DOLAR 23,5006 1.68%
EURO 25,3862 1.25%
ALTIN 1.484,391,60
BITCOIN 6224070,77%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

6’lı masanın ‘Kurumsal Reformlar Komisyonu’ raporu açıklandı

6’lı masanın ‘Kurumsal Reformlar Komisyonu’ raporu açıklandı

ABONE OL
Haziran 13, 2022 18:17
6’lı masanın ‘Kurumsal Reformlar Komisyonu’ raporu açıklandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

6 muhalefet partisinin kurduğu Kurumsal Islahatlar Komitesi, birinci raporunu basın toplantısı ile açıkladı. Toplantıya, kurulda yer alan CHP Genel Lider Yardımcısı Faik Öztrak, UYGUN Parti Genel Lider Yardımcısı Durmuş Yılmaz, Demokrat Parti Genel Lider Yardımcısı Bülent Şahinalp, Saadet Partisi Genel Lider Yardımcısı Sabri Tekir, Gelecek Partisi Genel Lider Yardımcısı Feridun Alım ile DEVA Partisi Genel Lider Yardımcısı İbrahim Çanakçı katıldı.

‘EHLİYETSİZ ATAMALAR YAPILMIŞTIR’

CHP’li Öztrak, kurumsal kapasitede yaşanan büyük yıkım sonucunda ağır bir idare krizinin baş gösterdiğine dikkat çekerek, “Ucube cumhurbaşkanlığı hükumet sistemine geçtikten sonra her alanda kuralsız, keyfi, saydam olmayan uygulamalar artmıştır. Devletin esaslı kurumları tahrip olmuş, liyakat sahibi deneyimli bürokratlar tasfiye edilmiş, kritik makamlara hükumet, sadakati temel alan ehliyetsiz atamalar yapmıştır. Devlet ile parti ortasındaki çizgi silikleşmiş, idarede liyakat değil saraya sadakat temel olmuştur. Delik deşik olan kamu ihale sistemi, şeffaf olmayan ihalelerle dağıtılan kamu özel iş birliği modeli, Merkez Bankası rezervlerinin kural dışı satılması kamu maliyesini denetlenmeyen açık ve zımnî ağır yükler altına sokmuş, mali disiplin bozulmuştur. Kamunun hesaplarına duyulan inanç süratle aşınmıştır” dedi.

‘HASAR TESPİT KOMİTESİ OLUŞTURULACAKTIR’

Öztrak, güvenilirliği en ağır yara alan kurumlardan birinin de Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) olduğunu belirterek, “TÜİK datalarının kalitesi, içsel tutarlılığı ve bağımsız hesaplamalarla paralelliği önemli bir biçimde kötüleşmiştir. Başta enflasyon olmak üzere işsizlik, büyüme, yoksulluk ve gelir dağılımı üzere datalara itimat kalmamıştır. Bu durum çalışanlarımız, emeklilerimiz, dul ve yetimlerimiz başta olmak üzere tüm yurttaşlarımızda haklarının yenildiği münasebeti ile infiale neden olmaktadır. Datalarla oynanması da problemlerin tahlilini imkansız hale getirmektedir. Ülkenin risk primi 800 baz puanı aşmıştır. Bu, dünyada bizim de içinde olduğumuz ligde en yüksek primdir. Ülkemiz global iktisadın sunduğu fırsatları kaçırmaktadır, süratle fakirleşmektedir. Altılı masa olarak mevcut hükumetin iktisatta neden olduğu yıkımın bugün görünenden daha ağır olduğunu biliyoruz. İktidara gelir gelmez birinci işimiz cumhurbaşkanına bağlı ehil bireylerden durum ve hasar tespit komitesi oluşturulacaktır” dedi.

‘MERKEZ BANKASI PRESTİJLİ BİR KURUM OLACAK’

Saadet Partisi Genel Lider Yardımcısı Sabri Tekir, Durum ve Hasar Tespit Komitesi’nin kurumlarda data ve bilgi talep etme konusunda tam yetkili olacağını söyledi. Tekir, “Komisyon bilgi kalitesiyle ilgili meseleleri, kamu ziyanlarını, riskleri cumhurbaşkanına rapor edecek” sözlerini kullandı. GÜZEL Parti Genel Lider Yardımcısı Durmuş Yılmaz da raporda Merkez Bankası’nın enflasyonu kalıcı olarak tek haneli sayılara indirilmesi amacına yönelik olarak hükumet ile belirlediği enflasyon gayesi ve kur rejimi çerçevesinde elindeki araçları bağımsız biçimde kullanan ve karar alan, prestijli bir kurum olmasının hedeflendiğini söyledi. 

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.