DOLAR 20,9783 0.73%
EURO 22,5975 -0.26%
ALTIN 1.312,07-0,73
BITCOIN 5727900,59%
İstanbul
21°

PARÇALI BULUTLU

03:30

İMSAK'A KALAN SÜRE

Atatürk ve İstiklal Yolu Yürüyüşü, Bakan Kasapoğlu’nun katılımıyla sona erdi
  • Gazete Deva
  • Gündem
  • Atatürk ve İstiklal Yolu Yürüyüşü, Bakan Kasapoğlu’nun katılımıyla sona erdi

Atatürk ve İstiklal Yolu Yürüyüşü, Bakan Kasapoğlu’nun katılımıyla sona erdi

ABONE OL
Haziran 12, 2022 19:17
Atatürk ve İstiklal Yolu Yürüyüşü, Bakan Kasapoğlu’nun katılımıyla sona erdi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İnebolu Türk Ocakları önünde 9 Haziran İnebolu Onur ve Kahramanlık Günü’nün 101. yıl dönümü kutlamalarının akabinde başlayan Atatürk ve İstiklal Yolu Yürüyüşü sona erdi. 4 gün boyunca şiddetli yollardan geçerek 95 kilometrelik İnebolu-Kastamonu ortasındaki İstiklal Yolu’nun yürüyen yürüyüşçüler, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Vali Avni Çakır, Kastamonu Milletvekili Metin Çelik, Belediye Lider Vekili Mehmet Yurt, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal, Kastamonu Vilayet Jandarma Kumandanı Albay Mücahit Avkıran, Devrekani Belediye Lideri Engin Altıkulaç ile vatandaşlar tarafından Kışla Parkı girişinde karşılandı. Burada yürüyüşçülere Nevşehir Jandarma At ve Köpek Eğitim Merkezi Komutanlığı (JAKEM), Kastamonu Jandarma Komando Eğitim Alay Komutanlığı, Jandarma ve Kıyı Güvenlik Akademisi öğrencileri ile Kastamonu Vilayet Jandarma Komutanlığına bağlı jandarma timleri de eşlik etti. Komandoların yürüyüş sırasında yaptıkları gösteriyi vatandaşlar ilgiyle izledi. Ellerinde Türk bayraklarıyla yürüyüşe katılanlara kent merkezinden geçerken vatandaşlar tarafından konfeti ve çiçekler atıldı.

Kortej eşliğinde gerçekleşen yürüyüş, Merkez Spor Salonunda son buldu. Burada ‘İstikamet İstiklal’ isimli Kapanış Programı gerçekleştirildi. Jandarma Genel Komutanlığı Mehteran Birliği tarafından marşlar söylendi. Salonu dolduran vatandaşların da eşlik ettiği marşlar, daima bir ağızdan ellerde Türk bayrakları sallanarak büyük coşkuyla söylendi. Tarihin en kıymetli istikametlerinden birini adımlamak, ecdadın bu topraklardaki izini sürmek hedefiyle toplandıklarını söyleyen Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, “9 Haziran’da başlayan İstiklâl Yolu etkinliğimiz bugün hamdolsun menziline ulaştı. Kahraman İnebolu’nun kurtuluşunun 101. yılı münasebetiyle gerçekleştirdiğimiz bu tertibin hayata geçirilmesinde emeği olan bütün arkadaşlarıma teşekkür ederim. Ancak teşekkürlerin en büyüğü siz genç arkadaşlarıma İstiklal Yolu’na revan olduğunuz, istiklale sıkı sıkıya sarılıp istikbale yürüdüğünüz ve emanete hakkıyla sahip çıktığınız için, sizinle iftihar ediyoruz” dedi.

