DOLAR 19,0540 0.13%
EURO 20,5095 -0.63%
ALTIN 1.211,44-0,66
BITCOIN 528696-1,79%
İstanbul
10°

AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

AK Parti’li Kılıç: ‘Sağlıkta önemli başarı hikayeleri yazdık’

AK Parti’li Kılıç: ‘Sağlıkta önemli başarı hikayeleri yazdık’

ABONE OL
Haziran 13, 2022 15:35
AK Parti’li Kılıç: ‘Sağlıkta önemli başarı hikayeleri yazdık’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Konuşmasında, sıhhatteki muvaffakiyet modelinin üç ana başlığı bulunduğunu, bu yüzden birinci basamak sıhhat hizmetlerini yine düzenleyerek aile hekimliği sistemine geçildiğini, sıhhat hizmetlerinde eşgüdümün sağlandığını ve tüm hastanelerin Sıhhat Bakanlığı’nın çatısı altında toplandığını, son olarak da sıhhatin hizmet sunumuyla finansmanını birbirinden ayırarak toplumsal güvenlik şemsiyesi altına alındığını belirten Vekil Kılıç şunları söyledi: “Yapılan ihtilal niteliğindeki uygulamalarla çok kıymetli gelişmeler kaydedilmiştir. Öncelikle sıhhat göstergelerimizde değerli güzelleşmeler oldu. Bebek ve anne vefat suratlarını 5 kat azalttık. Hastanelerimizi modernize ettik. Hastane yaş ortalamamızı 50’den 10’a indirdik. Kent hastanelerini kurduk. Sıhhat çalışanları sayımızı 300 binden 1 milyon 200 binlere çıkardık. Sıhhat insan kaynağımızı ülke genelinde adil ve istikrarlı bir halde dağıttık. Bütün bunların sonunda sıhhatte memnuniyet oranımızı kıymetli ölçüde arttırdık. Vatandaşımızı ve ülke kaynaklarını finansal açıdan koruduk. Sıhhatte erişim oranını kat kat arttırdık”.

“PANDEMİ SÜRECİNDE DÜNYADAN OLUMLU AYRIŞTIK”

Sözlerinin devamında, iki yıllık pandemi sürecinde hayatını kaybeden sıhhat çalışanları ile vatandaşlara Allah’tan rahmet dileyen Vekil Kılıç, “Türkiye güçlü covid günlerinde devlet-millet el ele büyük bir gayret vermiştir. Elbette pandemi sürecinde de görülmüştür ki, sıhhat altyapımız ve yetişmiş insan kaynağımız Covid’le çabamızda en büyük silahımız olmuştur. Bu süreçte yerli ve ulusal teneffüs aygıtı ile birlikte covid aşısını bulan bir ülke olarak dünyadan olumlu ayrıştığımızı da tabir etmek durumundayız” biçiminde konuştu.

SAĞLIKTA ŞİDDET KATALOG KABAHATLERİNE DAHİL EDİLDİ

Sağlık çalışanlarına yönelik şiddetle ilgili yaşanan aksilikleri ortadan kaldırmak için gerekli düzenlemelerin de yapıldığını lisana getiren AK Parti Bursa Milletvekili ve TBMM Plan ve Bütçe Komitesi Üyesi Ahmet Kılıç, “Kutsal saydığımız bu hizmeti yaparken hedefi insanlara hizmet olan fedakâr sıhhat çalışanlarımıza yönelik şiddet yalnızca sağlıkçılara yönelik olarak değil bütün beşerler için hiçbir vicdanın kabul edemeyeceği ve sonuna kadar çaba edilmesi gereken bir problemdir. Bugüne kadar yasal düzenlemelerle birlikte geçtiğimiz günlerde Gazi Meclisimiz’de yaptığımız düzenleme ile sıhhatte şiddet katalog hatalarına dahil edilmiştir. Caydırıcılık noktasında kıymetli bir adım atılmıştır. Tekrar tıpkı yasal düzenleme içerisinde defansif tıp uygulamalarının önüne geçmek maksadıyla malpraktis yasası olarak bilinen ve sıhhat çalışanlarına hem ceza davalarında hem de tazminat davalarının rücu evresinde adeta bir muhafaza kalkanı olarak değerlendirebileceğimiz bir yasal düzenleme gerçekleştirilmiştir” dedi.

DÖNER SERMAYE SİSTEMİNDE EK ÖDEME TAVAN ORANLARI ARTIRILIYOR

Konuşmasında tabiplere ve sıhhat çalışanlarına da seslenen Vekil Kılıç, “Son güzelleştirmelerle birlikte ömür standartlarının yükseltilmesi için yapmış olduğumuz çalışma Plan ve Bütçe Komitemizde kesin haline kavuşarak Genel Heyet gündemine gelmesiyle ilgili sürecimizi tamamlıyoruz. Yapmış olduğumuz düzenlemede öncelikle uzman tabip ve diş doktorlarımızın emekli aylıklarında değerli bir uygunlaştırmayı gerçekleştirdiğimizi söz etmeliyim. Başka sıhhat çalışanlarını da Cumhurbaşkanımızın söz ettiği üzere 3600 ek gösterge üzerinden tatmin edecek iyileştirmeleri gerçekleştirmiş olacağız. Tekrar yapılan düzenleme ile Sıhhat Bakanlığı döner sermaye sisteminde ek ödeme tavan oranları artırılarak tabip ve başka sıhhat çalışanlarının mali haklarında kıymetli iyileştirmelere taban hazırlamış olacağız” dedi.

AK Parti Bursa Milletvekili ve TBMM Plan ve Bütçe Komitesi Üyesi Ahmet Kılıç konuşmasını şöyle tamamladı: “Kamuda misyonlu doktor ve sıhhat çalışanlarımızın ömür standartlarını yükselterek onlara vefamızı uygun bir yasal düzenlemeyi hayata geçirmek için uğraş gösteriyoruz. Doktor ve sıhhat çalışanlarımızın kazanımlarını tartışmaya açmak, bunların önüne geçmek, buradan siyasi bir rant elde etmek üzere bir niyetimiz yok. Bunu daha uyguna taşıma noktasında bir çabamız kelam konusu. İnşallah önümüzdeki günlerde çalışmamızı ortaya koyacağız. Samimiyet ve sabır sıkıntıların tahlilinde değerli bir kapı açacaktır. Yaptığımız düzenlemenin tabip, sıhhat çalışanlarımız ve hasebiyle milletimize güzel olmasını diliyorum”.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.