DOLAR %
EURO %
ALTIN 1.202,270,14
BITCOIN %
İstanbul

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Avusturya ile ortak mekanizma kuruluyor

Avusturya ile ortak mekanizma kuruluyor

ABONE OL
Temmuz 5, 2022 02:31
Avusturya ile ortak mekanizma kuruluyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye ile Avusturya ortasında terör, göç ve güvenlik bahislerinin öne çıktığı heyetlararası görüşmeler; Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Avusturya Dışişleri Bakanı Alexander Schallenberg, Avusturya İçişleri Bakanı Gerhard Karner başkanlığında yapıldı. Dışişleri Bakanlığı’nda gerçekleştirilen ortak toplantının konut sahipliğini Çavuşoğlu yaptı. Dört bakan, görüşmelerin akabinde ortak basın toplantısı düzenledi. Çavuşoğlu, “Ekonomik münasebetlere baktığımız vakit geçen sene ikili ticaret hacmi yüzde 30 artış gösterdi. Bu sene birinci 5 ayın sayılarına baktık. Tekrar artış devam ediyor. 3,5 milyar doları geçeceğiz. Gelecek sene için 5 milyar dolarlık bir amaç koymamız, gerçekçi bir yaklaşım olacaktır” dedi.

Sınır aşan suçlar

İçişleri Bakanı Soylu, Türkiye ve Avusturya ortasında bir ortak sistem kurduklarını belirterek, şunları söyledi:

“Sayın bakanlarımızın da şahitliğinde Türkiye ve Avusturya ortasında, İngiltere’yle, Almanya’yla ve birçok ülkeyle çok başarılı olarak yürüttüğümüz bir ortak düzenek kurma kararı aldık. Bunun Avusturya ve Türkiye’nin gerek güvenlik, gerek terörle gayret, gerek uyuşturucuyla gayret, gerek kaçak göçle gayret ve başka göçle çaba, gerek mali kabahatlerle, gerek bilişim hatalarıyla, gerekse sanal kumar dahil olmak üzere birçok hudut aşan kabahatlerle gayrette değerli bir adım olduğunu kıymetlendirmek isterim. İnanıyorum ki bu sistem Avusturya’yla Türkiye ortasındaki güvenlik alanında hem yeni iş birliklerinin hem yeni pencerelerin hem de yeni adımların atılmasına vesile olacaktır.”

İşlemeyen mutabakat

“18 Mart mutabakatının görünürde olduğu ve şu anda işlemediği apaçık ortadadır” diyen Soylu “18 Mart mutabakatının yükünün Türkiye’nin üzerinde olduğu da apaçık ortadadır. Muhataplarımıza da bunu izah etmeye çalışıyoruz. Türkiye son 5 yılda 2 milyon 700 bin civarında kaçak göçmenin Türkiye’ye girişini engelledi. Birebir vakitte 1 milyon 300 bin kaçak göçmen yakaladı. 3.7 milyon Suriyeli var, 300 bini aşkın çeşitli uyruklardan mülteci ve sığınmacı var. 1 milyon 200 bin civarında da ikametli var. Toplamda yaklaşık 5 milyon 500 bin. 5 yılda deniz ve kara dahili olmak üzere Avrupa’ya geçen toplam sayı 700 bin, bizim kendi ülkelerine gönderdiğimiz de 400 bin” sözlerini kullandı.

Türkiye’nin rolü

Avusturya Dışişleri Bakanı Alexander Schallenberg de, toplantı için düzenlenen formatın değerli olduğunu söyledi.

İki ülkenin hem dış hem iç siyasetlerinin gündemde olduğunu aktaran Schallenberg, “Özellikle göç konusunda baktığımız vakit, Türkiye çok büyük bir sorumluluk ve yük üstlenmiş bulunmakta. 2015 ve 2016 yılında yaptığımız yanılgıları tekrarlamak istemiyoruz. Bu her iki tarafın çıkarı için de kelam konusu. Rus atak savaşıyla ilgili olarak da Türkiye çok istikrarlı ve çok değerli rol üstleniyor” dedi.

Avusturya İçişleri Bakanı Gerhard Karner de “Avusturya, AB içinde yasa dışı göçten en fazla etkilenen 2’nci ülke. Natürel ki Türkiye’den farklı olsa da bizim ülkemiz için büyük bir zorluk kelam konusu. Bilhassa bu alanda da iş birliğimizi geliştirmek istiyoruz” diye konuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.