DOLAR 19,1152 0.13%
EURO 20,7408 0.54%
ALTIN 1.213,351,06
BITCOIN 514006-0,65%
İstanbul

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

‘Adalet yürüyüşü bitmedi, sürüyor’

‘Adalet yürüyüşü bitmedi, sürüyor’

ABONE OL
Haziran 19, 2022 03:28
‘Adalet yürüyüşü bitmedi, sürüyor’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Adalet Yürüyüşü daha bitmedi. Bu ülkeye gerçek manada demokrasi gelinceye kadar çabamıza ve yürüyüşümüze devam edeceğiz” dedi. 

Kılıçdaroğlu, İzmir programının son gününde birinci olarak muhtarlarla buluştu. İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer’in konut sahipliğinde düzenlenen kahvaltıda muhtarların yaşadığı meseleleri dinleyen Kılıçdaroğlu, yeni bir siyaset anlayışını Türkiye’ye getirmeye çalıştıklarını söyledi. 

Seçimlerden evvel belediye liderlerine 7 unsurluk bildiri okuduğunu hatırlatan Kılıçdaroğlu, “Bu 7 maddeyi duvarınıza asın, ayda bir bakın’ dedik. ‘Bu 7 unsurda hizmeti evvel art mahallelere götürün’ dedik. ‘Hiç kimse kendini orada sahipsiz hissetmeyecek’ dedik. ‘Çocukların keyifli olmasını sağlayın’ dedik. ‘Fakir mahallelere kreşler açın’ dedik. ‘Çok farklı inançlarda beşerler var. Bütün ibadethanelerini tertemiz yapacaksınız’ dedik” sözlerini kullandı. Kılıçdaroğlu, muhtarlık kurumunun güçlendirilmesi için verdikleri kanun teklifini AK Parti ve MHP’nin reddettiğini kaydetti. 

‘Karamsarlık yok’ 

Kılıçdaroğlu daha sonra partisinin üye iştirak merasimine geçti. Konuşmasında bürokratlara yaptığı çağrıyı anımsatan Kılıçdaroğlu, “Aramızda bulunan 17 imam kardeşime yürekten teşekkür ediyorum. Onlardan yalnızca bir şey istiyorum; kul hakkı yiyenlerden uzak olsunlar. Biz adaleti, beraberliği, kadın-erkek eşitliğini savunuyoruz. Birlikte olursak güçlü olacağız. Daima birlikte Türkiye’yi aydınlığa çıkaracağız. Karamsarlığa kapılmaya hakkımız yok. Mademki en güç şartlarda bu ülkeye bağımsızlığı getirdik o vakit artık bir arada çaba edeceğiz. Bu ülkeye huzuru barışı kardeşliği getirinceye kadar bir arada olacağız” açıklamalarında bulundu. 

Kılıçdaroğlu yeni üyelere şöyle seslendi:  

‘CHP’li olmak zor’ 

“Artık CHP üyesi sıradan bir kişi değildir. CHP’li olmak demek hiçbir çocuğun yatağa aç girmediği bir Türkiye’yi inşa etmek demektir… CHP’li olmak gelir dağılımında eşitlik demektir. CHP’li olmak adaletten yana hal takınmak demektir. Kainat adalet üzerine inşa edilmiştir. Adaletsizliğe karşı duracağız. İmtihana girip derece alan, kelamlı imtihanda elenen bütün o gençlerin hakkını hukukunu sonuna kadar savunacağız. Biz siyaseti halk için yapıyoruz, bir avuç yandaş için değil. Bütün haksızlıklara karşı çaba edeceğiz.. CHP’li olmak kolay bir iş değil, zordur. CHP’li olmak demek Yozgat’ın kokulu mercimeği varken, dışarıdan ithal etmemek demektir. Beşli çetelere devleti teslim etmemek demektir… Gazeteciler, müellifler, 90 yaşında olanlar mahpusta, uyuşturucu baronları dışarıda. O uyuşturucu baronlarının burnundan getirmezsem siyaseti bırakacağım. Bu gayret hak çabasıdır…” 

‘Yolun başındayız’ 

“Cumhuriyetin ikinci yüzyılında demokrasimizi ve Cumhuriyetimizi taçlandıracağız” diyen CHP başkanı şöyle devam etti: “Birlikte gayret edeceğiz. Var mısınız? Uğraşımız kutlu olsun. Bu gayret Türkiye’nin prestijinin sağlanması uğraşıdır…  Daha yolun başındayız. Adalet Yürüyüşü daha bitmedi. Gerçek demokrasi gelinceye kadar yürüyüşümüze devam edeceğiz.” 

İşçiye yüzde 35 zam

Kılıçdaroğlu, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 5 bin 248 çalışanını ilgilendiren Toplu İş Mukavelesi İmza Töreni’ne de katıldı. Türk-İş’e bağlı Belediye İş Sendikası ile imzalanan mukavele kapsamında, günlük fiyatlarda yüzde 35 oranında artış sağlandı. Merasimde konuşan Kılıçdaroğlu, “Sizler örgütlü olduğunuz sürece güçlü olursunuz. Bölünürseniz hakkınızı savunamazsınız. Şu anda Türkiye’de izlenen iktisat siyasetiyle 85 milyon insan bir avuç saray beslemesine çalışıyor…  Bizden daha güç durumda olan aileleri düşünüp oyumuzu kullanalım.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.