“Kastamonu, tarihimizin ve talihimizin değiştiği noktadır”

Coğrafyanın mukadderat olduğunu belirten Bakan Kasapoğlu, “İnsanın hayatını, karakterini, geleceğini; yaşadığı topraklar tesirler. Birebir halde milletlerin de yazgısı; yurt olarak belledikleri diyarla benzerlik taşır. Bunun için bir milletin evlatları taşıyla, toprağıyla, ağacıyla vatanı tanımak ve onların ruhunu idrak etmek zorundadır. Kastamonu da tam olarak büyük Akif’in kastettiği toprak modülüdür. Coğrafyanın tarihle buluştuğu, istiklalimizin kurtulduğu, istikbalimizin kurulduğu yerdir. Bu kent; Anadolu’yu inançla mayalayan gönül erlerinden Şaban-ı Veli’nin memleketidir. Bir milletin sıkıntısını ve yazgısını omuzlayan, İstiklal Harbi kahramanı Şerife Bacıların diyarıdır. Bu kentin dağlarına, ovalarına kulak verenler; derin derin inleyen yüreklerin çarpıntısını duyarlar. O feryatlar; evlatlarını Çanakkale’de feda eden annelerin sesidir. Gidenlerin ve geri dönmeyenlerin öyküsüdür. Kastamonu, tarihimizin ve talihimizin değiştiği noktadır. Yazgının çarkı burada aksine dönmüş, esarete mahkum edilen bir millet zincirlerini kırmıştır. Ancak burada yaşananların hiçbiri rastlantısal hadiseler değildir. Onlarca, yüzlerce, binlerce insanın alın teri, gözyaşı ve pak kanından bir yol oluşmuş ve bu güzergah Anadolu yaylasını hürriyete taşımıştır” tabirlerini kullandı.

“İstiklal Yolu, istilacıların hayallerinde açılan keskin ve derin yaranın ismidir”

Milli Çaba yolunda kentin değerli rol oynadığına değinen Bakan Kasapoğlu, “İşgal altındaki İstanbul’da gayret edenlerin ve kelle koltukta direnişe silah sağlayanların bu yolda hakkı vardır. Fındık kabuğu üzere sallanan küçük takalarda, Karadeniz’in azgın dalgalarına baş tutan mecnun uşakların bu yolda hakkı vardır. Kağnıların ağır yürüyüşüyle dağları aşıp o silahları taşıyan çilekeş bayanların bu yolda hakkı vardır. İşte bu tertip çerçevesinde yürünen istikamet; o yolun ve o yolcuların anısını yaşatıyor. İşte İstiklal Yolu, istilacıların hayallerinde açılan keskin ve derin yaranın ismidir. İstiklal Yolu, evladından evvel top mermisini sarmayı düşünen anaların fedakarlık destanıdır. Tarihin en yasal müdafaa hareketi bu yol sayesinde yükselmiştir. Periyodun en teknolojik imkanlarıyla donanan ordularını nasırlı elleriyle durduranlar; kalbindeki umudu bu yola bağlamıştır. Uzak ülkelerden kalkıp dünyanın başka yarım küresine taarruz edenler, sırf bu topraklarda direnç görmüştür. Dehşetli devleri, sapan taşıyla durduran kahramanlar, yalnızca masallarda olmaz. Bizim milletimizin tarihi, bu masalların gerçek olduğunun ispatıdır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün işaret fişeğiyle başlayan Ulusal Gayret yolunda işte bu çizgi; o kelamda devlerin diz çöktüğü yerdir” diye konuştu.

