DOLAR 21,0888 0.36%
EURO 22,5859 0.51%
ALTIN 1.312,07-0,73
BITCOIN 5727860,93%
İstanbul
21°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

AK Parti’li Yılmaz: Artan gelirimizi ek bütçeyle topluma geri vereceğiz

AK Parti’li Yılmaz: Artan gelirimizi ek bütçeyle topluma geri vereceğiz

ABONE OL
Haziran 23, 2022 20:27
AK Parti’li Yılmaz: Artan gelirimizi ek bütçeyle topluma geri vereceğiz
0

BEĞENDİM

ABONE OL

TBMM Plan ve Bütçe Kurulu Lideri ve AK Parti Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Meclis’e sunulan ‘2022 Yılı Merkezi İdare Bütçe Kanunu ile Bağlı Cetvellerinde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ne ait açıklamada bulundu.

Ek bütçeye neden muhtaçlık duyulduğunu ve iktisada nasıl yansıyacağını anlatan Yılmaz, AK Parti iktidarlarında ek bütçenin en son 2004 yılında geldiğini hatırlatarak, “Dünyadaki ve ülkemizdeki gelişmeler sonucunda makro ekonomik gelişmeler farklılık arz etti. Büyüme süratimiz çift haneli oldu, enflasyonda artışlar oldu, dış ticaretimizde çok önemli bir hacim genişlemesi oldu. Turizmde genişleme oldu. Bütün bunların sonucunda nominal ulusal gelirimiz ve öbür büyüklüklerimizde önemli bir farklılaşma meydana geldi. Bütçe gelirlerimiz, kestirimlerin çok ötesinde artmış oldu. En son Gelir Yönetimi Başkanlığı’mızca Hazine ve Maliye Bakanlığı’mızca yapılan varsayımlara nazaran, bu sene kamu olarak 1 trilyon 80 milyar mertebesinde ek gelir bekliyoruz. Bu artan maliyetler ve toplumsal birtakım gereksinimler sonucunda harcamalarımız tarafında da artış muhtaçlıkları ortaya çıktı. İddiamızın üstünde artan bu gelirimizi, toplumun gereksinim duyduğu alanlarda harcamak üzere ödeneğe dönüştürmek üzere bir ek bütçe yapıyoruz” dedi.

‘ARTAN GELİRİMİZİ EK BÜTÇEYLE TOPLUMA GERİ VERECEĞİZ’

AK Parti’li Yılmaz, temmuz ayında gerçekleşecek enflasyona dikkat çekerek, “Kamu işçisinin ve emeklilerin özlük hakları var. Temmuz ayında gerçekleşecek enflasyon dikkate alınarak memurlarımıza, kamu çalışanlarımıza bir artış verilecek. Tıpkı biçimde buna paralel olarak emekçilerle ilgili adımlar atılacak. Bunların bütçeye getireceği bir yük kelam konusu. Bunlar ek bütçe içinde ödeneğe dönüştürülmüş olacak. Yapılacak bu ek artışlar, bütçede değerli bir kalem olarak yer tutacak. Üretimi desteklemeye dönük harcamalar artacak. Nedir bunlar? Tarım takviyelerimiz, kamu yatırımlarımız, bunlarda aşikâr artışlar sağlanıyor, ek bütçeyle ek ödenekler sağlanıyor. Kamunun alım yaptığı konular var. Güç kullanıyor, girdiler kullanıyor. Buradaki artışları da tekrar karşılayacak ödenekler konulacak bütçeye. Toplumsal adaleti sağlayıcı, yatırımı ve üretimi destekleyici mahiyette ek harcamalar yapılacak. Artan gelirimizi ek bütçeyle topluma geri vereceğiz. Burada bütçe açığını artırmıyoruz” diye konuştu.

‘BORÇLANARAK HARCAMA KELAM KONUSU DEĞİL’

Yasal çerçeve gereği bütçedeki her ödeneğin karşılığını gelir olarak yazmak durumunda olduklarını kaydeden Yılmaz, “Burada 1 trilyon 80 milyarı aşkın bir gelir tahminiz var, tıpkı formda de bir sarfiyat iddiamız var. Ek bütçede gelir ve masraf birbirini eşitleyecek. Ek açık doğmamış olacak. Ulusal gelirimizin de bu devirde arttığını düşündüğünüz vakit, ulusal gelire oranla bütçe açığımız biraz gerilemiş olacak. Bütçe açığını artırmıyoruz. Tam bilakis ulusal gelire oran olarak bütçe açığında bir düşüş öngörüyoruz” dedi.

Cevdet Yılmaz, ek bütçenin Meclis’e sunulmasıyla ilgili toplumda yanlış algılar oluştuğuna dikkat çekerek, “Borçlanarak bir harcama kelam konusu değil. Burada tam tersine mevcut ekonomik gelişmeler çerçevesinde; kamu varsayımlarımızın epeyce üstünde bir gelir sağlayacak. Bu geliri de enflasyon nedeniyle meşakkat yaşayan, satın alma gücü düşen kesitlerin fiyat artışlarında kullanacağız. Toplumsal yardımları artıracağız. Toplumsal takviyeleri ek bütçeyle artırmış olacağız. Bu kaynaklar tekrar topluma dönmüş olacak. Ek bütçemizle bunlara takviye vermiş olacak. Ne kadar ödenek koyduysak, karşılığında da gelir yazacağız. Artan gelirlerimizi bir manada; toplumsal harcamalar, üretim harcamaları, kamu işçimizin özlük hakları ve emeklilerimizin özlük haklarını uygunlaştırmak için kullanacağız” diye konuştu.

AK Parti’li Yılmaz, muhalefet partilerinin ek bütçeye yönelik tenkitleriyle ilgili de “Eleştirilere katılmıyorum. Gerçek ekonomimiz epeyce canlı. Büyüyen artan gelirimizi toplama geri veriyoruz. Bu ek bütçe katiyetle olumsuz karşılanmamalı” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.