size yol gösterecek olan şey sizin sahip olduğunuz vasıflardır. Bizim bilmek, öğrenmek ve bunu her türlü kararlarımıza yansıtmak ana görevimizdir. Eksiklerimizi görüp tamamlamaktan asla çekinmeyelim. Adalet mülkün temelidir, adalet Allah’ın kainata koyduğu ölçüdür. Adalet savcının ya da hakimin ihsanı değildir; zira adalet hakimin vazifesidir, ihsan yapmıyoruz biz, herkese hak ettiğini veriyoruz. Buyruklara uyanlar şayet adalet dağıtırken ikramda bulunduğunu düşünüyorsa o asla adil bir hakim de adil bir savcı da olamaz. Zira adalet ile hak ile hükmetmek bizim görevimizdir. Biz görev yapıyoruz, kimseye ihsan yapmıyoruz. Adalet ile hükmetmek bizi biz yapan kıymetlerimize uygun davranmak demektir birebir zamanda” dedi.

‘ANAYASA VİCDANI BAŞIBOŞ BIRAKMIYOR’

Bakan Bozdağ, yargı vazifesi yapanların büyük takdir hakkı kullandıklarına vurgu yaparak, “Şunu unutmamak lazım; takdir hakkı keyfilik hakkı değildir. Şayet biz takdir hakkını keyfimize nazaran kullanırsak o vakit hakim de savcı da olsak verdiğimiz karar adalete, hakka değil zulme hizmet eder. Takdir hakkımızı anayasa 138, nasıl kullanacağımızı çok net tanım eder. Anayasaya, kanuna, hukuka uygun olarak bir vicdani kanaat ile biz takdir hakkımızı kullanabiliriz. Biz ‘Vicdanıma nazaran karar verdim’ dediğimizde vicdan bizi hakikat noktaya götürmeyebilir. Anayasa, vicdanı başıboş bırakmıyor. ‘Vicdanım bana bu türlü söylüyor, benim kararım bu’ dersek haksızlığın büyüğünü bizden adalet bekleyenlere karşı yapmış oluruz. Vicdanımızı hukuka bağlı yönettiğimizde kararlarımızdaki isabet oranı artar. Vicdanımızın yalnızca hür olması yetmez birebir vakitte vicdanımızın kanun, hukuk ve kanun ile bağlı olması kuraldır. Vicdanı ve akıllarını kiraya verenler cübbeleri hakim ve savcı cübbesi de olsa asla hakim ve savcı vasfını özde taşıyamazlar. Ben genç kardeşlerime diyorum ki vicdanınız sizin üzere hür olsun, aklınız hür olsun, hiçbir ideolojinin buyruğuna vicdanınızı ve aklınızı tahsis etmeyin, aksi takdirde hürriyetinizi kaybedersiniz. Bizim vicdanımızın bağlı olduğu yer Anayasa, yasa ve hukuka sadakat ve ona bağlılık ile hareket etmektir” diye konuştu.

‘BAĞIMSIZ VE TARAFSIZ OLMAMIZ İCAP EDER’

Bakan Bozdağ, Türkiye’nin FETÖ yüzünden büyük bedel ödediğini söyleyerek, “Yargı da aziz milletimiz de ödedi. Bütün hakim ve savcılarımızın milletimize ve devletimize yeni bedeller ödetmesine müsaade vermemesi asli görevlerindendir. Hepimizin bir dünya, siyasi görüşü var. Temel bağımsızlık bize ilişkin olan görüşlere, ideolojilere karşı da aklımız ile hareket edip, kanunlara sadakatten ayrılmadan dimdik durabilmektir. Kendi sahip olduklarınıza karşı dimdik duramazsanız diğerlerine karşı da dimdik duramazsınız. Hakim ve savcılarımızın sahip olduğu kendi dünya görüşlerine karşı da kendilerini muhafazası, kararlarında olaylara bakışlarını yansıtmaması gerekir. Bu bağımsızlık ve tarafsızlık konusu üzerinde daha çok durmakta yarar var. Medyaya karşı bağımsız, tarafsız, siyasete karşı bağımsız, tarafsız, bölgeciliğe karşı bağımsız, tarafsız, inançlara karşı bağımsız, tarafsız, bizim kararlarımızı olumsuz etkileyecek her şeye karşı bağımsız ve tarafsız olmamız icabet eder. Bir hakim ve savcının huzurunda yargılama sırasında ya da odasında güçlüler ile zayıflar eşit muamele görmüyorsa orada hakim, savcı, adalet yok demektir. Buna müsaade vermeyin” dedi.