“Türkiye; kurallar ne olursa olsun asla boyun eğmeyenlerin ülkesidir”

Türkiye’nin kurallar ne olursa olsun asla boyun eğmeyenlerin ülkesi olduğunu vurgulayan Kasapoğlu, “Bu inanç ve uğraş dolu öyküden bizim payımıza düşmesi gereken bir şeyler var. Bu yürüyüşte atılan her adım, güzergahın son durağına değil, hakikatin ta kendisine ulaşmamızı sağlıyor. Bu büyük hakikat, yüzyıldır değişmeyen bu yalın gerçek şu ki; Türkiye, kaideler ne olursa olsun asla boyun eğmeyenlerin ülkesidir. Kastamonu, Kurtuluş Savaşı’nın en çetin günlerinde hem şehit hem de şahittir. Bu hoş kentin tanıklık ettiği, erdem levhalarının biri de Nasrullah Camii’nde yaşanmıştır. Bir çınar üzere dimdik ayakta durup asırlara meydan okuyan mescitte, 1920 yılında bir vaaz verilmiştir. O vaizi veren, ‘Korkma!’ diyerek milletimize ümit ve cüret veren İstiklal şairimiz Akif’ten oburu değildir. Onun sözleri; Kastamonu’dan memleketin dört bir yanına dalga dalga yayılmış ve Ulusal Mücadele’nin en kuvvetli manevi dinamiği olmuştur. Maalesef günümüzde bile; devletimizi çökertmek, boynumuzu eğmek, hayatımızı ipotek altına almak isteyenler var. İşin en acıklı tarafı ise; kimilerinin bu planlara bakarak el çırpması Allah’a şükürler olsun ki bizim istikametimiz, ulusal çabanın kahramanlarıyla tıpkı istikamettir. Bizim istikametimiz dün olduğu üzere İstiklal Yolu, büyük Türkiye yoludur. Bizi onlarca yıldır milletimizin karşısına başı dik ve alnı açık çıkaran, değişmeyen duruşumuz, istikametten sapmayışımızdır. Allah’ın müsaadesiyle, bu yürüyüş daima olduğu üzere 2023’ten sonra da Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde devam edecek. Öteki yollardan medet umanlar ise, yüzyıl evvelki üzere hayal kırıklığına uğrayacaklar” biçiminde konuştu.

“Bu ülkenin pırıl pırıl gençlerine hizmet etmek benim için şereftir”

“Bu ülkenin gençliği; manipülasyonlara kanmayacak kadar zekidir” diyen Bakan Kasapoğlu, “Bunca yıldır kendileri için efor gösterenleri bilecek kadar, feraset ve dirayet sahibidir. Eğitim hayatlarını huzurlu, memnun ve donanımlı bir halde sürdürmeleri için yurtlar, tesisler inşa edenleri, proje üretenleri, kaynak oluşturanları gençler çok yeterli biliyor. Son dört yılının her günü, mesaisini bu ülkenin gençlerine ayıran ve ‘gençler için gençlerle çalışan’, yol yürüyen bir kardeşiniz olarak söylemek isterim ki, bu ülkenin pırıl pırıl gençlerine hizmet etmek ve onlar için üretmek, çabalamak benim için bir erdemdir. Şu istikameti gençlerle adımlamak, bu manevi havayı onlarla solumak, gençlerle istişare etmek, onların bakış açısını görmek, dinlemek, hayallerine ortak olmak ve bu hayaller için onlara el uzatmak; bunların her biri benim için çok özel ve değerli. Hepsi başka birer heyecan ve memnunluk vesilesi Bu gençlerin kalbinde merhamet var, ümit var, sevgi var. Bu gençlerin kalbinde ve gözlerinde Türkiye var. Her fırsatta söylüyorum; bizim gençlerimiz yalnız Türkiye’nin değil, bütün insanlığın ümidi. Onlar ne birilerinin alfabeden harf seçip kurguladığı jenerasyonlar, ne de işaret edilen yere tıpış tıpış yürüyen uşaklar değildir. Büyük milletin büyük gençliği; geleneğin izinde, geleceğin ışığında amaçlarına yürüyor, onlarla gurur duyuyoruz. Bütün imkanlarımızla, bütün gücümüzle gençlerimizin gerisindeyiz. Kederimiz, davamız, gayretimiz onların memnunluğu, iyiliği ve başarısı içindir. Bizim tezimiz bir gün bile değişmedi; gençler neredeyse biz oradayız. Diyarbakır’da, İstanbul’da, Kastamonu’da, Yozgat’ta, Trabzon’da, İzmir’de; 81 vilayette, her ilçede ve elbette dünyanın neresinde bir evladımız var ise; bilsin ki asla yalnız değildir” sözlerini kullandı.

