DOLAR 20,0115 0.19%
EURO 21,3833 -0.24%
ALTIN 1.248,570,48
BITCOIN %
İstanbul
18°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

ABD dışında ilk kez Türkiye bu konsepti uyguladı!  Sürü SİDA’lar yeni bir dönem başlatacak
  • Gazete Deva
  • Ekonomi
  • ABD dışında ilk kez Türkiye bu konsepti uyguladı! Sürü SİDA’lar yeni bir dönem başlatacak

ABD dışında ilk kez Türkiye bu konsepti uyguladı! Sürü SİDA’lar yeni bir dönem başlatacak

ABONE OL
Haziran 21, 2022 20:04
ABD dışında ilk kez Türkiye bu konsepti uyguladı!  Sürü SİDA’lar yeni bir dönem başlatacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’nin yerli ve ulusal savunma sanayii çalışmaları meyvelerini vermeye devam ediyor. Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) koordinesinde hayata geçirilen projeler Ankara’nın elini çok farklı açılardan güçlendiriyor.

SSB Lideri Prof. Dr. İsmail Demir’in geçtiğimiz günlerde duyurduğu yeni gelişme de ülkemizin bilhassa Mavi Vatan’daki imkan ve kabiliyetleri açısından kıymetli bir kırılma noktasına işaret ediyor. Manzaralarda, Sürü İnsansız Deniz Aracı (İDA) ailesinin yeni üyesi MİR İDA birinci sefer gün ışığına çıkmakla kalmıyor, ALBATROS-S İDA’larla birlikte misyon icra ediyor.

Peki, İDA’lar neden kıymetli? Farklı tiplerdeki İDA’ların sürü mantığı ile hareket edebilmesi ne manaya geliyor? Bu soruların karşılığını almak üzere Savunma ve Denizcilik Araştırmacısı Kozan Selçuk Erkan ile bir ortaya geliyoruz…

ABD dışında birinci defa Türkiye’nin bu konsepti uyguladığını anlatan uzmanlara nazaran sürü SİDA’lar yeni bir periyodun habercisi.

“KARIŞIK SÜRÜ MİSYON KÜMESİNDE ABD’DEN SONRA BİZ VARIZ”

TRT Haber’den Sertaç Aksan’ın haberi şöyle: Sürü SİDA’nın çok güç bir iş olduğu ikazıyla anlatmaya başlıyor Erkan ve bu adımları teknoloji kazanım çalışması olarak görmek gerektiğini söylüyor. Farklı vazifeler yapacak sürü İDA’ları dünyada kimsenin operasyonel olarak kullanmaya başlayamadığını öğreniyoruz.

“Son vakitlerde herkesin lisanında olsa da dünyada şimdilik yalnızca ABD’nin demesini yaptığı bir konsept” diyor Erkan ve “Dünyada çok az ülkenin başardığı SİDA konusunda karışık sürü vazife kümesi ile başarılı faaliyet yapabileceğini gösteren ikinci ülke biz olduk. Bu işi çok ciddiye alıyor ve üzerinde kritik teknolojiler geliştiriyoruz. Sensör sayısı çok daha fazla ve savaş gemisinin minyatürü bir direği olan ASELSAN MİR İDA da ciddiyetimizin göstergesi” bilgisini paylaşıyor.

SÜRÜ İDA’LAR NEDEN DEĞERLİ?

Sürü konseptinin yalnızca toplu olarak maksada gidip ateş etmek manasına gelmediğini söylüyor Erkan. Farklı misyonlar için farklı yüklü İDA’lar olacağı beklentisini paylaşıyor.

Ardından MİR İDA’ya biraz daha yakından bakıyor ve bu İDA’nın insansız bir komuta gemisi ya da data işleme/iletim merkezi olarak vazife yapabileceğini söylüyor. Erkan, MİR İDA’yı başka İDA’ların randımanını artıracak ve en değerlisi inançlı irtibat yapmasını sağlayacak bir sistem olarak tanımlıyor.

Daha evvel karakol vazifeleri için üretilen İDA’ları görmüştük. Pekala ya yakın gelecek? Yakın bir gelecekte mayın avlama, denizaltı harbi, hücumbot misyonlarını yapacak İDA’ların bir ortada vazife yapabileceğinden bahsediyor Erkan. İşte bu noktada görüntüdeki Aselsan ALBATRO sürü ve MİR İDA’nın ehemmiyeti bir defa daha ortaya çıkıyor. Türkiye, yakın gelecekte bir ortada çalışacak sistemleri bugünden üretiyor ve alanda şahsen test ediyor.

Bu noktada Kozan Selçuk Erkan çok kritik bir bilgi daha paylaşıyor. ASELSAN MİR sisteminde en kıymetli sürprizlerden birinin yerli kamera sistemi ASELSAN Kırlangıç olduğunu kaydediyor. Görüntüde Kırlangıç tekne üzerinde tam operasyonel olarak görülüyor. Hava sistemlerinde CATS ile dışa bağımlılık azalmıştı. Deniz sistemlerinde de Kırlangıç yerli tahlil olarak öne çıkıyor.

SİDA’LAR SİHA’LARA BENZERİ BİR TESİR OLUŞTURABİLİR Mİ?

SİHA’larla ilgili konuşulanlar yüklü olarak vuruş gücüne odaklansa da aslında keşif-gözetleme ve istihbarat konusunda da çok yararlı oldukları atlanmaması gereken bir süreç. Ayrıyeten, Türkiye’nin bilhassa Ege’de savaş uçakları yerine SİHA’lar ile birden fazla faaliyetini sürdürebildiği ve bunun önemli bir maliyet avantajı olduğu da bir gerçek.

Benzer bir sürecin SİDA’lar için de geçerli olup olmayacağını soruyoruz Kozan Selçuk Erkan’a: “Denizlerde de benzeri bir durum var… Karakol gemilerinden kıyı güvenlik teknelerinin yerine ya da tamamlayıcı olarak çok randıman alınacağı bir devir bizi bekliyor. Bilhassa İHA’lar ile ortak çalışarak barış vakti deniz alanlarının kontrolü mümkün.

Savaş vakti ise özellikle Ege Denizi’nde tahminen de muharebe gücünün mızrak başını evvel İDA’lar oluşturacak. Daha uygun maliyetlerle ve karşı tarafı çok daha zorlayarak yapacak daha küçük maksat olan tekneleri engellemek daha zordur.
SİDA’ların misyon ve hünerleri gelişiyor. Şimdilik yalnızca karakol vazifeli SİDA’ları görmüşken yakın bir gelecekte hava savunma, keşif, istihbarat, denizaltı harbi SİDA’larını da göreceğiz.

Ayrıca devriye vazifelerinde şu an İDA kullanmaya başladığımızı düşünelim… Yunan tacizlerini, insan kaçakçılığını, kaçak balık avcılığı çok uzun mühletler denizde kalarak rahatlıkla denetleyebiliriz. SİDA sorunu tam operasyonel olduğu vakit dünyanın en maliyet faal tahlili olacak diyebiliriz. Türkiye’nin şimdiden bu alanlarda varlığını göstermesi üstte anlattığımız nedenlerle çok kıymetli.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.