‘VATANDAŞI DİNLEMEK SİZİ ZAYIF YAPMAZ’

Bozdağ, vakit zaman pek çok şikayet geldiğini kaydederek, “Bazen halkla bağlantıları ya çok abartıyoruz ya da çok daraltıyoruz. ‘Hiç kimseyle görüşmeyeyim; bana laf, kelam gelmesin, kapım kapalı’. Hatta kapısına ‘avukat ile görüşme yapılmaz’ diye bir meslektaş yazı asmış. Bu abartının alasıdır. Hakim, savcı kendinden adalet beklenen, ümitsizliğe düşenin imdadına koşacak diye baktığı yer. Vatandaş size geldiği vakit adaletin kapısına geldiğini düşünüyor. Gelen vatandaşı dinlemek sizi taraf yapmaz, tarafsızlığınıza gölge düşürmez. Dinlersiniz; lakin huzurunuzda eşit dinlersiniz. Kulaklarını, kapılarını adalet talep edenlere kapatanlar yargıya en büyük berbatlığı yaparlar. Siz dürüst olduktan sonra kiminle görüşürseniz görüşün size rastgele bir ziyan vermez, veremez” diye konuştu.

‘EKSİK BELGEYİ GERİ GÖNDERİN’

Bakan Bozdağ, adaletin gecikmemesi gerektiğini lisana getirerek, “Geciken adalet, adalet bekleyenleri asla şad etmez. Ne kadar kararınız gerçek olursa olsun o karar şayet geç çıkmışsa siz kararı bekleyenleri keyifli edemezsiniz. O denli vakit oluyor kararın çabucak çıkması lazım. Kanıtlar tam toplanmadan bir savcı iddianame düzenlerse o vakit iddianameye muhatap mahkeme eksik kanıtlı iddianameyi kabul ederse işin içinden çıkamaz. Ben emniyet mensupları ile bir ortaya geldiğimde de söyledim; savcının huzuruna gelen evrakta eksik evrak varsa getirenin önüne belgeyi koyacaksınız, ‘Tamamla belgeyi o denli getir’ diyeceksiniz. Hakimsiniz, mahkeme liderisiniz, önünüze iddianame geldi baktınız eksik, hiç gözünün yaşına bakmayın, iade edin, tamamlasın getirsin. O vakit 2 duruşmada işiniz biter. Evrak eksik getirildi; ‘Ben açayım da mahkeme karar versin’ dediğinizde haksızlıklara kendiniz vesile olmuş olursunuz. Yargılamayı hızlandıracak, adaleti vaktinde tecelli ettirecek en kıymetli konulardan biri bu” dedi.

‘SOSYAL MEDYA’ UYARISI

Bakan Bozdağ, toplumsal medya ile sağlanan adalete ait, “Sosyal medya mahkemeleri çıktı. Toplumsal medya; savcının misyonunu hakimin vazifesini yapıyor. Toplumsal medya mahkemeleri mahkum ediyor, biz onları takip ediyoruz. O vakit biz neden varız? Biz herkesten evvel olacağız. Elimizde devletin verdiği imkanlar var. Toplumsal medya ile ilgili bir tavsiyem; toplumsal medyayı kullanan hakim ve savcılarımız milletin gözündeki saygınlığa sahiden zede veriyorlar. Ne kadar ‘Tarafsızım’ dese bile bir şey yazıyorsunuz birileri rahatsız oluyor. Ben siyasetçi olmasam hiç toplumsal medya kullanmam. ‘Kullanmayın’ demiyorum; fakat kesinlikle dikkat edin, mecbur değilseniz kullanmayın; ancak ‘ihtiyacım var, kullanacağım’ diyorsanız ona nazaran kullanın. Mümkün mertebe bizim konuştuğumuz yerin kararlarımız olduğunu unutmadan, konuşma gereksinimimizi süper karar münasebetleri yazarak orada söyleyelim. Toplumsal medya sizin için de büyük bir ziyana, meşakkate yol açabilir. Bu bahse hakim ve savcılarımızın bilhassa dikkat etmelerini istirham ediyorum. Danıştay’a seçtiğimiz değerli üyelerimiz var, onlar da mazbatalarını alacaklar” dedi.

Konuşmaların akabinde, 1 Haziran’da Danıştay üyeliğine seçilenler mazbatalarını aldı, kura çekimi yapıldı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.