“4 gün boyunca atılan her adım, istiklalin kazanılmasındaki birebir ruhla atıldı”

Kastamonu Valisi Avni Çakır ise, şöyle konuştu: “Anadolu’muzun düşman işgalinden kurtuluşunda ve bu uğurda verdiğimiz ulu Kurtuluş Savaşı’mızın kazanılmasında büyük değer arz eden istiklale giden yolda 95 kilometrelik güzergahı gencinden yaşlısına, askerinden, atletine her kesitten vatandaşımızla muvaffakiyet içinde yürümenin haklı gururu içindeyiz. Yürüyüşün başlangıcından itibaren geçtiğimiz her ilçede ve ilimiz merkezinde halkımız büyük bir coşku ile yürüyüşçülerimizi karşıladı, gururumuza, sevincimize ortak oldular, kendilerine müteşekkiriz. 95 kilometrelik bu yolda 4 gün boyunca atılan her adım, istiklalin kazanılmasında 100 yıl evvelki hissedilen birebir ruhla atıldı, al bayrağımız elimizde, kalplerimiz bu vatan için tekrar birlikte attı. Çok şükür bu manalı manevi mirasımızı, bugün burada muvaffakiyetle ve büyük bir sevinçle bitiriyoruz. Halkımızın ve yürüyüşçülerimizin büyük beğenisi kazanan kahraman askerlerimizin görevlendirmeleri, F-16’larımızın selamlama uçuşu, mehter gösterisi, lojistik katkı üzere takviyelerinden ötürü, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’mıza, Jandarma Genel Komutanlığı’mıza, Jandarma ve Kıyı Güvenlik Akademisi’ne teşekkür ediyorum.”

“Bu kutsal topraklar binlerce yıldır Türk yurdudur ve ebediyen de o denli kalacaktır”

İstiklal Yolu Ulusal Parkı dahil olmak üzere 3 Ulusal Parkı bünyesinde barındıran Kastamonu’nun tarihinin şan, erdem ve övünç ile dolu olduğunu belirten Kastamonu Belediye Lider Vekili Mehmet Yurt da, “Tarihinde işgal görmemiş bu topraklarda yaşayan erkeklerimiz, bayanlarımız, çocuklarımız ve yaşlılarımız kurtuluş için vatana can suyu olmuşlardır. Bazıları cephede, bazıları ise cepheye mermi taşırken şehadete erişmiştir. Kastamonu, devletinin ve milletinin her daim hizmetinde olmuştur ve olacaktır. Bu kutsal topraklar binlerce yıldır Türk yurdudur ve ebediyen de o denli kalacaktır. Şerife Bacı’nın torunlarının memleketi Kastamonu, ecdadının müsaadeden yürüyen sizleri unutmayacaktır. Gençlik ve Spor Bakanlığı’mız ile ortak yürüttüğümüz projelerle kentimize kıymetli kazanımlar sağladık. Önümüzdeki süreçte de bu ahengin devam edeceğini biliyorum” dedi.
Konuşmaların akabinde Kurtuluş Uğraşı’nın canlandırıldığı oratoryo gösterisi sahnelendi. Son olarak sanatçı Yücel Arzen tarafından İstiklal Türküleri konseri verildi.

Programda ayrıyeten TEKNOFEST çerçevesinde Kastamonu’da düzenlenen ve 20 farklı vilayetten 48 lisanslı atletin katıldığı Türkiye Drone Şampiyonası’nın ön eleme etabında dereceye girenlere madalya ve kupaları Bakan Kasapoğlu tarafından verildi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.