DOLAR 20,9783 0.73%
EURO 22,5975 -0.26%
ALTIN 1.312,07-0,73
BITCOIN 5727900,59%
İstanbul
21°

PARÇALI BULUTLU

03:30

İMSAK'A KALAN SÜRE

1000 doları veren gidiyor! Tel Rıfat ve Münbiç’te teröristlerden sivillere baskı
  • Gazete Deva
  • Gündem
  • 1000 doları veren gidiyor! Tel Rıfat ve Münbiç’te teröristlerden sivillere baskı

1000 doları veren gidiyor! Tel Rıfat ve Münbiç’te teröristlerden sivillere baskı

ABONE OL
Haziran 13, 2022 12:53
1000 doları veren gidiyor! Tel Rıfat ve Münbiç’te teröristlerden sivillere baskı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’nin güney komşusu Suriye’de, 2011 yılının ilkbaharında özgürlük ve demokrasi talebiyle başlayan şovlar, rejimin silahlı müdahalesiyle iç savaşa döndü. Yıllardır süren iç savaşta milyonlarca kişi mecburî göç ederek başta Türkiye olmak üzere farklı ülkelere gitmek yahut Suriye içinde yer değiştirmek zorunda kaldı. İç savaş sırasında terör örgütleri DEAŞ ile PKK/YPG de farklı bölgelerde denetimi sağlayarak sivilleri göçe maruz bıraktı. Terör örgütlerinin denetimi sağladıkları bölgelerden yaptıkları ataklar ile Türkiye sonundaki kentlerde yaşayanların güvenliğini tehdit etmesiyle TSK tarafından Fırat Kalkanı, Zeytin Kısmı ve Barış Pınarı harekatları düzenlendi. Hudut ötesi harekatlar ile Türkiye hududunda yer alan Suriye’nin Cerablus, Azez, Afrin, Mare, El Bab, Tel Abyad ve Resulayn kentleri, terör örgütlerinden arındırılarak inançlı hale getirildi. Harekatlar ile birebir vakitte terör örgütü PKK/YPG’nin kelamda ilan ettiği Cezire ile Afrin kantonlarının birleştirilmesi ile Türkiye hududunda oluşturulması planlanan terör koridoru da sonlandırılmış oldu.

1 MİLYON SİVİLE ZARURÎ GÖÇ

PKK/YPG terör örgütü, 2016 yılı Şubat ayında Rusya’nın dayanağıyla Türkiye hududuna 18 kilometre arada bulunan Tel Rıfat’ta denetimi ele geçirdi. Terör örgütü, daha sonra Tel Rıfat ve kırsalındaki köylerde yaşayan 250 bin sivili, uyguladığı baskı ile göçe zorladı. Sivillerin ayrılması ile boşalan kente daha sonra Zeytin Kolu Harekatı ile özgürleştirilen Afrin kentinden göç eden PKK/YPG yanlıları yerleşti. Terör örgütü PKK/YPG, 2016 yılı Ağustos ayında ise DEAŞ terör örgütü ile uğraş ismi altında ABD dayanağı ile Türkiye hududuna yaklaşık 30 kilometre uzaklıkta bulunan Münbiç’te denetimi eline geçirdi. Teröristler, burada da uyguladıkları baskı ile 800 bin civarında sivili göçe zorladı. Münbiç’e de yeniden terör örgütü yanlılarının ağır olarak bulunduğu Haseke ve Deyrizor kentlerinden getirilen bireyler ile yerleştirildi.

ABD VE RUSYA MUTABAKATLARA UYMADI

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin gerçekleştirdiği hudut ötesi harekatların akabinde özgürleştirilen Cerablus, Azez, Afrin, El Bab, Mare ve Çobanbey bölgelerine, terör örgütü PKK/YPG kontrolündeki Münbiç ve Tel Rıfat’tan hücumlar düzenlendi. Çok sayıda sivilin ömrünü yitirmesine yol açan, TSK’nın üs bölgelerinin de vakit zaman gaye alındığı hücumların akabinde Türkiye, 2019 yılı sonbaharında Rusya ve ABD ile iki farklı mutabakat yaptı. Mutabakatlar kapsamında her iki ülke PKK/YPG’li teröristlerin Tel Rıfat ve Münbiç’i terk ederek, Türkiye sonundan 32 kilometre geri çekilmesini sağlayacaklarının kelamını verdi lakin ortadan geçen müddet içinde Rusya ve ABD’nin teröristlerin akınları sonlandırıp, Tel Rıfat ve Münbiç’te idaresi sivillere bırakarak, güneyde 32 kilometre geri çekilme kelamı yerine getirilmedi.

