DOLAR 19,1184 0.14%
EURO 20,7419 0.55%
ALTIN 1.211,610,92
BITCOIN 515944-0,43%
İstanbul

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Bakan Bilgin’den memur ve emekli maaş zamlarıyla ilgili açıklama
  • Gazete Deva
  • Ekonomi
  • Bakan Bilgin’den memur ve emekli maaş zamlarıyla ilgili açıklama

Bakan Bilgin’den memur ve emekli maaş zamlarıyla ilgili açıklama

ABONE OL
Temmuz 4, 2022 23:55
Bakan Bilgin’den memur ve emekli maaş zamlarıyla ilgili açıklama
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım enflasyon sayılarının varsayımlarının üzerinde geldiğini belirterek, “Enflasyon, varsayımlarımızı zorlayarak yüksek çıktı. Bu kadar artış beklemiyorduk. Bunda güç bölümünün tesiri fazla.” dedi.

“DEVLET 90 MİLYAR LİRA ALACAĞINDAN VAZGEÇTİ”

Bakan Alım maaş artırımıyla ilgili ise şu sözleri kullandı: “Memur ve memur emeklisine yüzde 42 seviyesinde bir artırım oranını gerçekleştireceğiz. Devlet 90 milyar lira alacağından vazgeçti. Çalışanları için vazgeçti. Devlet elini taşın altına ziyadesiyle koydu. Tüm kamu çalışanları bu artıştan (memur zammı) istifade edecek. Türk devleti çalışanlarını ve emeklilerini müdafaa şuuruyla hareket etmekte ve bu türlü davranmaktadır.”

ASGARİ FİYATTA ARTIŞ BEKLENTİLERİ KARŞILADI MI?

Önce şunun altını çizmek lazım. Yıl başında verilen yüzde 50’lik artırım o vakit enflasyon çok daha düşük 36 civarında olduğu sırada verilmiştir. Biz bu yılı yüzde 50 ile kapatırız diye düşünüyorduk.

Diyorlar ki 6 aylık enflasyon yüzde 42 neden yüzde 30 artırım verildi. 6 aylık enflasyon yüzde 42, yüzde 39 artırım 6 aylık için değil yıllığı tamamlamak için orta bir artırım olarak verildi. Yüzde 50 yıl için verilmişti. Aslında fazla verilmişti, enflasyon onu eritmeye başlayınca yıllık olarak onu destekleyen aritmetik olarak yüzde 80 artırım verildi. 1 yıl evvel kümülatif olarak baktığımızda yüzde 94 artırım verildi. Çalışanlara verilen artırım memurlara verilen artırımdan az değildir.

Aradaki fark nedir biz çalışanlara verdiğimiz artırımı eksik bularak orta bir artırımla yıl sonuna kadar tamamladı. İkinci bir sorun çok konuşulunca yanlış zannediliyor. 6 bin lira açlık hududu var neden 5.5 bin lira verdin. Memur konfederasyonları da dahil kendilerine nazaran açlık hududunu belirliyor. Bunlar bilimsel olarak yapılmış çalışmalar değildir.

SATIN ALMA GÜCÜ PARİTESİ!

Almanya’da 1200 euro ortalaması taban fiyatın, kiralar ne kadar? Bin euroya AB ülkelerinde kiralık konut bulabilir misiniz? Bir oda, dün bizim bir arkadaşımızın çocuğu gitti ortak paylaştığı bir alan ancak birer odayı 1500 euroya kiraladılar. Neden bahsediyorsunuz? Bu bize satın alma gücü üzere bir kavramı getiriyor.

Satın alma gücü paritesi dediğimiz şey budur. Biz bunları yaparak değerlendirdik. Memleketler arası kuruluşların hesaplarına nazaran Tükriye2de açlık hududu 3600 lira ile 4000 lira ortasındadır. Yoksulluk hududu da bu bahsettiğim kuruluşların hesaplamalarına nazaran benim geçtiğimiz günlerde baktığım sayılar 9 bin liraydı. 1 ailenin geliri 9 bin liranın altındaysa 3600’ün altındaysa bu sayıları ciddiye alabiliriz.

Bu 6 bin lira yoksulluk sonu çeşitli sendikaların araştırmalarıdır. Bunları da anlamsız bulmuyorum. Onlar da kamuoyunda pazarlık yapmak için fiyatlarını artırıyorlar. Bu da onlar açısından manalıdır. Yoksulluk sonunu 20 bin lira demişler bu komik oluyor. Yoksulluk sonu 20 bin lira ise Türkiye’de herkes fakirdir.

Türkiye 5500 lira taban fiyatı tayin ederken birçok toplu mukavelenin üzerinde bir minimum fiyatı belirlemiştir. Ülkemizin çeşitli yerlerinde atölyelerde sevinçle karşılanmıştır.

Biz hükümet olarak biraz evvel 90 milyar lira üzerinde parayı omuzladı. Fakat diğer bir şey daha yaptı. 6 milyar civarında patrona dayanak verdi. Daha evvel 75 lira dayanak vardı. Bu sene onu 100 liraya çıkardık. Onu da hesaba kattığımızda 100 milyar takviye verdiğimiz söyleyebilirim. Bunu çalışanlarımız için yaptık.

ARALIK AYINDA NE OLACAK DENİLİYOR?

Bizim iddiamız yapılan hesaplamalar, bugün tepeyi buldu lakin bundan sonra enflasyonun denetim altına alındığını sayın bakan söyledi. Aralık ayından itibaren enflasyonun inişe geçeceğini Türkiye’nin daha düzgün yere geleceğini söyledi. Diyelim ki aksisi olduğu çalışanlarımızı koruyacak ek müdahaleler yapacağız.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.