SALDIRILAR ARTTI, TÜRKİYE OPERASYON SİNYALİ VERDİ

Son periyotlarda Münbiç ve Tel Rıfat’taki teröristler, TSK’nın düzenlediği hudut ötesi harekatlar ile inançlı hale getirilen bölgelere yönelik hücumlarını ağırlaştırmaya başladı. İkazlara karşın akınların sürmesi üzerine Türkiye, her iki noktaya yeni harekat yapılacağına yönelik sinyal verdi. Suriye’de yapılacak yeni harekat teröristlerin bulunduğu Tel Rıfat ve Münbiç’te büyük tedirginliğe yol açtı.

TERÖRİSTLER HER YERE PATLAYICI TUZAKLADI

Paniğe kapılan terör örgütü PKK/YPG, mümkün harekata karşı hazırlıklar yapmaya başladı. Her iki kent merkezi ve kırsalındaki köylerin etraflarına araçların geçişine mani olmak için derin ve geniş hendekler kazan teröristler, tıpkı vakitte topraklara mayın döşedi. Hakim zirvelerdeki mevcut gözetleme kulelerine destek yeni beton kuleler inşa eden teröristler, bu noktalardaki nöbetçi ve ağır silah sayısını da arttırdı. Teröristler ayrıyeten muhtemel harekatta bilhassa İHA ve SİHA’lardan korunabilmenin yanı sıra kaçış için de kullanmak üzere tüneller ve sığınaklar inşa etmeye başladı.

HER AİLEDEN BİRİ, MECBURÎ SİLAH ALTINA ALINIYOR

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin muhtemel harekatı terör örgütünün yanı sıra Tel Rıfat, Münbiç ve kırsalında yaşayan sivilleri de hareketlendirdi. Paniğe kapılan sivillerin kentlerden ayrılma talebini kabul etmeyen terör örgütü PKK/YPG, bunun önüne geçmek için her aileden bir kişiyi mecburî olarak saflarına katarak silah altına aldı. Çocuklarını zarurî olarak saflarına kattığı aileleri bu metotla kalmaya zorlayan terör örgütü, bu duruma itiraz eden birçok kişiyi de tutuklayarak cezaevine koydu. Terör örgütünün, cezaevi baskısı ile sindirdiği sivilleri alıkoyduğu, kimileri 12-13 yaşlarındaki çocukları kelamda kamplarda silahlı eğitim vererek cephe çizgisine gönderdiği ileri sürüldü.

RÜŞVET VERENLER HALEP’E GİDİYOR

Teröristlerin muhtemel harekattan etkilenmemeleri için kendi ailelerini Fefin kampına yerleştirdiği öğrenilirken, birtakım siviller ise terör örgütüne rüşvet vererek Tel Rıfat ve Münbiç’ten ayrılabiliyor. Terör örgütünün kelamda yöneticilerinin kişi başı 100 ile 1000 dolar ortasında değişen rüşvet karşılığı birtakım sivillerin kentten çıkışına müsaade verdiği belirtildi. Para vererek Tel Rıfat ve Münbiç’ten ayrılabileceklerine yönelik yazılı onay alan sivillerin, rejimin denetiminde olan Nubul Zehra ilçesinden geçiş yaparak terör örgütünün kontrolündeki Halep’in Pir Maksud ve Eşrefiye bölgesine gittikleri öğrenildi.

SİLAH BIRAKMAK İSTEYENLERE İNFAZ

Öte yandan mümkün harekat, terör örgütü içinde de kaosa yol açtı. TSK’nın daha evvel düzenlediği harekatlar ile verilen ağır kayıplar nedeniyle silah bırakmak isteyenler, örgütün kelamda yöneticileri tarafından infaz ediliyor. Uygulanan ve herkese duyurulan infazlar ile PKK/YPG’nin kelamda yöneticilerinin kaçmaların yahut örgütten ayrılmaların önüne geçmeyi amaçladığı bildirildi.

TERÖR ÖRGÜTÜ, REJİM VE RUSYA BAYRAKLARI ASIYOR

Terör örgütü PKK/YPG, Afrin, Tel Abyad ve Resulayn’a yönelik harekatlarda ağır kayıplar vermesi ve başarısız olmasıyla taban bulamamasının akabinde Tel Rıfat ve Münbiç’te birebir mukadderatı yaşamamak için farklı yollara başvuruyor. Esed rejimi ile Rusya ve öbür ülkelere harekatın durdurulmasına yönelik davetler yapan terör örgütü PKK/YPG, Tel Rıfat ve Münbiç kent merkezlerindeki direklere Suriye bayrağı asmaya başladı. Bu uygulama ile kentlerdeki idarenin Suriye rejiminde olduğu iletisi ile kendisini kamufle etmeye çalışan terör örgütü, kırsaldaki köylerde ise rejim bayrağı yerine yüksek noktalara Rusya Federasyonu bayrağı asıyor.

HER ADIMLARI SANİYE SANİYE İZLENİYOR

Panik içindeki terör örgütü PKK/YPG’nin; Tel Rıfat, Münbiç ve kırsalındaki köylerde attığı her adım ise Türkiye tarafından adım adım izleniyor. Suriye’nin Fırat Kalkanı ve Zeytin Kolu harekatları bölgesinde bulunan Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ilişkin üslerde her adımları teknolojik imkanlar kullanılarak takip edilen teröristler, havadan da dron ve insansız hava araçları ile saniye saniye izleniyor. Teröristlerin yaptığı hendek, barikat, tünel, sığınak, mevziler ve tuzaklanan patlayıcıları tek tek tespit eden güvenlik güçleri, muhtemel harekatı da bu bilgiler ışığında yürütecek.

HEDEFTE 2 MERKEZ, 33 KÖY VAR

Türkiye hududunda güvenliğin sağlanması ve teröristlerin Fırat Kalkanı ve Zeytin Kısmı bölgelerine yönelik tehdidin sona ermesine yönelik Türk Silahlı Kuvvetleri, ağır çalışma yürütüyor. Teknolojik imkanlar, havadan alınan imajlar, istihbarat çalışmaları ve saha elemanlarından gelen bilgiler doğrultusunda hazırlıklarını tamamlayan güvenlik güçlerinin muhtemel harekatının ise Tel Rıfat ve Münbiç kent merkezleri ile kırsalında teröristlerce denetimin sağlandığı 33 köyü kapsayacağı belirtildi.

SMO HAREKATTA TSK İLE ORTAK HAREKET EDECEK

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından düzenlenmesi beklenen harekatta rejim aykırısı silahlı kümelerin bir ortaya gelerek oluşturduğu Suriye Ulusal Ordusu (SMO) da faal rol alacak. Zeytin Kolu, Barış Pınarı ve Fırat Kalkanı harekatlarında da vazife alan SMO’nun 50 bin kişilik silahlı gücünün 20 bininin muhtemel harekatta Türk askeri ile birlikte operasyona katılması planlanıyor. Harekat için hazırlıklarını tamamlayan ve hala terör örgütünün denetimindeki bölgelerden gelecek taarruz ve sızma teşebbüslerine karşı cephe çizgilerinde vazife yapan SMO ögeleri da Tel Rıfat ve Münbiç’in PKK/YPG’den kurtarılması için harekatın bir an evvel başlamasını bekliyor. SMO askerleri, son vakitlerde Fırat Kalkanı ve Zeytin Kolu bölgelerindeki yerleşim alanlarında yüzlerce araç ve binlerce askeri ile yaptığı konvoylar ile de harekata hazır olduklarını duyurdu.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin muhtemel harekatı ile terör örgütü PKK/YPG’den arındırılacak olan Tel Rıfat ve Münbiç’e yerlerinden edilen 1 milyonu aşkın kişi, tekrar dönme imkanına kavuşacak. 2016’da teröristlerin baskısı ile konutlarını terk eden ve çadırlarda yaşamak zorunda kalan yüz binlerce sivil, harekatın bir an evvel yapılması ile topraklarına dönmek istediklerini lisana getiriyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.